Soud odročil vydání Langerových dokumentů, k nimž advokáti nedali souhlas

ČTK ČTK
6. 11. 2015 14:45
Krajský soud v Ostravě v pátek odročil na neurčito případ věcí zabavených policií v bytě a kanceláři bývalého ministra a nyní advokáta Ivana Langera. Dokumenty a také počítač kriminalisté zajistili při domovních prohlídkách na začátku olomoucké korupční kauzy. Langerovy dokumenty ale podle advokátní komory souvisejí s výkonem jeho advokátní praxe. Komora je proto odmítla kriminalistům vydat a zůstaly zapečetěné v jejím držení. Soud se v pátek zabýval návrhem na jejich vydání. Soudkyně odročila jednání do doby, než se s obsahem dokumentů seznámí.
Ivan Langer při razii v Olomouci (ilustrační foto).
Ivan Langer při razii v Olomouci (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Ostrava - Ostravský krajský soud se v pátek zabýval návrhem na vydání zajištěných listin, CD a počítače Ivana Langera. Policie dokumenty zabavila při domovních prohlídkách na začátku olomoucké korupční kauzy. Advokátní komora odmítla vydat souhlas s jejich zabavením, protože podle nich souvisí s výkonem advokátní praxe.

"Oba návrhy soudkyně dnes postupně odročila na neurčito. Chce se s obsahem zajištěných dokumentů nejprve seznámit," řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha.

"Není to jednání o mně. Je to jednání o věcech, které souvisejí s povinností advokáta zachovávat mlčenlivost. Je rozhodováno o tom, zda budou v trestním řízení dotčena práva třetích osob," řekl Langer. Více dnes nechtěl jednání komentovat.

Krajský soud v Ostravě rozhodoval o návrzích, které podal Okresní soud v Ostravě a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Právě tyto orgány nařídily domovní prohlídky.

Advokát pracuje i doma

Policie v první polovině října při prohlídkách u Langera v bytě za přítomnosti dvou zástupců advokátní komory zajistila některé písemnosti, které souvisejí s jeho advokátní činností. Zástupci advokátní komory proto v souladu se zákonem na místě odmítli vydat souhlas s jejich zabavením. Podle stanoviska Nejvyššího soudu ČR se totiž nově za místo pro výkon advokacie považuje i advokátův byt, nasvědčují-li tomu důvodné okolnosti.

"Zajištěné dokumenty byly zapečetěny a v držení advokátní komory. Její zástupce je v pátek předal soudkyni," uvedl Zecha. Potvrdil, že se jednalo o listiny, CD nosiče a také počítač.

Podle Zechy se soudkyně nyní s obsahem dokumentů jako jediná seznámí. Pokud zjistí, že obsahují skutečnosti, na které se vztahuje povinnost mlčenlivosti, vrátí je advokátovi. V opačném případě rozhodne o jejich vydání k účelům trestního řízení a předá vše policii. Soud není omezován žádnou lhůtou. "Vše bude záležet na čase potřebném na prostudování dokumentů," řekl Zecha.

Langer nepatří mezi čtyři obviněné v olomoucké kauze, kterou policie vyšetřuje pod označením Vidkun. Obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení v kauze čelí hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), olomoucký šéf odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je Langrovým přítelem. Rozbořil je jako jediný stíhán na svobodě, zbylé tři soud poslal do vazby. Vedení ČSSD Rozbořila kvůli jeho obvinění vyzvalo k odstoupení z funkce.

Podle informací ČTK byli policisté Petrůj i jeho nadřízený Kadlec obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Hejtman čelí obvinění z podplácení a podnikatel Kyselý je podezřelý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle policie kriminalisté na Olomoucku případy ovlivňovali a torpédovali, vyšetřování je řez do živého a varování směrem k těm, kteří chtějí manipulovat s kauzami, říká Sabina Slonková z Neovlivní.cz | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy