Šéf GIBS, který odchází kvůli kauze Vidkun, navrhuje nabrat nové lidi. Potřebujeme experty, říká

ČTK ČTK
11. 11. 2015 13:25
Ředitel GIBS Ivan Bílek, který odchází kvůli korupční kauze Vidkun, navrhnul zvýšit počet lidí. Podle něj inspekci chybí odborníci na celní správu a právní služby, hovořil alespoň o 11 lidech. GIBS počítá na příští rok s podobným rozpočtem jako letos, tedy zhruba 270 milionů korun.
Ivan Bílek.
Ivan Bílek. | Foto: ČTK

Praha - Odcházející ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek navrhl zvýšit počet lidí v úřadu.

Podle něj tam chybějí odborníci na celní správu a právní služby, hovořil alespoň o 11 lidech.

Bílek představil návrh rozpočtu sněmovnímu bezpečnostnímu výboru. Šéf GIBS opouští pozici ředitele k 30. listopadu, o propuštění požádal již dříve sám premiéra po vypuknutí údajně korupční kauzy Vidkun, týkající se podnikatelů a policistů v Olomouckém kraji.

Inspekce potřebuje 270 milionů

GIBS počítá na příští rok s podobným rozpočtem jako letos, tedy zhruba 270 milionů korun. Úřad ale podle něj potřebuje navýšit počet lidí.

"Potřebujeme odborníky například na celní správu a právní služby," řekl mimo jiné Bílek. Zmínil také, že při vzniku GIBS v roce 2012 se počítalo s více než 330 lidmi, obsazených míst je ale kolem 300. Došlo prý pouze k navýšení pěti "prázdných tabulkových míst bez finančních prostředků", která jsou určená pro situace, když někdo z úřadu odejde.

GIBS se zabývá prohřešky a trestnými činy policistů, celníků a vězeňské služby a je samostatným bezpečnostním sborem s vlastní rozpočtovou kapitolou.

V prvním roce fungování měla rozpočet téměř 322 milionů korun. V roce 2014 rozpočet klesl na 277 milionů korun, což způsobil zejména pokles investičních výdajů.

Kritika kvůli korupci

Bílek, který byl před šéfováním inspekci náměstkem policejního prezidenta pro uniformovanou policii, opouští GIBS poté, kdy se na něj snesla tvrdá kritika kvůli takzvané olomoucké kauze údajné korupce.

Sám požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o propuštění ze služebního poměru. Podle některých členů sněmovní komise pro kontrolu GIBS rezignoval na základě politického tlaku.

Sám Bílek uvedl, že odchází ze svého osobního rozhodnutí, aby organizaci neškodil.

Úplatky, zneužití pravomoci

V olomoucké kauze čelí obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je blízkým přítelem exministra vnitra Ivana Langra.

Případ související s lidmi z nynější olomoucké kauzy vyšetřovala GIBS před třemi lety na základě anonymu.

Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila.

Bílek v minulosti čelil kritice také za nepotvrzené obvinění bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, kterého Bílkův útvar obvinil z pomluvy a úniku informací. Soud se ovšem přiklonil na Lessyho stranu a plně jej očistil.

 

Právě se děje

Další zprávy