Praha - Sázka na nové tváře v čele s lékařem Bohuslavem Svobodou nevyšla občanským demokratům v Praze tak, jak si nové vedení strany představovalo. Povolební vyjednávání v hlavním městě vede coby vítěz TOP 09.
Předseda občanských demokratů Petr Nečas označil ještě v den voleb jednoznačné viníky ztráty hlavní bašty ODS. "To, co se stalo v Praze, je výrazem krize důvěryhodnosti vůči politikům, kteří byli na úrovni celého města. A projevilo se to i v oněch městských částech, kde ODS ztratila," uvedl.
Hlavy ve vedení pražské ODS ale padat nebudou. "Boris Šťastný je krizový manažer, zachraňoval situaci v Praze, kterou on nevytvořil," hájil předsedu pražské organizace premiér. Výrazně ve svých obvodech nepropadli ani další členové nejužšího vedení pražské ODS.
První podmínky? Personálie
Pražský lídr TOP 09 a pravděpodobný primátor Prahy Zdeněk Tůma už rýsuje první podmínky, za kterých by strana byla ochotna uzavřít koalici právě s předchozími vládci Prahy.
Jde hlavně o personální otázky. Tůma nechce mít v budoucí radě tváře, které město reprezentovaly minulé volební období. Konkrétně náměstky primátora Pavla Klegu, Rudolfa Blažka, ale i Milana Richtera.
Jenže vůle ODS na takovou podmínku kývnout není zatím tak zjevná. "Tito politici byli řádně zvoleni, voliči jim dali svůj hlas. Jsou součástí nového zastupitelstva," řekl Aktuálněcz šéf pražské ODS Boris Šťastný s tím, že odmítá vylučovat kohokoliv z jednání o možných místech ve vedení města.
Nová ODS? Jen napůl
Důvodů, proč je Šťastný zatím opatrný na silná prohlášení, je víc. ODS bude mít v zastupitelstvu města 20 svých zástupců, jen polovina z nich jsou nové tváře, které město nereprezentovaly v minulém volebním období.
Navíc ne všichni stojí pevně za šéfem pražské buňky Šťastným, jako třeba vysoce postavený manažer ČEZu Vladimír Schmalz, který letos v červnu dopomohl k místopředsednickému křeslu Alexandru Vondrovi.
Druhou polovinu tvoří "ostřílení" politici, v čele s Rudolfem Blažkem, který má v pražské ODS stále silný vliv. I proto bude pro vyjednavače ODS Šťastného a Svobodu nelehké staré tváře zcela odstřihnout, navzdory prohlášení pražského lídra Svobody, že je nutné provést personální změny.
"ODS musí reflektovat to, že jí voliči vystavili žlutou kartu a musí z toho vyvodit důsledky i v té personální sféře," slibuje Svoboda.
3 varianty
Vše na jednom místě:
KOMUNÁLNÍ VOLBY
- ROZBOR: ČSSD sebrala ODS radnice, TOP09 jí bere Prahu
- GRAFIKA: Kdo ovládl vaši obec? Konečné výsledky z celé republiky
- Z MÍSTA: V Jiřetíně posílilo hnutí, které chce jednat s těžaři
- Z MÍSTA: Kde Pražáci zradili "svou" ODS? Takto padla pevnost
- ONLINE PŘENOS Z NEDĚLE: Kdo všechno míří do opozice a jak se domlouvají vlády?
- ONLINE PŘENOS ZE SOBOTY: Znovu se kupovaly hlasy, i v sobotu
- ONLINE PŘENOS Z PÁTKU: Hlasovali lidé za peníze? Prověřuje policie
SENÁT
- ROZBOR: Jak skončil boj o Senát: Velké strany zatočily s VV
- GRAFIKA: Senátní volby přehledně, proklikejte si sami vítěze a poražené
KOMENTÁŘE:
Na silná slova není čas taky proto, že zatím není jasné, jaká koalice vlastně v Praze vznikne. TOP 09 sice jako vítěz deklaruje jednání jak s ODS, tak s ČSSD. Třetí variantou je ale koalice ODS a ČSSD, kterou zatím jasně vyloučil pouze pražský lídr oranžových Jiří Dienstbier.
Ani jeho pozice v nově zvoleném klubu sociálních demokratů není ale silná, většina je loajální šéfovi pražské ODS Petru Hulinskému, který už jednou coby ekonomický náměstek s ODS v městské radě seděl.
První neformální kontakty už mají vyjednavači za sebou, oficiálně se začně jednat až v pondělí.
Svoboda může být radním
Jasno o případné koalice nebude jistě do konce týdne, strany ještě čekají senátní volby a před těmi nebudou chtít politici v Praze uzavírat jasná spojenectví.
Pokud by se nakonec TOP 09 přeci jen s ODS dohodla, pak bude chtít kontrolovat finance, dopravu a územní rozvoj, zní z kuloárů.
Lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda připustil, že by mohl prosazovat program ODS z pozice radního, a to v oblasti zdravotnictví nebo vzdělávání.
"V pozici dalších radních či šéfů výborů by měli být lidé, kteří připravovali náš program a zároveň jej prezentovali," dodal. Post šéfa kultury by tak mohl připadnout zpěvákovi Janu Kalouskovi, ve vedení města by mohla zasednout i žena - v úvahu připadá dosavadní radní Prahy 2 a členka výkonné rady ODS Aleksandra Udženija.
"Zatím považuji jakékoli spekulace o jménech za předčasné, i když připouštím, že vedení pražské ODS by rádo na postu radní vidělo ženu, řekla Udženija Aktuálně.cz.
V případě TOP 09 by post radního pro dopravu mohl zastávat lídr sedmého volebního obvodu Tomáš Hudeček, územní rozvoj by mohl řídit Milan Růžička., legislativu Helena Chudomelová.