Restartovat život lze, i když je v troskách. Firma nabízí bezdomovcům v Česku roční pracovní smlouvu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
31. 10. 2015 11:29
Firma Siemens před necelým rokem rozjela projekt [email protected] Ten má bezdomovcům "zrestartovat" život se vším všudy. Vytipovaným jedincům nabídnou roční smlouvu a ubytování zdarma, poradí jim s právními úkony či dluhovou situací. Se složitým návratem do komunity a společnosti jim pomohou dobrovolníci z řad zaměstnanců. "Pomůžeme lidem na ulici dostat se z bludného kruhu, v němž jsou zavřeni. Nemají domov, to znamená, že nemohou získat stálou a férovou práci. A když ji nemají, zase nemohou vytvořit domov," popisuje Mariana Kellerová.
Jeden z účastníků projektu Restart@Siemens pracuje v továrně Siemensu na kvalifikované dělnické pozici.
Jeden z účastníků projektu [email protected] pracuje v továrně Siemensu na kvalifikované dělnické pozici. | Foto: Siemens

PrahaBezdomovectví platilo dlouhá léta za neřešitelný problém. Problém, před kterým se jen přivíraly oči. Jako když chce člověk dojít od tramvaje na pražské Hlavní nádraží a dělá, že nevidí parčík lemovaný lidskými troskami.

Že existují způsoby, jak lidi bez domova z ulice dostat, ale dokazuje hned několik příkladů.

Jedním z nich je projekt Nejdřív střecha podnikatele a filantropa Vojtěcha Sedláčka. Bezplatně a bezpodmínečně poskytuje bezdomovcům na třicet dnů nocleh, za což letos získal prestižní ocenění Nadace Via.

Není však jediný. Jiné řešení nabízí například nadnárodní firma Siemens. Přichází s projektem [email protected], který má bezdomovcům "restartovat" život.

Na starosti ho má Mariana Kellerová, která sídlí v obří centrále společnosti v pražských Stodůlkách, v ulici Siemensova. V komplexu pracuje asi 1300 lidí. Obchodují s výrobky firmy, vymýšlejí a prodávají řešení v různých oborech.

"Vyrábíme elektromotory, řídicí jednotky, vlaky, metro, laboratorní diagnostiky, rentgeny, CT, máme větrnou farmu na Moravě, naše zařízení najdete i v elektrárně Prunéřov, patří nám také centrum pro vyhodnocování blesků z celoevropské sítě stanic s detektory. Umíme říct, kdy a kam blesk uhodil, s přesností na sto metrů," vysvětluje Mariana Kellerová.

Firma se podle ní snaží chovat jako "dobrý občan", organizuje proto různé charitativními projekty. V každé zemi hledá nejpalčivější oblast, kde by byla pomoc opravdu prospěšná.

V Česku vyhodnotila jako alarmující téma chudobu - a s ní související bezdomovectví. Proto před rokem rozjela projekt [email protected]

Na ulici se jde ocitnout snadno. Cesta zpět je těžká

S pomocí Armády spásy, Naděje a Charity lidé ze Siemensu vytipovávají mezi bezdomovci lidi, kteří se v těžké situaci ocitli ne vlastní vinou a chtějí s ní něco dělat.

"Když čteme jejich životopisy, jsou to nesmírně silné příběhy. Přijde těžká nemoc, nebo zavřou továrnu, kde dotyčný dělal celý život. Společnost je nastavená tak, že nemá pro tyto lidi záchranný mechanismus, takže se mohou velmi snadno ocitnout na ulici," říká organizátorka projektu.

Siemens nabízí vybraným bezdomovcům roční pracovní smlouvu. A rok jim také platí veškeré náklady spojené s ubytováním.

Dostávají stejný plat jako kterýkoliv jiný zaměstnanec na jejich pozici, náleží jim i benefity firmy. Na ty prý Siemens v Česku vynaloží čtvrt miliardy korun.

"Pomůžeme lidem na ulici dostat se z bludného kruhu, v němž jsou zavřeni. Nemají domov, to znamená, že nemohou získat stálou a férovou práci. A když ji nemají, zase nemohou vytvořit domov," vysvětluje Kellerová.

Lidi bez domova zatím Siemens zaměstnává na dělnických pozicích. Pokud by ale našel někoho s vysokoškolským vzděláním nebo s obchodními zkušenostmi, je schopen nabídnout i kvalifikovanější pozice. "Máme tu několik životopisů, které jsou velmi nadějné, a doufáme, že tyto jedince budeme moci zaměstnat na normální kvalifikovanou práci," říká.

S prací a domovem, bez dluhů

"Předpokládáme, že za ten rok - když budou dobře pracovat a bude oboustranný zájem - se z nich stanou normální zaměstnanci," popisuje Mariana Kellerová.

Přejdou-li dotyční do běžného zaměstnaneckého poměru, jejich místo se uvolní pro dalšího účastníka [email protected] Za rok a půl by chtěl Siemens takto zaměstnat kolem dvaceti lidí.

Účastnice projektu Restart@Siemens v jedné z firemních továren.
Účastnice projektu [email protected] v jedné z firemních továren. | Foto: Siemens

Šanci většinou dostanou ti, kteří již nějakou dobu příležitostně pracují, třeba pro některého z "poradců" projektu, Naději nebo Armádu spásy.

"Dali jsme také z řad našich zaměstnanců dohromady podpůrné skupiny dobrovolníků. Ti jim pomáhají zabydlet se, poznat okolí, vrátit se ke koníčkům, které kdysi měli, zapojit se zpět do komunity. V létě je například berou na grilování či na volejbalový turnaj," líčí Mariana Kellerová.

Účastníkům Restartu pomáhá firma též s nevyřešenými právními záležitostmi, s jejich dluhovou situací nebo jim poskytuje sociální poradenství.

Světlo na konci tunelu

Co se spolehlivosti a pracovního výkonu týče, lidé z ulice jsou prý zcela srovnatelní s jakýmkoliv jiným zaměstnancem. Jiný je však jejich pohled na svět. "To ovšem náš kolektiv velmi obohacuje, protože si díky tomu všichni uvědomí, jak dobře se jim daří. Lidé se znovu podívají na své hodnoty a zrevidují je. Pro klima firmy jsou noví kolegové přicházející z ulice velkým přínosem."

Problém, který se Siemens snaží řešit, není prý jen o bezdomovectví, ale i o celkovém stavu české společnosti.

Na otázku, zda tyto celospolečenské problémy mají řešit soukromníci či soukromé firmy a zda by to neměla být role státu, Mariana Kellerová odpovídá: "Nepřísluší nám rozhodovat - to má dělat ten a to má dělat ten. Zkrátka vidíme problém a ten chceme řešit, tak jako to děláme i v jiných státech, kde má firma své zastoupení."

Siemens doufá, že se mu podaří motivovat i další společnosti, aby šly touto cestou.

"Mám velký obdiv pro všechny ty lidi, že i potom, co si prožili, najdou v sobě chuť a motivaci začít znovu. Když mluvím s lidmi, kteří u nás už pracují a mají díky tomu peníze i střechu nad hlavou, říkají, že se jim hlavně hrozně ulevilo, že konečně vidí světlo na konci tunelu."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy