Rusové ničí obilnici Evropy a ohrožují svět hladem. Důkazy teď vidí přímo z ambasády

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
2. 6. 2024 17:04
Když se teď pracovníci ruské ambasády v Praze podívají z oken, uvidí několik zničených zemědělských strojů. Jde o techniku, kterou Rusové zdevastovali při válce proti Ukrajině. Ministerstvo vnitra ji přivezlo v rámci výstavy Ukrajinská pole orná i válečná, je součástí projektu Putinův hlad. Upozorňuje na hybridní válku Ruska se světem, když prohlubuje zdražování a nedostatek potravin.
Zničený kombajn, traktor a secí stroj před ruským velvyslanectvím v Praze.
Zničený kombajn, traktor a secí stroj před ruským velvyslanectvím v Praze. | Foto: Archív MV

Jakmile tento týden přijel před ruské velvyslanectví jeřáb a začal na trávník skládat zničený kombajn, traktor a secí stroj, objevili se v oknech ambasády lidé, kteří si hned začali vše fotografovat. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je jen dobře, když budou mít Rusové následky svých činů před očima.

"Rozhodli jsme se stroje symbolicky umístit právě sem, protože přítomnost zničené zemědělské techniky před úřadem, který zastupuje zemi, jež bezprecedentně napadla Ukrajinu, vyjadřuje nesouhlas s ohrožováním celosvětové potravinové bezpečnosti," uvedl Rakušan.

Organizátoři výstavy poukazují na to, že na Ukrajině, která je významným vývozcem potravin, je závislých mnoho zemí světa. Když Rusko devastuje "obilnici Evropy" a její zemědělskou techniku, ohrožuje tím dostupnost potravin i životy lidí. "V některých částech světa může tento stav způsobit nové vlny hladomoru a následné migrace," uvádějí.

Výstava je součástí projektu ministerstva vnitra Putinův hlad. Odkazuje na cílenou hybridní válku vedenou Ruskem. Okupace části Ukrajiny, ostřelování různých míst po celé zemi nebo blokáda přístavů vedly k navýšení cen komodit a potravin ve světě.

V Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné je k vidění další část výstavy a také film. "Unikátní snímek ve virtuální realitě se odehrává poblíž města Izjum v Charkovské oblasti. Diváci se vydají na strhující cestu po kdysi prosperujících skladech obilí, které jsou nyní zdevastované ruskou invazí," popsal obsah krátkého filmu ředitel muzea Zdeněk Novák.

Další část výstavy bude umístěna u zastávky Hradčanská. Na panelech se lidé dozví, jak válka souvisí s globální potravinovou bezpečností, růstem cen základních potravin, rozpadem dodavatelských řetězců nebo rizikem migrace z chudých zemí do Evropy. Na každém ze tří míst lidé najdou mapku s tipy, kam dál se vydat.

Součástí projektu bylo také pečení chleba z mouky, která pocházela ze zaminovaného pole na Ukrajině. Odborníci, kteří se v Česku věnují gastronomii a pečení chleba, předvedli, jak se pravý ukrajinský chléb peče. Výtěžek z prodeje chleba putoval na pořízení odminovacího stroje.

 

Právě se děje

Další zprávy