Schwarzenberg Němce chápe, přílivu uprchlíků chtějí dát řád

Luboš Kreč
14. 9. 2015 20:41
Krok Německa, které v neděli obnovilo kontroly na hranicích, sice zaskočil většinu okolních zemí, podle exministra zahraničí Karla Schwarzenberga byl však pochopitelný. Podle něj jen Němci změnili taktiku. Při debatě o roli lidských práv v diplomacii se šéf TOP 09 spolu s dalšími účastníky diskuse, Petrem Fialou z ODS, Pavlem Svobodou z KDU-ČSL a Pavlem Teličkou z ANO shodli na tom, že klíčovým ohrožením pro EU je organizace Islámský stát.
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg | Foto: DVTV

Praha - Německá vláda, která v neděli obnovila kontroly na hranicích s Rakouskem, zaskočila většinu okolních zemí. Podle bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga byl ale krok Angely Merkelové a spol. pochopitelný.

„Jde změnu taktiky, ne o změnu principu. Německo nadále přijímá uprchlíky, jen už nezvládalo ten nekontrolovaný příliv. Chtějí tomu dát nějaký řád,“ prohlásil předseda TOP 09 během debaty o roli lidských práv v diplomacii. Kromě toho vyzdvihl, jak se Němci ochotně o uprchlíky starají a jak je vítají.

Spolu s dalšími účastníky se shodl, že teroristická organizace Islámský stát, která má podíl na tom, že z regionu Blízkého východu proudí do Evropy denně tisíce lidí, je klíčovým ohrožením pro EU.

Předseda ODS Petr Fiala přitom vyzval, že by vláda měla podobně jako ta německá či rakouská také částečně uzavřít svou jižní hranici a jako už dříve dodal: „EU selhává v řešení migrační krize.“

Pavel Telička, zahraničně politický expert hnutí ANO, nepřímo vyzval k tomu, aby Evropa nasadila na boj s Islámským státem armádu: „Musíme si přiznat, že nálety to nevyřeší.“

Vláda je nepřesvědčivá

Během diskuze, které se kromě Fialy, Schwarzenberga a Teličky účastnil ještě lidovecký europoslanec Pavel Svoboda, to chvílemi působilo, jako by proti sobě ani neseděli dva opoziční a dva vládní politici. Všichni se shodli nejen v pohledu na Islámský stát, ale i na nepřesvědčivou zahraniční politiku vlády.

„Schválená koncepce zahraniční politiky je příliš stabilní, nereflektuje nové geopolitické rozložení,“ prohlásil Telička, který dodal, že se mu nelíbí například to, že ministr zahraničí z ČSSD Lubomír Zaorálek jel nedávno na návštěvu Íránu, aniž by tam nadnesl téma lidských práv či masových poprav politických oponentů režimu.

Svoboda z KDU-ČSL by zase chtěl, aby se zahraničně-politickému směřování vlády více podřizoval i prezident, nestávaly by se potom prý takové chyby, jako když se zúčastnil vojenské přehlídky v Číně.

 

Právě se děje

Další zprávy