Romové a zvláštní školy znovu u soudu

Tomáš Fránek
19. 7. 2006 15:30
Brno/Štrasburk - Případ Romů, kteří si stěžují na Českou republiku kvůli diskriminaci při vzdělání, se vrací k Evropskému soudu pro lidská práva.

Soud totiž podle informací deníku Aktuálně.cz přijal odvolání Romů a celý případ tak bude projednávat velký senát štrasburského soudu.

Ten vynese definitivní verdikt v případu, ve kterém si Romové stěžují na to, že s romskými dětmi se v českých školách zachází jinak než s ostatními.

Infobox
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Infobox

DISKRIMINACE ROMŮ

Důležité rozhodnutí

"Evropský soud přijal žádost na postoupení dvou následujících případů velkému senátu," stojí v rozhodnutí soudu.

Velký senát štrasburského soud přitom většinu stížností zamítá, zabývá se jenom těmi důležitými nebo podstatnými.

Romové, kterým je nyní mezi patnácti a dvaceti jedna roky, žádají přezkoumání rozhodnutí českých úřadů o tom, že byli v letech 1996 až 1999 umístěni do zvláštní školy. 

Podle nich příslušné testy nebyly věrohodné a rodiče dětí nebyli dostatečně informováni o důsledcích svého souhlasu s tímto krokem. Školský úřad v Ostravě stížnost odmítl a Romové neuspěli ani u ústavního soudu, kam se obrátli se stížností na faktickou diskriminaci.

Evropský soud už přitom jednou stížnost skupiny osmnácti mladých Romů zamítl s tím, že nezjistil, že bych v jejich případě byla porušena evropská úmluva o lidských právech v článcích, které se týkají diskriminace a práva na vzdělání.

Co je diskriminace

Štrasburský soud sice letos v únoru uznal, že stížnost je založena na některých vážných argumentech, ale prohlásil, že nemůže posuzovat celkový sociální kontext, ale jen individuální stížnosti. Usoudil, že pravidla pro přijímání na české zvláštní školy nemají rasový podklad a že česká vláda prokázala, že tyto školy nepřijímají jen romské děti.

Vanesa je při tělocviku ve svém živlu.
Vanesa je při tělocviku ve svém živlu. | Foto: Ludvík Hradilek
Osmnáct rodin z Ostravy podalo žalobu k Evropskému soudu pro lidská před šesti lety. Soud ve Štrasburku v únoru rozhodl, že Česko romské děti v přístupu ke vzdělání nediskriminovalo. PODROBNOSTI ČTĚTE ZDE

Podle zástupců Evropského centra pro práva Romů se sídlem v Budapešti ale první rozhodnutí štrasburského soudu nebylo v pořádku. "Pokud v tomto případě nejde o diskriminaci ve smyslu článku 14, těžko najít něco, co by jí bylo" uvedl poradce stěžovatelů, Američan James Goldston.

Pokud by podle zástupců Romů zůstalo první rozhodnutí štrasburského soud v platnosti, znamenalo by to prý, že článek 14 úmluvy (který se týká zákazu diskriminace) je spíš iluzorní než praktický a účinný.

V Evropě zvláštní školy neexistují a žáci ze sociálně slabých rodin či děti s postižením se s pomocí asistentů vzdělávají společně s ostatními na běžných školách.

V Česku je však bezmála 500 zvláštních škol a ročně je do nich s posudkem mentální retardace zařazeno každé dvacáté dítě. V Rakousku je takto označeno každé šedesáté dítě, ve Švédsku dokonce jen každé dvoutisící.

 

Právě se děje

Další zprávy