Sčítání škod po povodních: Kraje hlásí 15 miliard

Tereza Krobová Tereza Krobová
5. 8. 2013 20:15
Stát již krajům rozdělil více než 700 milionů korun, o druhém kole rozhodne v srpnu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Od povodní již uplynuly dva měsíce a jednotlivé kraje začínají postupně sčítat škody, které jim velká voda napáchala.

Praha zatím vyčíslila škody po povodni na více než 4 miliardy korun, ostatní postižené kraje se společně dopočítaly 11,5 miliardy.

V první fázi vláda krajům uvolnila 757 milionů korun. Suma byla určena především pro okamžitou pomoc a na pokrytí prvotních nákladů. O tom, jak se peníze rozdělí dál, pak rozhoduje kraj.

Nyní je připravena druhá etapa obnovy, kdy by částka měla pokrýt náklady na obnovu toho, co povodně zničily.

"Celkové jednotlivými kraji vyčíslené náklady na obnovu jejich území mimo Prahu činí ke dni 24. 7. 2013 celkem 11 430 799 000 korun," řekl Aktuálně.cz Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí.

O tom, kolik nakonec kraje dostanou, bude vláda rozhodovat přibližně v polovině srpna, čeká se totiž právě na Prahu. Celkově se škody po povodních odhadují na desítky miliard korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj na jednání vlády na konci července rozhodlo, že kraje mohou na obnovu poškozeného majetku získat až 85 procent nákladů, což celkem činí téměř miliardu korun.

Největší škody hlásil Ústecký kraj, který od státu v první fázi dostal 323,4 milionů. Nejvyšší škody zcela logicky utrpělo Ústí nad Labem (žádalo o okamžitou pomoc 74 milionů, získalo však jen 59), Děčín (34 milionů) a Terezín (41 milionů).

S velkými škodami ale končily i malé obce - například Hřensko, které získalo 14 milionů.

Vlna zasáhla výrazně také Mlékojedy (2,2 miliony) nebo Křešice. Ty od státu získaly půl milionu korun, kraj jim posléze ještě dva miliony přidal.

Starosta: povodně tu budou vždycky

Středočeský kraj, který od státu dostal 220 milionů, údaje o tom, jak částku rozdělil, odmítl zveřejnit.

"Kompletní údaje o tom, kolik peněz dostala která obec na pokrytí prvotních nákladů na povodně, poskytnout nemůžeme, jelikož zastupitelstvo bude příští pondělí projednávat další rozdělení peněz, a proces vyplácení finančních prostředků tudíž ještě není ukončen," vysvětlila mluvčí kraje Nicole Mertinová.

K dispozici je tak pouze informace, že z 220 milionů putovalo na obce 202 milionů. O sumu 124 milionů  požádalo celkem 251 obcí.

Například Zálezlice, které voda vytopila jako v roce 2002 i letos dostaly od kraje 4,7 milionu korun. "Už téměř nepoznáte, že tu prošla velká voda. Stačí ale nakouknout do oken a vidíte otlučené zdi," řekl Aktuálně.cz starosta obce Čížek.

Podle Čížka probíhala spolupráce s krajem bez větších problémů. "Dělali, co se v té chvíli dělat dalo," vysvětlil. Dvacet pět procent částky dostaly Zálezlice okamžitě ještě ve chvíli, kdy voda stála, zbytek jim pak krajský úřad přidělil na začátku července.

Dalších 1,9 milionu pak obec vybrala ve sbírce, peníze jsou však určeny konkrétním lidem.

Celkově škodu vyčíslili na 45 až 50 milionů. Letošní povodně v obci s 80 domy poničily více než polovinu z nich, na rozdíl od roku 2002, kdy spadlo 121 budov, ale letos budou demolovat jen jeden.

"Povodně byly, jsou a budou. Snažíme se z každé vzít to nejlepší, protože co nás nezabije, to nás posílí," řekl.

Čeká se na Prahu

Praha, na kterou se s dalšími kroky čeká, výslednou sumu stále propočítává.

Na konci července prohlásil první náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09), že škody zatím přesáhly 4 miliardy korun.

Z toho 2,2 miliardy jsou ztráty na majetku města a městských částí a právě o ně budou usilovat. Zbylé necelé dvě miliardy připadají na soukromý majetek. Částka se ale podle něj může ještě změnit.

Už nyní je jasné, že se povodeň nejvíc podepsala na vodohospodářské infrastruktuře, jejíž oprava vyjde na 1,1 miliardy korun. 

Finální strategii by měla Praha dopracovat do 13. 8., o sumách pro všechny kraje pak bude jednat vláda. "Zatím to není v programu," řekla Aktuálně.cz mluvčí vlády.

Jak vláda avizovala již měsíc po povodních, na "druhé kolo" má připraveno přes 8 miliard korun. Téměř 3,8 miliard rozdělí ministerstvo dopravy.

Peníze šly hlavně z rozpočtových rezerv, peněz určených na obsluhu státního dluhu a Státního fondu dopravní infrastruktury.

S vyplácením se čeká právě na vyčíslení škod a vypracování strategického dokumentu ministerstvem pro místní rozvoj.

 

Právě se děje

Další zprávy