Členství v EU je výhodné. Pokud by se ale rozpadla, mrzelo by to jen každého pátého Čecha

Lucie Heřmanská
17. 12. 2015 13:02
Aktuální výzkum Sociologického ústavu AV ČR ukázal, že by méně než jednomu z pěti Čechů bylo líto, kdyby se Evropská unie rozpadla. A asi polovině dotázaných by to bylo jedno. Více než polovina lidí nicméně uznává, že Česká republika z členství v Evropské unii těží výhody. Mezi Čechy, které by zánik Evropské unie mrzel, patří především vysokoškolsky vzdělaní lidé z měst. Naopak nejméně by zrušení Unie litovali důchodci.
Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Většina Čechů je k další existenci Evropské unie buď lhostejná, nebo dokonce kritická. Pouze jednomu z pěti Čechů by totiž bylo líto, kdyby byla EU v blízké budoucnosti zrušena. Pětina Čechů navíc uvedla, že by se jim „ulevilo“, pokud by EU skončila. Ukazuje to aktuální výzkum provedený pro Sociologický ústav AV ČR.

Přestože více než polovina dotázaných souhlasí s tím, že Česká republika ze vstupu do EU těží, mnohem menší počet lidí její pokračující členství podporuje. Pouze jeden ze čtyř Čechů si myslí, že být součástí EU je dobrá věc. Stejný počet lidí se pak domnívá, že členství v EU je špatné a polovina v této věci nemá vyhraněný názor.

Z výsledků průzkumu tak vyplývá, že většina Čechů, kteří uvádějí, že EU přináší zemi výhody, je zároveň lhostejná k jejímu případnému rozpadu.

Podle průzkumu by zániku Unie nejvíce litovali vysokoškolsky vzdělaní obyvatelé měst a podporovatelé strany TOP 09. Naopak nejméně by rozpad EU zasáhl důchodce a stoupence strany KSČM.

"Souběh, podle něhož lidé považují členství v EU za prospěšné a zároveň jim je další existence EU lhostejná, lze vysvětlit faktem, že život bez EU může přinášet jiné výhody. Tato myšlenka stojí v centru kampaně za odchod Spojeného království z EU," řekl Pat Lyons ze Sociologického ústavu.

V poslední době je veřejné mínění v České republice, ale třeba také ve Velké Británii, vůči EU kritičtější než ve většině ostatních členských států.

Ve čtvrtek a v pátek se má konat setkání evropských lídrů v Bruselu. Diskutovat by se mělo o reformních návrzích spojených s britským referendem o vystoupení či setrvání v EU, které se má uskutečnit na podzim roku 2016.

 

Právě se děje

Další zprávy