O tom, že je třeba odstranit výkrmnu prasat z míst, kde za 2. světové války stál koncentrační tábor pro Romy, se mluví dvě dekády. Po celou tu dobu stojí v čele firmy Agpi, jíž statek v jihočeských Letech patří, Jan Čech. "Byli bychom rádi, kdyby tu kapitolu konečně někdo uzavřel. Už jsem z toho unavený," řekl Hospodářským novinám.
Čech ale trvá na tom, že jeho společnost nesmí transakce, která je motivovaná úctou k obětem nacistické totality a potřebou piety, nic stát. "Já jsem tu minulost nezavinil, nezavinila ji ani naše společnost, ani akcionáři. Uznáváme, že tam lidé zemřeli, a je to špatně, ale společnost Agpi to nezmění," řekl.
O tom, že by se měl provoz přemístit, se začalo znovu diskutovat poté, co se ministr financí Andrej Babiš při návštěvě severočeského města Varnsdorf zamotal do vlastních slov a mimo jiné pronesl, že v Lety nebyly koncentrační, ale pouze pracovní tábor. Sklidil za to ostrou kritiku jak od opozice, tak od koaličních partnerů.
Šéf hnutí ANO se proto vyrazil do Let podívat a oznámil tam, že je třeba vepřín odkoupit a zrušit. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD) mají vymyslet přesné řešení, Babiš pro to údajně najde peníze.
"To je věc občanské společnosti, ne moje. Já nejsem politik," odmítl v rozhovoru pro HN Čech, že by se na přesunu mohl on či jím vedená firma podílet. A dodal, že si myslí, že stěhování není nutné, že na uctění památky romského holocaustu by stačilo jedno místo, například památník v Hodoníně u Kunštátu.