Ruské prsty vedou do Toskánska. Do Řebíčkovy vily

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 1. 2010 11:10
Exministr dopravy půjčuje vilu v Itálii šéfovi české pobočky ruského Lukoilu.
Šéf české pobočky Lukoilu Martin Nejedlý
Šéf české pobočky Lukoilu Martin Nejedlý | Foto: Aktuálně.cz

Monte Argentario/Praha - Díky čemu roste vliv ruské ropné firmy Lukoil v českých firmách ovládaných státem?

S velkou pravděpodobností také proto, že jejího hlavního zástupce v Česku pojí velmi blízké vztahy s významným ministrem někdejší Topolánkovy vlády. 

Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) přiznal, že se s šéfem české pobočky Lukoilu Martinem Nejedlým zná přes dvacet let. Vztahy jsou tak dobré, že mu Řebíček půjčil vilu, kterou má v italském Toskánsku.

Reportéři Aktuálně.cz zachytili Nejedlého v polovině září s manželkou a přáteli přímo v italském Monte Argentariu. Informaci o jeho pobytu u exministra přinášíme poté, co se podařilo jej identifikovat a zmapovat jeho kontakty.


Přítel z ministerstva

V době, kdy Řebíček vedl ministerstvo dopravy, získal Lukoil zakázku na dodávku pohonných hmot na letiště v Praze pro ČSA.

Zároveň expandoval také jako dodavatel leteckého benzínu na ostravské letiště v Mošnově.

Bývalý ministr odmítá, že by firmě svého kamaráda pomohl. „Neangažoval jsem se vůbec v ničem," uvedl Řebíček v sms zprávě. „Ani jsem neměl jak - akcie státu drží ministerstvo financí."

Nejedlý je v současné době chráněncem a spolupracovníkem bývalého aparátčíka s kontakty na Rusko a Řebíčkova přítele Miroslava Šloufa. Společně nyní sponzorují politickou stranu Miloše Zemana.

Řebíčkovi volejbalisté

Když reportéři Aktuálně.cz na Nejedlého v toskánském letovisku narazili, používal k dopravě auto s ústeckou poznávací značkou a nápisem Aries, což je jméno Řebíčkovy jachty, která kotví v přístavu.

Nejedlý s manželkou a volejbalistou Mikyskou v Monte Argentariu
Nejedlý s manželkou a volejbalistou Mikyskou v Monte Argentariu | Foto: Aktuálně.cz

Na snímcích Aktuálně.cz je zachycen v přístavu společně s manželkou Alexandrou Verešovou těsně předtím, než nasedli do zmíněného auta patřícího k Řebíčkově jachtě.

„Pan Nejedlý byl ve vile společně s mým kamarádem, bývalým volejbalovým reprezentantem Mikyskou, kterého jsem do vily pozval na dobu, kdy jsem sám neplánoval tam být," vysvětlil Řebíček sms zprávou důvod Nejedlého pobytu. „S oběma pány se znám 25 let z doby, kdy jsem se věnoval volejbalu."

Řebíček, bývalý ministr rozhodující o řadě státních zakázek a dnes poslanec ODS, už v létě hostil na své jachtě několik vlivných podnikatelů - lobbistu ČEZ Vladimíra Johanese, šéfa Spolchemie Martina Procházku či podnikatele Petra Šikoše.

Ve vile skryté na vrcholu kopce nad přístavem ho tehdy také navštívil kontroverzní podnikatel Roman Janoušek.

Přátelé Řebíček, Šlouf, Nejedlý

Nejedlý se do povědomí veřejnosti dostal teprve nedávno, když v roce 2007 vznikla česká pobočka ruské ropné společnosti Lukoil.

Oficiálně sice stojí v čele společnosti, podle informací Aktuálně.cz je však spíše prodlouženou rukou Miroslava Šloufa.

Bývalý aparátčík, nyní sponzor Zemanovy strany Miroslav Šlouf
Bývalý aparátčík, nyní sponzor Zemanovy strany Miroslav Šlouf | Foto: Ondřej Besperát

Tyto dva muže už léta pojí těsné přátelství, Šlouf byl například Nejedlému v roce 2005 na svatbě. „Měli jsme spolu nějaké obchody, jaké to neřeknu, ale vždycky měl dobrý tip," říká dnes Šlouf na adresu podnikatele. „S jeho rodinou se znám léta."

Nejedlý nyní vlastní tři firmy: Famos Trading, Ene Investment a podíl v Lukoil Aviation Czech - kromě poslední zmíněné, všechny sídlí ve Šloufově kanceláři v pražské Školské ulici.

„Známe se léta, tak jsem mu vypomohl, když se kvůli ekonomické situaci potřeboval vystěhovat z původní kanceláře," říká Šlouf.

Zároveň Šlouf připouští, že Lukoilu na českém trhu pomáhá. „Martinovi přispívám radou a odhadnutím situace, ale smlouvu s Lukoilem uzavřenou nemám," popisuje svoji roli.

Sám Nejedlý na žádost o rozhovor nereagoval, neodpověděl ani na vzkazy zanechané u sekretářky.

Schůzky s Lukoilem

Firmě Lukoil se na českém trhu začalo dařit překvapivě rychle už záhy poté, co byla pobočka naftařské společnosti založena.

Měsíc poté, co Lukoil Aviation Czech vznikl, získal na konci října 2007 zakázku na dodávku pohonných hmot pro ČSA a stal se tak pátým dodavatelem leteckého benzínu na Letiště v Ruzyni.

Ačkoliv se ministerstvo dopravy od této zakázky distancuje, Lukoil ji získal v době, kdy Řebíček stál ve vedení resortu a kdy měl vliv na obsazení dozorčí rady ČSA.

Podle kuloárních informací měl Řebíček tehdy také velký vliv na ředitele Letiště Martina Dvořáka. Oba se zároveň v době dojednávání smlouvy ČSA s Lukoilem sešli s představiteli ruského vedení společnosti.

Řebíček ale odmítá, že by měl na sjednání zakázky jakýkoliv vliv. „Jen proto, že jde o resort dopravy, existuje letitá neformální dohoda, že několik členů dozorčí rady navrhuje ministr dopravy," napsal exministry. „A dozorčí rada, jak známo, firmu neřídí."

 

Právě se děje

Další zprávy