Šéf Klokánků: Fond by mohl i skončit, ale s tím nepočítáme

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
20. 8. 2015 20:26
Vláda odmítla dát Fondu ohrožených dětí dotaci 20 milionů. Pokud se zadlužený fond nedohodne se správou sociálního zabezpečení na splátkovém kalendáři, může přijít o dalších 19.
Předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk.
Předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk. | Foto: ČTK

Praha - Fond ohrožených dětí nedostane mimořádnou dotaci 20 milionů. Vládu Bohuslava Sobotky nepřesvědčil ani osmdesátistránkový krizový plán, který nové vedení fondu vypracovalo.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) po jednání vlády opět zopakovala, že mimořádná dotace pro fond, který v minulých letech špatně hospodařil, by nebyla spravedlivá vůči ostatním neziskovým organizacím.

To ale nový předseda fondu Jan Vaněk odmítá. "Pokud bychom použili stejnou rétoriku, pak by tedy paní ministryně nemohla dofinancovávat sociální služby ve výši 720 milionů. Myslím, že tento argument je vůči nám nefér," říká Vaněk v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Vaněk také uvedl, že pokud se fond nedohodne se správou sociálního zabezpečení na splátkovém kalendáři, nedosáhne na bezdlužnost, a tím pádem nebude moci od státu dostat řádnou dotaci ve výši 19 milionů.

"Pokud nám těch 19 milionů nedají, tak situace fondu bude velmi složitá a je otázka, jestli bude schopen dál provozovat jednotlivá zařízení. A jestli bude muset ukončovat činnost jednotlivých středisek, nebo celého fondu," podotýká Vaněk.

Proč si myslíte, že vládu váš krizový plán nepřesvědčil?

Přiznám se, že nevím, co vedlo vládu k tomuto rozhodnutí, a budu velmi rád za reakce, proč tento materiál nebyl brán v potaz. Uvidíme, co nám k tomu jednotliví ministři řeknou.

Takže budete po vládě chtít, aby vám vysvětlila, co jim konkrétně vadilo?

Jestli tu možnost budeme mít, tak ji určitě využijeme. Je pravda, co na vládě zaznívalo, že jsme soukromá organizace. Na druhou stranu jsme pověření k sociálně právní ochraně dětí, to znamená, že přijímáme děti tohoto státu. Tím pádem si myslím, že nejsme soukromou organizací v pravém slova smyslu. Pokud bychom použili stejnou rétoriku, pak by tedy paní ministryně nemohla dofinancovávat sociální služby ve výši 720 milionů. Myslím, že tento argument je vůči nám nefér.

Budete se státem dál vyjednávat? Zkusíte třeba o dotaci požádat znovu?

Určitě budeme hledat všechny možné cesty, aby se Fond ohrožených dětí stabilizoval a mohl dál poskytovat pomoc dětem, o které se dnes stará.

Takže i to, že byste žádali o peníze znovu přímo stát, je ve hře.

Samozřejmě je to jedna z možností. Musí zasednout předsednictvo a to rozhodne, jakým způsobem budeme jednat dál.

Jaké jsou konkrétní příští kroky fondu, když už nyní víte, že mimořádnou dotaci nedostanete?

My řešíme ještě další věc a tou je bezdlužnost. Termín je do konce srpna. Pokud se to nepodaří, tak přijdeme i o 19 milionů na dotacích na sociální služby, které nám ještě nebyly vyplaceny.

V jaké fázi je jednání s Pražskou správou sociálního zabezpečení o splátkovém kalendáři?

V pondělí by mělo být rozhodnuto, zda nám splátkový kalendář udělí, nebo neudělí.

A pokud neudělí?

Tak nemůžeme dosáhnout na bezdlužnost, a tím pádem přijdeme o těch 19 milionů.

Pak by se muselo udělat co, aby mohl fond dál běžet?

Pokud nám těch 19 milionů nedají, tak situace fondu bude velmi složitá a je otázka, jestli bude schopen dál provozovat jednotlivá zařízení. A jestli bude muset ukončovat činnost jednotlivých středisek, nebo celého fondu.

Opravdu reálně hrozí, že by musel skončit celý fond?

To je samozřejmě jedna z věcí, která je na stole. Ale s touhle variantou my nepočítáme.

Už jste avizovali, že prodáte tři budovy Klokánků. Když teď víte, že nedostanete mimořádnou dotaci, rýsují se už i další Klokánky, které byste mohli prodat?

Další budovy se bohužel rýsovat nemůžou, protože jsou všechny zastaveny nějakým závazkem. My je prodat nemůžeme a vláda to ví. My nemáme jinou možnost.

Jak nyní můžete nějaké peníze získat? Jenom od sponzorů?

Určitě cestou sponzorů. Budeme velmi rádi, pokud nás sponzoři budou podporovat. Máme samozřejmě nějaký příjem ze státního příspěvku na Klokánky, z toho budeme hradit veškeré věci, co se týkají Klokánků. Ale na další aktivity, pobočky Fondu ohrožených dětí by se finanční prostředky nedostávaly, pokud by nám ti sponzoři nepomohli.

Už probíhá stěhování dětí z těch tří rušených Klokánků?

Pokud jde o Klokánek v Havlíčkově ulici (v Kroměříži – pozn. red.), tam proběhne až na konci roku. Ale je tam už jenom 12 dětí, další se nepřijímají. Pokud jde o Klokánek Dubí (v Teplicích – pozn. red.), tak odtamtud už se děti přemisťují. V kbelském Klokánku bude teď přemisťování začínat s tím, že prodej by se měl uskutečnit nejpozději do konce září. Jsme domluveni s kupujícím, že se samozřejmě vyřeší nejprve děti a teprve potom si budovu převezme.

V kbelském Klokánku bydlí i bývalá předsedkyně fondu Marie Vodičková. Je srozuměná s tím, že se bude muset stěhovat?

O těchto krocích předsednictva samozřejmě má informace. Předsednictvo bude jednat i o tom, jaké bude další působení paní doktorky Vodičkové ve Fondu ohrožených dětí.

Jaká je nyní nálada mezi zaměstnanci Klokánků?

Rozhodnutí vlády, které je teď velmi čerstvé, samozřejmě naše zaměstnance nepotěší. Ale obecně je nálada dobrá. Věří, že se podaří situace stabilizovat. I když se vláda rozhodla, že nám jeden z podpůrných kroků, který měl vést ke stabilizaci, neposkytne.

Některým zaměstnancům stále dlužíte mzdy.

Dluhy na mzdách tam stále jsou, i když se přiznám, že teď nevím, v jaké výši. My se to samozřejmě snažíme narovnávat, ale jde to velmi složitě. Polovina mimořádné dotace měla být směřována právě na mzdy.

Děti finanční problémy nějak pocítí?

Ne, to určitě ne.

 

Právě se děje

Další zprávy