Česko diskriminuje romské děti při vzdělávání, tvrdí EU

ČTK ČTK
10. 12. 2014 12:36
Ministr Jiří Dienstbier při příležitosti mezinárodního dne lidských práv řekl, že vláda není stoprocentně úspěšná v podpoře lidských práv.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Vládě se nedaří přijímat vždy všechna opatření na podporu lidských práv, k nimž se zavázala ve svém programu. Týká se to třeba kroků k zajištění rovných šancí pro ženy a muže. Novinářům to při příležitosti mezinárodního dne lidských práv řekl ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). ČR má pak v EU také problém kvůli odsouvání romských dětí do takzvaných zvláštních škol.

"Je zřejmé úsilí, ne vše se podaří. Vláda vcelku opatření prosazuje, nepodaří se vždy a vše," uvedl Dienstbier.

Evropská komise koncem září zahájila s Českem řízení kvůli nesplnění povinnosti ohledně vzdělávání romských dětí, věc může skončit až u Evropského soudního dvora.

Už v roce 2007 totiž ČR prohrála u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku spor s 18 mladými Romy z Ostravska. Podle rozsudku porušila přeřazením romských dětí do zvláštních škol jejich právo na vzdělání a diskriminovala je. Řada romských dětí přitom dál končívá v praktických školách, které jsou určeny pro žáky s lehkým mentálním postižením.

Dienstbier: Situaci napraví novela školského zákona

Czeslaw Walek z rady vlády pro lidská práva považuje řízení EU s Českem za "zdvižený ukazováček" a ostudu pro politiky, že problém dosud nevyřešili a plány k začlenění romských dětí do běžných škol se nedařilo naplňovat.

Podle Dienstbiera by situaci měla napravit chystaná novela školského zákona a další opatření. Bude navrhovat, aby se příloha o vzdělávání pro děti s lehkým mentálním postižením zrušila a školáci se podle ní od příštího školního roku už neučili, ale měli běžné osnovy.

"Je v našem zájmu, abychom si problémy nepřenášeli do budoucnosti. Jenom kvůli tomu, že děti žijí v sociálně vyloučeném prostředí, ale přitom jejich inteligence je naprosto dostatečná na to, aby prošly běžným vzděláním, je vyřazovat a zajišťovat si budoucí generaci sociálně vyloučených, je naprosto nesmyslný postup," uvedl ministr.

Vláda chce prosazovat rovné šance mužů a žen

Podle Walka ve vládě pokulhává hlavně projednávání genderových otázek. Kabinet se zavázal, že rovné šance pro ženy a muže bude prosazovat.

Před nedávnem sice jednomyslně schválil strategii, podle níž by v Česku za pár let mělo v rozhodovacích pozicích být 40 procent žen, evropskou směrnici o vyrovnaném obsazení rad velkých firem ale nepodpořil. Vláda sice schválila novelu o rozšíření pravomocí ombudsmanky v ochraně před diskriminací, ale ne všichni koaliční partneři návrh podpořili. V Parlamentu by tak norma nemusela uspět.

Dienstbier se sešel se členy vládních rad pro lidská práva či menšiny. Bavili se o opatřeních na podporu rovnosti žen a mužů, ochraně zdravotně postižených, podmínkách neziskových organizací či o chystané strategii romské integrace pro příští roky.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy