Praha - Pro dvě pětiny lidí, kteří by se nyní vydali k případným parlamentním volbám, by jejich volba představovala jenom východisko z nouze.
Vyplývá to z výzkumu agentury STEM ze začátku dubna, který ukázal velké rozpaky voličů.
Nejvíce lidí podle výsledků volí svou stranu kvůli jasné strategii do budoucna, důvěryhodným představitelům nebo kvůli snaze o prosazení změny a reforem.
Zatímco podporovatelé pravicových ODS a TOP 09 nejčastěji vyzdvihují úsilí o reformy a strategii do budoucna, příznivci KSČM zdůrazňují schopnost strany naslouchat lidem a zachovávat klid, řád, tradice.
Tyto charakteristiky zůstávají podle agentury už několik let stejné. Stoupá ale počet lidí, pro které je volba jen východiskem z nouze. Z těch, kteří nějakou stranu pro příští volbu do sněmovny v průzkumu uvedli, jich je 43 procent. Pětina voličů přiznala, že netuší, koho by do parlamentu zvolila, téměř desetina pak volbu jakékoli strany rovnou odmítla.
"Tazatelé STEM předkládali respondentům 12 charakteristik politické strany a respondenti ke každé z nich uváděli, do jaké míry se ta jejich strana, kterou uvedli jako svého favorita pro volby do poslanecké sněmovny, s těmito charakteristikami shoduje," osvětluje princip výzkumu výsledná zpráva STEM.
Levice umí lépe vysvětlovat
U příznivců KSČM se podle agentury odráží jejich pevný vztah ke straně. "Stoupenci komunistů zdůrazňují akceschopnost strany, schopnost naslouchat občanům a vysvětlovat i řešit problémy s klidem a rozvahou," uvádí zpráva. Stoupenci sociálních demokratů vyzdvihují schopnost strany naslouchat lidem a vysvětlovat věci.
Oproti tomu stoupenci pravice uznávají, že pravicové strany jsou méně schopné naslouchat i vysvětlovat a jsou také slabší v regionech. Na druhou stranu ale zdůrazňují úsilí o změny a reformy.
"Polovina lidí, kteří by volili TOP 09, uvedla, že tato volba je pro ně jen východiskem z nouze, trochu lépe je na tom voličstvo ODS (43 %) a ČSSD (40 % volby z nouze)," dodává STEM.
Výzkum proběhl ve dnech 2.-9. dubna 2013 na vzorku 1009 lidí. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru.