Česko diskriminuje romské děti při vzdělávání, tvrdí EU

ČTK ČTK
10. 12. 2014 12:36
Ministr Jiří Dienstbier při příležitosti mezinárodního dne lidských práv řekl, že vláda není stoprocentně úspěšná v podpoře lidských práv.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Vládě se nedaří přijímat vždy všechna opatření na podporu lidských práv, k nimž se zavázala ve svém programu. Týká se to třeba kroků k zajištění rovných šancí pro ženy a muže. Novinářům to při příležitosti mezinárodního dne lidských práv řekl ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). ČR má pak v EU také problém kvůli odsouvání romských dětí do takzvaných zvláštních škol.

"Je zřejmé úsilí, ne vše se podaří. Vláda vcelku opatření prosazuje, nepodaří se vždy a vše," uvedl Dienstbier.

Evropská komise koncem září zahájila s Českem řízení kvůli nesplnění povinnosti ohledně vzdělávání romských dětí, věc může skončit až u Evropského soudního dvora.

Už v roce 2007 totiž ČR prohrála u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku spor s 18 mladými Romy z Ostravska. Podle rozsudku porušila přeřazením romských dětí do zvláštních škol jejich právo na vzdělání a diskriminovala je. Řada romských dětí přitom dál končívá v praktických školách, které jsou určeny pro žáky s lehkým mentálním postižením.

Dienstbier: Situaci napraví novela školského zákona

Czeslaw Walek z rady vlády pro lidská práva považuje řízení EU s Českem za "zdvižený ukazováček" a ostudu pro politiky, že problém dosud nevyřešili a plány k začlenění romských dětí do běžných škol se nedařilo naplňovat.

Podle Dienstbiera by situaci měla napravit chystaná novela školského zákona a další opatření. Bude navrhovat, aby se příloha o vzdělávání pro děti s lehkým mentálním postižením zrušila a školáci se podle ní od příštího školního roku už neučili, ale měli běžné osnovy.

"Je v našem zájmu, abychom si problémy nepřenášeli do budoucnosti. Jenom kvůli tomu, že děti žijí v sociálně vyloučeném prostředí, ale přitom jejich inteligence je naprosto dostatečná na to, aby prošly běžným vzděláním, je vyřazovat a zajišťovat si budoucí generaci sociálně vyloučených, je naprosto nesmyslný postup," uvedl ministr.

Vláda chce prosazovat rovné šance mužů a žen

Podle Walka ve vládě pokulhává hlavně projednávání genderových otázek. Kabinet se zavázal, že rovné šance pro ženy a muže bude prosazovat.

Před nedávnem sice jednomyslně schválil strategii, podle níž by v Česku za pár let mělo v rozhodovacích pozicích být 40 procent žen, evropskou směrnici o vyrovnaném obsazení rad velkých firem ale nepodpořil. Vláda sice schválila novelu o rozšíření pravomocí ombudsmanky v ochraně před diskriminací, ale ne všichni koaliční partneři návrh podpořili. V Parlamentu by tak norma nemusela uspět.

Dienstbier se sešel se členy vládních rad pro lidská práva či menšiny. Bavili se o opatřeních na podporu rovnosti žen a mužů, ochraně zdravotně postižených, podmínkách neziskových organizací či o chystané strategii romské integrace pro příští roky.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy