Je to divadlo, odmítl obžalobu z tunelování dopravního podniku jeho bývalý šéf Dvořák

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2018 17:18
K soudu dorazilo osm ze 17 obžalovaných. Někteří jsou stíháni jako členové organizované zločinecké skupiny a hrozí jim tak až dvanáct let vězení.
Začíná proces roku s Rittigem a spol. Čelí obžalobě, že tunelovali dopravní podnik | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Proces, v němž spolu s dalšími šestnácti lidmi čelí stíhání z tunelování pražského dopravního podniku, označuje jeho bývalý ředitel Martin Dvořák za divadlo.

Případ začal projednávat v úterý dopoledne v největší síni Městského soudu v Praze soudce Petr Hovorka; k jednání dorazilo jen osm obžalovaných včetně Dvořáka a podnikatele Ivo Rittiga, zbylí požádali o jednání v nepřítomnosti.

Právě Rittig a Dvořák jsou považováni za hlavní postavy příběhu, v němž dopravní podnik přišel nevýhodnými zakázkami o nejméně 457 milionů korun; část peněz skončila na účtech offshorových firem, jež podle obžaloby ovládali oni dva.

Státní zástupce Adam Borgula viní část obžalovaných ze zpronevěry a ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek DPP, další část pak z legalizace výnosů z trestné činnosti, když se původ peněz pokusili zastřít převody přes offshorové firmy. Dopravní podnik v kauze figuruje jako poškozený a přihlásil si škodu v plné výši, tedy 457 milionů korun.

Až 12 let vězení

Za zjednání výhody a za zpronevěru hrozí obžalovaným pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Pro část obžalovaných mohou být ale tresty až ve výši dvanácti let, protože podle státního zástupce fungovali jako organizovaná skupina.

Mezi obviněnými jsou i Rittigovi právníci či Dvořákova matka, která si podle obžaloby za vyvedené peníze pořídila dům na Madeiře.

Státní zástupce četl obžalobu dvě hodiny. Poté začal vypovídat Martin Dvořák. Ten již při svém příchodu do jednací síně označil proces za divadlo. Ve své výpovědi odmítl vinu, zdůrazňoval své manažerské úspěchy a vyčítal novinářům mediální lynč.

Svoji řeč zahájil Dvořák promítáním grafů s hospodářskými výsledky DPP ze své éry, které okomentoval jako prokazatelné ekonomické úspěchy. Celou prezentaci nazval "Vnímání a pravda". "Mediální bubliny vytvořily dojem, že co se udělalo za Pavla Béma, bylo špatně," připomněl Dvořák někdejšího pražského primátora.

Žalobce si dělá legraci

"Když jsem četl obžalobu, měl jsem dojem, že si státní zástupce dělá legraci. Nedokážu pochopit, že některé věty dokáže pronášet navzdory tomu, že spis obsahuje jasné důkazy o tom, že ten příběh byl jinak," podotkl Dvořák. Předseda soudního senátu Petr Hovorka ho později napomenul, aby na žalobce slovně neútočil.

Dvořák šéfoval dopravnímu podniku v letech 2007 až 2011, předtím řídil televizi Prima. "Chtěl bych zdůraznit, že jakákoliv funkce v mém životě, kterou jsem zastával, byla úspěšná. Nikdy se mi nestalo, že bych manažersky neuspěl. Ten příběh, který se odehrává v posledních sedmi letech, proto považuji za naprosto neuvěřitelný a skandální," řekl soudu.

Dvořák svoji výpověď nedokončil a bude pokračovat ve středu. Po něm chce dát soud prostor někdejšímu ekonomickému náměstkovi DPP Ivu Štikovi a bývalému šéfovi služeb podniku Tomáši Petanovi. Na Rittiga, který čelí obvinění z praní špinavých peněz, se dostane nejdříve příští týden.

Účetní promluvil

Jedním z klíčových svědků je účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska. Ten se rozhodl s policií spolupracovat a popsal i mechanismus, jak se praly špinavé peníze.

Jedním z klíčových svědků je účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska. (16. října 2018)
Jedním z klíčových svědků je účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska. (16. října 2018) | Foto: ČTK

Kubiska již ve výpovědích před policií potvrdil například to, že koncovými vlastníky některých společností, ke kterým proudily peníze z dopravního podniku, byli prostřednictvím řetězce offshorových firem Rittig a Dvořák. A ač všechny zahraniční firmy měly formálně své ředitele, byly řízeny advokáty Karolínou Babákovou a Davidem Michalem. I ti figurují mezi obžalovanými.

Dvořák ale označuje Kubiskovu výpověď za lživou. A poukázal na to, že Kubiska proti Rittigovi a jeho advokátům již svědčil v kauze Oleo, ale soud jej označil za nevěrohodného. 

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP - nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky podle obžaloby záměrně zmanipuloval Dvořák.

 

Právě se děje

Další zprávy