Praha - Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier odvolal ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka. Do konce června, kdy mu vyprší pracovní poměr, zůstává zaměstnancem úřadu.
Informaci serveru Romea.cz potvrdil sám Šimáček. "Je to pravda, byl jsem odvolán bez toho, že bych byl předem upozorněn, že by k tomu mohlo dojít,“ řekl deníku Aktuálně.cz.
Řízením agentury byla pověřena dosavadní vedoucí jednoho z oddělení Alena Zieglerová. Instituci, která spadá pod Dienstbierovo ministerstvo, navíc čekají organizační změny.
Brzy by měla přestat fungovat jako jeden celek a měla by se rozdělit na dvě části. Ty by existovaly jako odbory sekce lidských práv Dienstbierova "úřadu". Podle ministrovy náměstkyně Martiny Štěpánkové nemá změna agenturu oslabit, v budoucnu by měla prý naopak výrazně posílit.
"Agentura bude samozřejmě dál pracovat, v žádném případě se rušit nebude a nechystá se její omezení či oslabení. Naopak bude do budoucna výrazně posilovat a ještě se rozroste. Reorganizace má zajistit efektivní fungování. Připravují se nové projekty," řekla Štěpánková.
S rozdělením instituce rezolutně nesouhlasí její zaměstnanci. Otevřeným dopisem vyzvali ministra Dienstbiera, aby své rozhodnutí přehodnotil, a plánovanou změnu označili jako "devastující".
"Tento krok podle nás destabilizuje politiku sociálního začleňování v České republice. Bude znamenat značný útlum, nebo dokonce úplný zánik dosavadního odboru pro sociální začleňování. V důsledku toho dojde k poškození jednoho z nejúčinnějších nástrojů, jakým Vláda ČR v boji proti sociálnímu vyloučení disponuje," napsali ministrovi jeho podřízení.
Šimáček se nechtěl k důvodům svého odvolání vyjadřovat. "Sám ministr důvody nezveřejnil, ani já se k nim vyjadřovat nebudu. Nepovažuji je ale za relevantní," uvedl bývalý šéf.
Jiří G. Souček z Úřadu vlády sdělil, že Šimáček ve funkci skončil právě ve čtvrtek. "Důvody a další kroky budou projednány nejprve v následujících dnech se zaměstnanci agentury. Na činnosti a poslání agentury se nic nemění," uvedl.
Vládní agentura začala fungovat v březnu 2008. Šimáček ji pak vedl od února 2009. Do funkce ho jako vítěze výběrového řízení jmenoval tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Předtím Šimáček působil osm let v organizaci Člověk v tísni a spolupracoval také s dalšími veřejně prospěšnými společnostmi, byl i na ministerstvu školství.
Podle několik let staré analýzy v Česku existují asi tři stovky takzvaných vyloučených lokalit, tedy chudinských domů a čtvrtí. Žilo v nich kolem 80 tisíc lidí, a to převážně Romů. Zkušenosti z terénu ale ukazují, že těchto ghett přibývá. Jsou jich zhruba čtyři stovky.
Agentura spolupracuje s městy a obcemi, v nichž problematická místa jsou. Její poradci mají přispět k navázání kontaktů mezi místní radnicí, policií, školami či neziskovými organizacemi, které by se měly společně snažit situaci zlepšit. Nyní agentura působí ve 36 místech. Šimáček už dřív řekl, že by do konce roku 2019 měla nabídnout podporu celkem více než 70 městům a obcím.
Mnozí odborníci, úředníci i samotní Romové činnost agentury hodnotí pozitivně. Podle nich se díky jejímu přispění situace v řadě problémových lokalit zlepšila a lepší je tam i soužití s okolím. Agentura má ale i své kritiky. Podle některých není třeba jasné, kolika Romům vlastně skutečně pomohla začlenit se do běžného života.