Rodí se plán, jak přestěhovat americký radar do Brd

Pavel Baroch
27. 3. 2008 16:00
V Česku má být radar namontovaný v roce 2011 či 2012

Praha - Ačkoli ještě ani nebyly podepsány smlouvy o americké základně v Česku, už teď vzniká přesný plán, jak se přestěhuje radar z Marshallových ostrovů do Brd.

"S přípravnými pracemi na základně v Brdech včetně projektu by se mělo začít už příští rok," řekl Aktuálně.cz Jiří Hynek, prezident Asociace obranného průmyslu. Harmonogram mu mailem poslala americká společnost Raytheon, která bude mít výstavbu radarové základny v Česku na starosti.

Se stavbou základny by se mělo začít v roce 2010 a samotný radiolokátor by pak měl být v Brdech smontován v roce 2011 či 2012. Pak se začne celý systém protiraketové obrany testovat.

Vzhled se nezmění, počítače a program ano

Radar, který by se měl objevit na americké základně v Brdech, bude na první pohled k nerozeznání od toho, který dnes stojí na atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech v Tichém oceánu. Uvnitř ale bude jiný. Ještě než se začne s jeho demontáží, se počítá s úpravou technologie.

Hlavní změna mezi "americkým" a "českým" radarem má být tedy v ovládacím počítačovém programu radiolokační stanice, a nikoli v podobě "obří koule".

"Na základě informací americké strany bude podoba anténní plochy stejná jako na atolu Kwajalein, to znamená necelých sedmáct tisíc bodů," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

"Vymění se ovšem počítače a software, který se používá k vyhodnocení signálu. Je to logické i s ohledem na to, že s instalací v České republice se počítá za tři až čtyři roky," konstatoval Pejšek.

Počítačové programy se ještě zdokonalí

Dodal, že v následujících letech se předpokládá další zdokonalování programových technologií, které se v americkém radiolokátoru v současnosti používají.

"Plánované úpravy radaru nebudou mít žádný vliv na jeho výkon, nezmění se ani jiné parametry, které se zkoumaly v předběžném posouzení vlivu radaru na zdraví," poznamenal Pejšek.

Foto: Reuters

Češi dostanou šanci na práci

Americká společnost Raytheon také upřesnila, jakou práci by při stavbě radaru mohly dostat české firmy. Nejprve totiž nabízela spíše pomocné práce, jako byla hrubá stavba základny nebo uklízení sněhu.

Jenže proti tomu se ohradila Asociace obranného průmyslu, podle níž české podniky umí mnohem víc včetně špičkových technologií, jako je například celková ochrana celé základny včetně speciálních senzorů monitorujících pohyb nepovolaných návštěvníků, satelitní i pozemní komunikace nebo protipožární ochrana všech objektů na základně.

Z posledního vyjádření společnosti Raytheon ovšem vyplývá, že Američané nabízejí českým firmám mnohem větší možnosti pro uplatnění. S výjimkou vlastního radaru se Češi budou moci podílet prakticky na veškerém vybavení plánované základny.

"Je to posun hodně kupředu, oceňuji to," konstatoval Jiří Hynek z Asociace obranného průmyslu. "Pro český obranný průmysl je to velká příležitost. Jenom potřebujeme nastavit optimální podmínky."

 

Právě se děje

Další zprávy