Soud odročil vydání Langerových dokumentů, k nimž advokáti nedali souhlas

ČTK ČTK
6. 11. 2015 14:45
Krajský soud v Ostravě v pátek odročil na neurčito případ věcí zabavených policií v bytě a kanceláři bývalého ministra a nyní advokáta Ivana Langera. Dokumenty a také počítač kriminalisté zajistili při domovních prohlídkách na začátku olomoucké korupční kauzy. Langerovy dokumenty ale podle advokátní komory souvisejí s výkonem jeho advokátní praxe. Komora je proto odmítla kriminalistům vydat a zůstaly zapečetěné v jejím držení. Soud se v pátek zabýval návrhem na jejich vydání. Soudkyně odročila jednání do doby, než se s obsahem dokumentů seznámí.
Ivan Langer při razii v Olomouci (ilustrační foto).
Ivan Langer při razii v Olomouci (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Ostrava - Ostravský krajský soud se v pátek zabýval návrhem na vydání zajištěných listin, CD a počítače Ivana Langera. Policie dokumenty zabavila při domovních prohlídkách na začátku olomoucké korupční kauzy. Advokátní komora odmítla vydat souhlas s jejich zabavením, protože podle nich souvisí s výkonem advokátní praxe.

"Oba návrhy soudkyně dnes postupně odročila na neurčito. Chce se s obsahem zajištěných dokumentů nejprve seznámit," řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha.

"Není to jednání o mně. Je to jednání o věcech, které souvisejí s povinností advokáta zachovávat mlčenlivost. Je rozhodováno o tom, zda budou v trestním řízení dotčena práva třetích osob," řekl Langer. Více dnes nechtěl jednání komentovat.

Krajský soud v Ostravě rozhodoval o návrzích, které podal Okresní soud v Ostravě a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Právě tyto orgány nařídily domovní prohlídky.

Advokát pracuje i doma

Policie v první polovině října při prohlídkách u Langera v bytě za přítomnosti dvou zástupců advokátní komory zajistila některé písemnosti, které souvisejí s jeho advokátní činností. Zástupci advokátní komory proto v souladu se zákonem na místě odmítli vydat souhlas s jejich zabavením. Podle stanoviska Nejvyššího soudu ČR se totiž nově za místo pro výkon advokacie považuje i advokátův byt, nasvědčují-li tomu důvodné okolnosti.

"Zajištěné dokumenty byly zapečetěny a v držení advokátní komory. Její zástupce je v pátek předal soudkyni," uvedl Zecha. Potvrdil, že se jednalo o listiny, CD nosiče a také počítač.

Podle Zechy se soudkyně nyní s obsahem dokumentů jako jediná seznámí. Pokud zjistí, že obsahují skutečnosti, na které se vztahuje povinnost mlčenlivosti, vrátí je advokátovi. V opačném případě rozhodne o jejich vydání k účelům trestního řízení a předá vše policii. Soud není omezován žádnou lhůtou. "Vše bude záležet na čase potřebném na prostudování dokumentů," řekl Zecha.

Langer nepatří mezi čtyři obviněné v olomoucké kauze, kterou policie vyšetřuje pod označením Vidkun. Obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení v kauze čelí hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), olomoucký šéf odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je Langrovým přítelem. Rozbořil je jako jediný stíhán na svobodě, zbylé tři soud poslal do vazby. Vedení ČSSD Rozbořila kvůli jeho obvinění vyzvalo k odstoupení z funkce.

Podle informací ČTK byli policisté Petrůj i jeho nadřízený Kadlec obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Hejtman čelí obvinění z podplácení a podnikatel Kyselý je podezřelý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle policie kriminalisté na Olomoucku případy ovlivňovali a torpédovali, vyšetřování je řez do živého a varování směrem k těm, kteří chtějí manipulovat s kauzami, říká Sabina Slonková z Neovlivní.cz | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy