Romským dětem pomohl stipendijní fond, mohly na školu. Teď mu chtějí podporu oplatit

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 11. 2015 13:38
Šest brněnských středoškoláků ze sociálně vyloučených romských rodin uspořádá vánoční benefici, jejíž výtěžek půjde na charitu. Pomůže stipendijnímu fondu Gendalos. Právě díky fondu mohli Romové chodit na angličtinu nebo si pořídit učebnice. Akce zaujala i Nadaci Via, která zase podporuje dětskou filantropii. Přispívá mladým lidem na to, aby mohli právě takové benefice organizovat.
Desítky romských dětí může díky podpoře stipendijního fondu Gendalos na kurz angličtiny nebo do keramického kroužku.
Desítky romských dětí může díky podpoře stipendijního fondu Gendalos na kurz angličtiny nebo do keramického kroužku. | Foto: Tomáš Netočný

Praha / Brno - Pokud by se jich neujal stipendijní fond Gendalos, nikdy by nechodili na angličtinu a nekoupili si učebnice. Možná by se ani nedostali na střední školu. Na nic z toho by neměla šestice studentů z romských rodin peníze. Dnes proto chtějí podporu fondu oplatit.

Rozhodli se pro Gendalos uspořádat vánoční benefici. Akce už se bude konat podruhé a její výtěžek znovu půjde na pomoc potřebným. Podpoří se z něj třeba další motivovaní středoškoláci. 

„Moc dobře víme, že to není samozřejmost. Snažíme se proto pomáhat dál. Někteří z nás doučují mladší děti na základní škole, aby i ony mohly pokračovat ve studiu, další uspořádají pro Gendalos benefiční večer," uvádí šest romských středoškoláků z Brna.

Patronkou akce je Anna Polívková

Připravili sérii hudebních a tanečních vystoupení, sesbírali dary od sponzorů a oslovili několik známých tváří. Večerem přijde návštěvníky provést herečka Anna Polívková, akci podpoří i fotograf Jindřich Štreit nebo herec David Ištok.

„Za peníze, které se na benefici vyberou, pořídíme další pomůcky či kurzy,“ dodává k tomu Klára Hamplová z Centra vzdělávání a profesních ambicí IQ Roma servisu, pod který projekt Gandalos spadá. Z akce svých svěřenců je nadšená.

"Už loni se to povedlo, vybrali jsme víc než 26 tisíc korun," pokračuje Hamplová. Peníze stačily na pomoc třiceti romským dětem.

Dětská filantropie

Akce proto zaujala i Nadaci Via, která zase podporuje dětskou filantropii - ve spolupráci s ČSOB přispívá mladým lidem na to, aby mohli právě takové benefice organizovat. Třeba v loňském roce podpořila dvacet různých skupin. Děti díky tomu vybraly až 390 105 korun.

Charitativní akci pro Gendalos podpoří Nadace Via ve spolupráci už podruhé. Kromě toho pošle příspěvek dalším čtrnácti projektům.

Bude mezi nimi třeba sportovní den, v rámci kterého chtějí studenti pražského Gymnázia Nad Kavalírkou vybrat peníze na zdravotní pomůcky pro svého známého vozíčkáře. Podporu Nadace Via získali i medici z brněnské lékařské fakulty, kteří zase chtějí uspořádat koncert pro postižené děti z Centra Kociánka.

 

Právě se děje

Další zprávy