Romským dětem pomohl stipendijní fond, mohly na školu. Teď mu chtějí podporu oplatit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 11. 2015 13:38
Šest brněnských středoškoláků ze sociálně vyloučených romských rodin uspořádá vánoční benefici, jejíž výtěžek půjde na charitu. Pomůže stipendijnímu fondu Gendalos. Právě díky fondu mohli Romové chodit na angličtinu nebo si pořídit učebnice. Akce zaujala i Nadaci Via, která zase podporuje dětskou filantropii. Přispívá mladým lidem na to, aby mohli právě takové benefice organizovat.
Desítky romských dětí může díky podpoře stipendijního fondu Gendalos na kurz angličtiny nebo do keramického kroužku.
Desítky romských dětí může díky podpoře stipendijního fondu Gendalos na kurz angličtiny nebo do keramického kroužku. | Foto: Tomáš Netočný

Praha / Brno - Pokud by se jich neujal stipendijní fond Gendalos, nikdy by nechodili na angličtinu a nekoupili si učebnice. Možná by se ani nedostali na střední školu. Na nic z toho by neměla šestice studentů z romských rodin peníze. Dnes proto chtějí podporu fondu oplatit.

Rozhodli se pro Gendalos uspořádat vánoční benefici. Akce už se bude konat podruhé a její výtěžek znovu půjde na pomoc potřebným. Podpoří se z něj třeba další motivovaní středoškoláci. 

„Moc dobře víme, že to není samozřejmost. Snažíme se proto pomáhat dál. Někteří z nás doučují mladší děti na základní škole, aby i ony mohly pokračovat ve studiu, další uspořádají pro Gendalos benefiční večer," uvádí šest romských středoškoláků z Brna.

Patronkou akce je Anna Polívková

Připravili sérii hudebních a tanečních vystoupení, sesbírali dary od sponzorů a oslovili několik známých tváří. Večerem přijde návštěvníky provést herečka Anna Polívková, akci podpoří i fotograf Jindřich Štreit nebo herec David Ištok.

„Za peníze, které se na benefici vyberou, pořídíme další pomůcky či kurzy,“ dodává k tomu Klára Hamplová z Centra vzdělávání a profesních ambicí IQ Roma servisu, pod který projekt Gandalos spadá. Z akce svých svěřenců je nadšená.

"Už loni se to povedlo, vybrali jsme víc než 26 tisíc korun," pokračuje Hamplová. Peníze stačily na pomoc třiceti romským dětem.

Dětská filantropie

Akce proto zaujala i Nadaci Via, která zase podporuje dětskou filantropii - ve spolupráci s ČSOB přispívá mladým lidem na to, aby mohli právě takové benefice organizovat. Třeba v loňském roce podpořila dvacet různých skupin. Děti díky tomu vybraly až 390 105 korun.

Charitativní akci pro Gendalos podpoří Nadace Via ve spolupráci už podruhé. Kromě toho pošle příspěvek dalším čtrnácti projektům.

Bude mezi nimi třeba sportovní den, v rámci kterého chtějí studenti pražského Gymnázia Nad Kavalírkou vybrat peníze na zdravotní pomůcky pro svého známého vozíčkáře. Podporu Nadace Via získali i medici z brněnské lékařské fakulty, kteří zase chtějí uspořádat koncert pro postižené děti z Centra Kociánka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliard korun.  Projedná jej nová Poslanecká sněmovna.

Ministři za sociální demokracii návrh podle vicepremiéra Jana Hamáčka nepodpořili, protože navrhované zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. Koaliční ČSSD chce podle Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun. Hamáček to napsal na Twitteru.

Vláda má rozpočet odevzdat sněmovně do 30. září. Kvůli neshodám v koalici mluvili dnes ministři za ČSSD o tzv. hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy