Rodina, která se v roce 2009 stala cílem žhářského útoku ve Vítkově, nemá v souvislosti s propuštěním dvojice pachatelů automatický nárok na policejní ochranu. Podařilo se ale najít způsob, jakým si může v případě pocitu ohrožení vyžádat podporu. Na Twitteru o tom informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Za rasově motivovaný žhářský útok na domek obývaný Romy byli do vězení odsouzení čtyři lidé. Dva z nich, Václav Cojocaru a Ivo Müller, v úterý byli z vězení podmíněně propuštěni.
Na dům obývaný početnou romskou rodinou zaútočila čtveřice mladíků v noci na 19. dubna 2009, do oken hodila zápalné láhve. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Cojocaru a Müller byli za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu odsouzeni k 20 letům vezení. Dnes dopoledne vyšli po odpykání dvou třetin trestu na svobodu.
"Ze zákona nemůžeme rodině Natálky v souvislosti s propuštěním pachatelů žhářského útoku automaticky poskytnout policejní ochranu," uvedl ministr vnitra Rakušan. Dodal, že s policejním prezidentem a zmocněnkyní vlády pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou se podařilo najít působ, jak si rodina může v případě pocitu ohrožení vyžádat podporu. Zástupci policie už se podle ministra s rodinou sešli před několika dny.