Policie spěchá s výslechy svědků v kauze Olomouc. Nechce obviněné držet ve vazbě dlouho jako Ratha

Petr Koděra Petr Koděra
5. 11. 2015 5:30
U vyšetřovatelů olomoucké kauzy Vidkun si teď každý den podávají kliku od dveří policisté, úředníci či politici. Detektivové si je pozvali jako svědky, poslechnout si takhle hodlají desítky lidí. Policisté i žalobci mají důvod s výslechy spěchat. To aby trojici obviněných - krajské policejní důstojníky Karla Kadlece a Radka Petrůje a podnikatele Ivana Kyselého - nedrželi zbytečně dlouho ve vazbě a později jim to nevyčetly soudy. Třeba jako u bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který sice dostal sedmiletý nepravomocný trest za korupci, vysoudil ale za nezákonný pobyt ve vazbě téměř dvacet tisíc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Olomouc – Detektivové protimafiánského útvaru a olomoučtí žalobci z týmu vrchního státního zástupce Ivo Ištvana vyblokovali své diáře pro nejbližší dny a týdny monotónním programem: výslechy a zase výslechy. Hodlají si v co nejkratší době poslechnout desítky svědků v olomoucké korupční kauze Vidkun. Jde o policisty, úředníky a politiky.

"Výslechy nyní probíhají intenzivně," řekl olomoucký státní zástupce Petr Šereda, který se na vyšetřování případu podílí.

Začíná se vždy v osm ráno a denně přijdou na řadu dva až tři lidé, někdy jich vyšetřovatelé stihnou i víc. Výslechy budou trvat několik týdnů. Plán mají sestavený vždy jen na týden až dva dopředu. "Záleží vždy na tom, jak mají svědci čas," dodal Šereda.

"Zatím ale výslechy postupují velmi rychle," potvrdili i Petr Konečný a Tomáš Vymazal, advokáti dvou obviněných.

Policisté mají důvod s výslechy spěchat. Žalobce Šereda připustil, že trojici obviněných - krajské policejní důstojníky Karla Kadlece a Radka Petrůje a podnikatele Ivana Kyselého - nehodlají držet zbytečně dlouho ve vazbě. Později by jim to mohly vyčíst soudy.

Třeba jako u bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který sice dostal sedmiletý nepravomocný trest za korupci, vysoudil ale za nezákonný pobyt ve vazbě téměř dvacet tisíc.

Čím dříve policisté svědky vyslechnou, tím dříve pomine jeden z důvodů vazby: obava z ovlivňování lidí, kteří mají ke kauze co říct. A soud pak bude o vazbě rozhodovat znovu. Zvažovat pak bude už jen dvě nebezpečí, kvůli kterým musí podezřelí za mříže ještě před soudním líčením. Útěk, nebo že by obvinění pokračovali v porušování zákona.

K výslechu půjdou znovu

Kromě svědků bude chtít policie mluvit ještě jednou i se čtyřmi stíhanými, které poprvé vyslechla v půlce října po jejich zatčení.

Vedle policistů a podnikatele Kyselého, kteří jsou podezřelí z manipulace policejního vyšetřování, je obviněn i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Podle policie měl nabízet úplatek policistovi Kadlecovi za to, že zamete případ údajného dotačního podvodu.

Rozbořil obvinění odmítá a ani po nátlaku stranického šéfa a premiéra Bohuslava Sobotky nechce odejít z krajské politiky.  

Rozbořilův advokát Petr Konečný od začátku kauzy upozorňuje na to, že jeho klient se žádné korupce nedopustil a šlo jen o hospodské řeči u piva. Konečný navíc upozornil, že policie znemožňuje účinnou obhajobu, protože stále neukázala to podstatné: kompletní přepis nahrávky z restaurace, kde měl Rozbořil nabízet úplatek.

Podle Konečného detektivové odmítají z taktických důvodů ukázat celý spis včetně všech přepisů policejních odposlechů. "Přitom pro pochopení toho, co na nahrávce můj klient říká, je důležitý celý kontext, a tedy všechny věty," řekl Konečný.

Kromě aktuálních výslechů se policisté zaměřili i na věci, které zabavili při domovních prohlídkách. Expertům předali k prozkoumání počítače a další techniku, sami pak procházejí stohy zajištěných dokumentů.

Obviněným hrozí za korupci v případě prokázání viny až desetileté vězení.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy