Policie spěchá s výslechy svědků v kauze Olomouc. Nechce obviněné držet ve vazbě dlouho jako Ratha

Petr Koděra Petr Koděra
5. 11. 2015 5:30
U vyšetřovatelů olomoucké kauzy Vidkun si teď každý den podávají kliku od dveří policisté, úředníci či politici. Detektivové si je pozvali jako svědky, poslechnout si takhle hodlají desítky lidí. Policisté i žalobci mají důvod s výslechy spěchat. To aby trojici obviněných - krajské policejní důstojníky Karla Kadlece a Radka Petrůje a podnikatele Ivana Kyselého - nedrželi zbytečně dlouho ve vazbě a později jim to nevyčetly soudy. Třeba jako u bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který sice dostal sedmiletý nepravomocný trest za korupci, vysoudil ale za nezákonný pobyt ve vazbě téměř dvacet tisíc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Olomouc – Detektivové protimafiánského útvaru a olomoučtí žalobci z týmu vrchního státního zástupce Ivo Ištvana vyblokovali své diáře pro nejbližší dny a týdny monotónním programem: výslechy a zase výslechy. Hodlají si v co nejkratší době poslechnout desítky svědků v olomoucké korupční kauze Vidkun. Jde o policisty, úředníky a politiky.

"Výslechy nyní probíhají intenzivně," řekl olomoucký státní zástupce Petr Šereda, který se na vyšetřování případu podílí.

Začíná se vždy v osm ráno a denně přijdou na řadu dva až tři lidé, někdy jich vyšetřovatelé stihnou i víc. Výslechy budou trvat několik týdnů. Plán mají sestavený vždy jen na týden až dva dopředu. "Záleží vždy na tom, jak mají svědci čas," dodal Šereda.

"Zatím ale výslechy postupují velmi rychle," potvrdili i Petr Konečný a Tomáš Vymazal, advokáti dvou obviněných.

Policisté mají důvod s výslechy spěchat. Žalobce Šereda připustil, že trojici obviněných - krajské policejní důstojníky Karla Kadlece a Radka Petrůje a podnikatele Ivana Kyselého - nehodlají držet zbytečně dlouho ve vazbě. Později by jim to mohly vyčíst soudy.

Třeba jako u bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který sice dostal sedmiletý nepravomocný trest za korupci, vysoudil ale za nezákonný pobyt ve vazbě téměř dvacet tisíc.

Čím dříve policisté svědky vyslechnou, tím dříve pomine jeden z důvodů vazby: obava z ovlivňování lidí, kteří mají ke kauze co říct. A soud pak bude o vazbě rozhodovat znovu. Zvažovat pak bude už jen dvě nebezpečí, kvůli kterým musí podezřelí za mříže ještě před soudním líčením. Útěk, nebo že by obvinění pokračovali v porušování zákona.

K výslechu půjdou znovu

Kromě svědků bude chtít policie mluvit ještě jednou i se čtyřmi stíhanými, které poprvé vyslechla v půlce října po jejich zatčení.

Vedle policistů a podnikatele Kyselého, kteří jsou podezřelí z manipulace policejního vyšetřování, je obviněn i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Podle policie měl nabízet úplatek policistovi Kadlecovi za to, že zamete případ údajného dotačního podvodu.

Rozbořil obvinění odmítá a ani po nátlaku stranického šéfa a premiéra Bohuslava Sobotky nechce odejít z krajské politiky.  

Rozbořilův advokát Petr Konečný od začátku kauzy upozorňuje na to, že jeho klient se žádné korupce nedopustil a šlo jen o hospodské řeči u piva. Konečný navíc upozornil, že policie znemožňuje účinnou obhajobu, protože stále neukázala to podstatné: kompletní přepis nahrávky z restaurace, kde měl Rozbořil nabízet úplatek.

Podle Konečného detektivové odmítají z taktických důvodů ukázat celý spis včetně všech přepisů policejních odposlechů. "Přitom pro pochopení toho, co na nahrávce můj klient říká, je důležitý celý kontext, a tedy všechny věty," řekl Konečný.

Kromě aktuálních výslechů se policisté zaměřili i na věci, které zabavili při domovních prohlídkách. Expertům předali k prozkoumání počítače a další techniku, sami pak procházejí stohy zajištěných dokumentů.

Obviněným hrozí za korupci v případě prokázání viny až desetileté vězení.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy