Roztržka v Úsvitu: Poslanci kritizují výroky proti muslimům

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
Aktualizováno 5. 1. 2015 11:48
Šéf hnutí Tomio Okamura vyzval Čechy, aby nekupovali kebaby a venčili prasata u mešit. Část jeho poslanců to považuje za nevhodné.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Facebookový status šéfa Úsvitu Tomia Okamury na adresu muslimů žijících v Česku způsobil roztržku v jeho vlastní straně.

Jako první se proti jeho výrokům veřejně ohradil poslanec a bývalý velvyslanec Milan Šarapatka, který v hnutí Úsvit platí za experta na zahraniční politiku. Za nevhodné je označil také místopředseda strany Marek Černoch.

Poslance rozčílil "návod na ochranu před islámem", který Okamura zveřejnil na sociálních sítích a pod nímž je podepsán člen Úsvitu Jiří Kobza. Vyzývá v něm k bojkotu muslimských obchodů, protože "každý zakoupený kebab je jen další krok k burkám". Zároveň také radí odpůrcům muslimů, aby chodili venčit psy a prasata před mešity, případně k nim posílali bezdomovce.

"Mám diametrálně odlišný názor, prožil jsem 15 let v muslimských zemích. Taková zlehčující a vulgární přirovnání nebo názory, že bychom měli venčit prasata před mešitami, jsou pro mě naprosto nepřijatelná," uvedl Šarapatka.

Okamurovo chování bude v úterý řešit také předsednictvo strany. "Budeme chtít, aby se pan Okamura k tomuto tématu vyjádřil, protože nelze vypouštět takovéto věty a takováto vyjádření, aniž by to konzultoval s předsednictvem nebo klubem," uvedl Černoch.

Podle Okamury se vede spor o formu prohlášení, nikoli o jeho obsah. "Milan Šarapatka je zkušený diplomat, volil by raději diplomatičtější jazyk. Nejspíš se ho dotklo, jakým způsobem to bylo vyjádřeno. Ale nezlehčuji to a všechna nedorozumění tohoto typu mě samozřejmě mrzí," uvedl Okamura.

Kebab bych vynechal

Kdyby prý psal příspěvek o islámu osobně, pasáž o kebabech a prasatech by si odpustil. "Ten text možná kvůli tomu nevyznívá tak seriózně. Pan Kobza to tím zřejmě chtěl odlehčit," dodal Okamura s tím, že ho ale nechtěl cenzurovat.

Šarapatka, který není členem strany, se kvůli chování šéfa Úsvitu distancuje od zahraniční politiky Úsvitu. "Na základě zkušeností posledních dní jsem se rozhodl, že se, až na další, nebudu na práci poslaneckého klubu Úsvitu, ve smyslu vytváření zahraniční politiky hnutí, podílet," napsal Šarapatka. Zůstane však členem poslaneckého klubu i sněmovního zahraničního výboru.

Problém s Okamurovými postoji v zahraniční politice má Šarapatka již delší dobu. "Po jeho dřívějších nešťastných prohlášeních jsem jej opakovaně žádal, aby se mnou konzultoval svá veřejná vystoupení k této oblasti. Vždy mi to slíbil, ovšem realita je, jak vidno, úplně jiná," dodal Šarapatka.

Okamura si za vyjádřením stojí a nejde podle něj o vyzývání k nesnášenlivosti. Úsvit prý text výzvy konzultoval s právníky. Nejde o první kontroverzní Okamurův výrok. Třeba o nacistickém koncentračním táboře v Letech na Písecku, ve kterém za druhé světové války zahynuly stovky Romů, prohlásil, že šlo o pracovní tábor pro lidi, kteří se vyhýbali řádné práci.

 

Právě se děje

Další zprávy