Rittig je v kauze tunelování dopravního podniku jen návnada pro média, řekl Dvořák

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2018 16:31
Martin Dvořák čelí stíhání za zpronevěru a zjednání výhody při zadávání zakázek, Ivo Rittig je obviněn z praní špinavých peněz.
Martin Dvořák.
Martin Dvořák. | Foto: ČTK

Praha - Obžalovaný lobbista Ivo Rittig je v kauze zakázek pražského dopravního podniku (DPP) jen návnadou pro média, prohlásil u soudu spoluobžalovaný bývalý šéf DPP Martin Dvořák.

Ve středečním dokončení své výpovědi Dvořák také zdůraznil, že on sám nikdy nevlastnil žádnou zahraniční společnost ani účet. Obžaloba o manažerovi tvrdí, že ke škodě DPP zmanipuloval tři zakázky a že část zpronevěřených peněz skončila právě u něj a u Rittiga. Oba muži to odmítají.

Zatímco Dvořák čelí stíhání za zpronevěru a zjednání výhody při zadávání zakázek, Rittig je obviněn z praní špinavých peněz. Dvořák soudnímu senátu řekl, že Rittiga zná přes 25 let, a lobbisty se zastal.

"Pan Rittig je v tomto příběhu jen návnada pro média. Nevidím žádnou souvislost a ani si nemyslím, že by mu v rámci jeho tehdejšího postavení stálo za to s kýmkoliv jednat o dodávkách jízdních dokladů," uvedl.

Rittig na jeho slova nemohl reagovat, z účasti na říjnových termínech hlavního líčení se soudu už v úterý omluvil. Z tunelování byl lobbista obžalován i v obdobné kauze petrochemické firmy Oleo Chemical, kterou dozoroval stejný státní zástupce jako případ DPP: Adam Borgula.

Soudy však Rittiga zprostily viny - ohledně zpronevěry a krácení daní pravomocně, ohledně legalizace výnosů z trestné činnosti zatím nepravomocně.

Dvořák také odmítl, že by se k údajně vyvedeným penězům dostal přes zahraniční firmy zmíněné v obžalobě. "Nikdy jsem nevlastnil žádnou zahraniční společnost ani účet, nikdy jsem nenavštívil žádnou zahraniční banku, nikdy jsem nevstoupil do žádné advokátní kanceláře v zahraničí, jak je mi podsouváno," řekl.

Co nejlepší služba za férovou cenu

V předmětné době manažer podle vlastních slov nevěděl ani o existenci karibské Cokeville Assets, přes kterou podle státního zástupce putovaly peníze z výroby jízdenek z papírny Neograph k Rittigovi. "Nebylo mi známo, že Neograph má smluvní vztah s Cokeville Assets, a i kdybych to věděl, nepovažoval bych to za důležitou věc. Jediný parametr, který nás zajímal, byla co nejlepší služba za férovou cenu," poznamenal Dvořák.

Obžalobě čelí i Dvořákova matka Marie Nováková, která si údajně pořídila z vyvedených peněz nemovitost na Madeiře. Její syn k tomu dnes uvedl, že obchodu s realitami se matka věnuje už od počátku 90. let a že nákupy financuje částečně z vlastních zdrojů, částečně z peněz investorů a částečně díky bankovním půjčkám. O tom, že by obchodovala s kýmkoliv z obžalovaných, prý Dvořák neví. Dům na Madeiře si podle něj pořídila z velké části z vlastních zdrojů, zbytek pak na základě úročené půjčky. O tom, kdo jí půjčku poskytl, nechtěl mluvit s tím, že to neví přesně.

O matce Dvořák také řekl, že je kamarádkou advokáta Drahomíra Šachty. V Šachtově kanceláři pracovala trojice advokátů, kteří jsou v kauze rovněž obžalováni a kteří spolupracovali také s Rittigem - Karolína Babáková, David Michal a Marek Stubley.

Štika se necítí vinen 

Ke slovu se ve středu dostal také druhý z celkem 17 obžalovaných, někdejší ekonomický ředitel DPP Ivo Štika. Státní zástupce ho viní v jediném bodě obžaloby: v zakázce na tisk jízdenek, kterou získala firma Neograph.

Štika údajně DPP pomohl obejít povinnost vypsat otevřenou soutěž, když jízdenky označil za ceninu. Ekonom se necítí vinen. Soudu pomocí powerpointové prezentace vysvětloval náplň své práce, zakázku prý nemohl ovlivnit.

"Byl jsem zodpovědný za to, že dopravní podnik bude mít na výplaty, že sestaví rozpočet a ten bude dodržen, že audit bude bez výhrad, že nebudou žádné daňové problémy. Tečka," vyjmenoval.

S dalšími obžalovanými, předsedou představenstva Neographu Janem Janků a ředitelem Cokeville Assets Peterem Kmetěm, prý Štika jednal přesně 15 minut stejně jako s ostatními možnými dodavateli.

"Poté jsem to předal příslušnému útvaru k projednání," podotkl. Neograph podle něj dokázal spolehlivě ochránit jízdenky před paděláním, před kterým varovala DPP policie.

V kauze dopravního podniku bylo původně obviněno 19 lidí, dva ale zemřeli ještě před začátkem hlavního líčení. Dopravní podnik má v trestním řízení pozici poškozeného, podle státního zástupce přišel trestnou činností nejméně o 457,5 milionu korun.

Proces roku s Ivo Rittigem:

Začíná proces roku s Rittigem a spol. Čelí obžalobě, že tunelovali dopravní podnik | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

Další zprávy