Podnikatel Tomáš Horáček, který měl v minulosti blízko k tehdejší ČSSD i hnutí ANO, strávil v roce 2018 šest měsíců ve vazbě. Policie ho v té době stíhala coby klíčovou postavu úplatkářské kauzy, v níž docházelo ke korupci při zadávání veřejných zakázek na úklid a vjezdový systém ve Fakultní nemocnici Bulovka.
Z vazební cely vyšel Horáček v lednu 2019. Hned pět dní nato ho měla jeho dlouholetá spolupracovnice Nina Rydlová připravit o peníze. Advokátka jménem své firmy uzavřela smlouvu se společností v Horáčkově majetku, na základě kontraktu se zavázala k poskytnutí auditorských služeb.
Jenže se tak stalo bez vědomí samotného Horáčka. Alespoň tak to líčí obžaloba, kterou redakce získala. "Využila důvěry osob působících ve společnosti, které se domnívaly, že smlouva byla připravena se souhlasem Tomáše Horáčka," píše se o Rydlové v obžalobě. Kontrakt podepsal jednatel společnosti, byla u toho i účetní firmy.
Uzavření smlouvy a žádné služby
V prvních dvou měsících od uzavření kontraktu proběhla druhá půlka příběhu, jenž Rydlovou dovedl před soud. Vystavila Horáčkově firmě tři faktury za odvedenou práci. Současně dala vedení společnosti coby podnikatelova blízká kolegyně pokyn, aby jí peníze proplatilo.
"Ačkoli k žádnému plnění ze smlouvy o spolupráci ze strany (Rydlové) společnosti nikdy nedošlo, tímto jednáním způsobila (Horáčkově) společnosti škodu v celkové výši 53 300 korun," stojí dále v obžalobě, kterou na Rydlovou podalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 10.
Rydlová je obžalovaná z podvodu, v krajním případě jí hrozí dva roky vězení. Obvodní soud pro Prahu 10 se mimo pozornost veřejnosti začal kauzou zabývat v září. "K rozhodnutí ve věci a časovému rozmezí se nelze blíže vyjádřit. Probíhá rozsáhlé dokazování," odpověděl mluvčí soudu Josef Mana na dotaz, kdy by mohla instance případ vyřídit.
"Rozhodně to tak nebylo"
Advokátka odmítá konstrukci obžaloby. V první řadě se pozastavuje nad tím, jak se vyvíjelo vyšetřování. Podle jejích slov policie kauzu několikrát odložila s tím, že k deliktu nedošlo. "Následně si to vzal nějaký jiný policista a začala jsem být okamžitě trestně stíhaná, aniž by se mě někdo na cokoliv ptal," řekla Aktuálně.cz Rydlová.
Jak dále popisuje, během hlavního líčení prý podrobně vysvětlovala, jaký servis její firma té Horáčkově poskytla. A hlavně že ho poskytla. "Rozhodně to nebylo tak, že bych vystavila na základě smlouvy faktury na neexistující věci," říká advokátka.
Jak už Aktuálně.cz dříve upozornilo, Rydlová je obžalovaná také z maření spravedlnosti. Opět se to týká Horáčka. Dvě jeho bývalé firmy kvůli jiným transakcím vymáhají po Rydlové v civilním sporu milion korun. Rydlová v tomto řízení podle obžaloby jako důkaz ve svůj prospěch předložila dokumenty, na nichž zfalšovala podpis Horáčkova manažera. I to odmítá.
Komora bude jednat
Když je advokát trestně stíhaný, Česka advokátní komora mu s ohledem na vážnost kauzy může pozastavit praxi. V případu zfalšovaného podpisu to neudělala. Proč byla vůči Rydlové shovívavá, není jasné. Odůvodnění k tomu nesepsala. O obžalobě z podvodu se komora dozvěděla od Aktuálně.cz.
"Komora již v této věci požádala soud o oficiální informace. Jakmile bude mít k dispozici relevantní dokumenty o stíhání doktorky Rydlové, zahájí představenstvo České advokátní komory řízení o možném pozastavení výkonu advokacie," sdělila redakci mluvčí komory Iva Chaloupková.
Sám Horáček ve své kauze po opuštění vazby začal s policií spolupracovat. Nakonec se ke korupci přiznal, se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu. Součástí úmluvy byly odsezený půlrok ve vazební cele, pokuta pět milionů korun a sedmiletý zákaz působení ve vedení firem. Soud dohodu schválil v prosinci 2021.