Foto: Klokánky pro ohrožené děti nyní samy před kolapsem

Foto: Klokánky pro ohrožené děti nyní samy před kolapsem
Marie Vodičková jako komunistická prokurátorka v 80. letech vyšetřovala týrání svěřenců ve výchovném ústavu na pražském Klíčově. Rozhodla se, že výchovu ohrožených dětí vezme do vlastních rukou. Založila hned v roce 1990 Fond ohrožených dětí (FOD).
Od vzniku prvního Klokánku v roce 2000 založil FOD pod vedením Marie Vodičkové po celé republice dvacet osm zařízení pro stovky dětí.
Klokánky se staly synonymem pro zařízení pečující o ohrožené děti. Těšily se přízni sponzorů i veřejnosti.
Samy aktivně vyhledávaly ohrožené děti a zprostředkovávaly adopce. Stát se nebezpečí organizovaného obchodu s dětmi bránil a FOD opakovaně pokutoval.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
12. 8. 2015 16:58
Fond ohrožených dětí po dvacet let ovládal trh s péčí pro ohrožené děti. Dnes má dluhy 127 milionů korun, zaměstnanci odchází a zbylým nevyplácí mzdy. Dokáže se ještě postarat o svěřené děti?

Česko je dlouhodobě kritizováno za vysoké počty dětí v institucionální péči. Soud pro lidská práva několikrát odsoudil Českou republiku za to, že odebrala děti rodičům jen proto, že jsou chudí.

Začátkem roku 2013 začala platit novela zákona o ochraně dětí, která se pokouší některé chyby napravit. Rodiny mají dostat pomoc, aby zůstaly pohromadě. Když to není možné, má dítě zůstat u příbuzných nebo u lidí, které zná. Jsou více podporovány pěstounské rodiny, a to i na krátkodobé pobyty.  Dětský domov je až poslední řešení.

Stávající zařízení se musela přizpůsobit novým pravidlům. Fond ohrožených dětí to nedokázal. Klokánky jsou příliš podobné dětským domovům, třeba velikostí nebo spoluprací s biologickými rodiči.

Jestli mají přežít, musí se změnit.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy