Riskujete na lyžích? Nový řád je tu, lyžaři ho neznají

Martina Machová Martina Machová
4. 2. 2009 11:45
O víkendu začala platit norma pro bezpečné lyžování
Rolby na laně se mohou objevit v místech, kde je sjezdovka velmi svažitá. Nepozorní lyžaři pak údajně vypadají jako na výstražném obrázku
Rolby na laně se mohou objevit v místech, kde je sjezdovka velmi svažitá. Nepozorní lyžaři pak údajně vypadají jako na výstražném obrázku | Foto: Martina Machová

Špindlerův mlýn - Skřípění sněhu na hranách lyží střídá ťapání lyžařů k sedačkové lanovce na vrchol Pláně. Dojezd je tu delší a kdo začne brzdit příliš brzy, musí si pár metrů vyšlapat.

I proto tečky svištící od oranžových transparentů s nápisem "slow" nezpomalují. Zakvílení sněhu a prásk. Mladík na snowboardu se složil k nohám hloučku vrstevníků. Kamarádi se nezdařenému dojezdu smějí.

"Tam, kde je to upozornění zpomalte, tak tam se srazil lyžař se snowboardistou. Svah byl v té době celý zledovatělý. Jednomu se nic nestalo, druhý letěl vzduchem, praštil se do hlavy a byl na místě mrtev," ukazuje na mírně svažující se místo vedoucí provozu Skiarealu ve Špindlerově Mlýně Marek Paulíček.

Den na sjezdovce totiž sice vypadá jako každý jiný, ale není. Od neděle totiž platí nová státní norma. Ta sjednocuje pravidla, podle kterých mají být sjezdovky zabezpečeny, a také předpisy, jak by se návštěvníci sjezdovky měli chovat.

Dosud mohli vlekaři spoléhat jen na pravidla vepsaná do svých provozních řádů nebo na zcela nezávazné doporučení mezinárodní lyžařské federace FIS.

Nová norma zatím skrytá

Do sjezdařských areálů se ale přesto nová norma vplížila v tichosti. Že něco takového existuje, nehlásají ani informační tabule s provozními řády a nejmenší tušení o ní nemá ani většina návštěvníků.

Na jedné z nejznámějších sjezdovek v Česku - Svatém Petru se přitom otočí stovky lyžařů a snowboardistů denně.

"O žádné normě nic nevím. Myslím ale, že to lidem bude stejně jedno. Pokud nebude možné zavolat policii, která by mohla vykázat hříšníka ze sjezdovky, tak to nemá potřebnou váhu," míní Marcela Hefferová, která si přijela zalyžovat do Špindlerova Mlýna z Prahy.

"Něco jsem o tom slyšel, o čem přesně to ale je, nevím. Snad jen, že by měla být vodítkem pro policii, která bude nehody na sjezdovkách vyšetřovat," krčí rameny její kamarád Roman Šalanda. Do Krkonoš si přijel zasnowboardovat.

Pravidla ano, ale stačí i tolerance

Oba ale přikyvují, že jasná pravidla české sjezdovky potřebují. "Pro větší bezpečnost jsem si pořídil chrániče a helmu. Přeci jen pak mám na sjezdovce lepší pocit," konstatoval Šalanda.

"Přitom by stačilo málo. Aby si každý hlídal, kdo je před ním, trochu předvídal, nejezdil jak prase a počítal s tím, koho na sjezdovce může potkat," živě gestikuluje lyžařka.

"Zatím jsme na normu nijak neupozorňovali, ale chystáme se dát nějaký odkaz k našim provozním řádům," ubezpečuje Marek Paulíček. Právě on dohlíží non-stop na veškeré značení na místních sjezdovkách.

Další důležitý detail - světelná tabule upozorňující na práci na sjezdovce.
Další důležitý detail - světelná tabule upozorňující na práci na sjezdovce. | Foto: Martina Machová

"Ta norma je velice rozsáhlá, dá se ale říci, že co se týče chování na sjezdovce, náš řád ji vlastně kopíruje," odůvodňuje, proč s tím zatím nespěchají.

Právě specialisté krkonošského Skiarealu normu připomínkovali.

"Myslím, že tam nejsou věci, které by někoho výrazně omezovaly. Hodně vychází z naší praxe. A je to jednoznačně pozitivní krok. Máme se o co opřít při sporech, je to silnější argument, než byly doposud provozní řády, které mohly být každý jiný," uvedl Paulíček. 

Sám by si ale dovedl představit ještě silnější páky, jak vymýtit hulváty ze sjezdovek. "Stále je můžeme jen napomínat," povzdechl si. "Momentálně jednáme o tom, jak legislativně ošetřit, abychom mohli brát skipasy, jak je tomu například v Itálii nebo Rakousku," dodal.

O areálu, kterému šéfuje, pak mluví jako o nejbezpečnějším v Česku. "Ročně jsme do bezpečnostních opatření dávali tři čtvrtě milionu," zdůrazňuje. "To víte, když někdo najede do stromu, je to příroda, když do sloupu, je to náš problém," dodává.

O tragédiích na svazích mluví spíš mezi řečí, když ukazuje, co vlekaři udělali, aby jim předcházeli. Nejvíc úrazů je podle něj z nepozornosti nebo nedbalosti.

"Například tamten vak je zde nový. O zábradlí se polámali Holanďané, kteří jeli moc rychle a nedokázali včas zabrzdit," ukazuje oranžový pytel u nájezdu na jeden z vleků. 

Soudil se a prohrál

"Nebo tady pán nerespektoval výstrahu, že na sjezdovce se trénuje a zlomil si nohu o branku. Soudil se s námi, ale prohrál," vzpomněl u vjezdu na závodní svah.

Záchranné sítě (vlevo) jsou chloubou krkonošského Skiareálu. Místa s nimi mají být nejbezpečnější
Záchranné sítě (vlevo) jsou chloubou krkonošského Skiareálu. Místa s nimi mají být nejbezpečnější | Foto: Martina Machová

Na upřesnění pravidel se podílela i Horská služba. "Týkají se ale spíš skiareálů. Pro nás se mnoho nemění. Dál budeme vyjíždět k úrazům a dál je budeme ošetřovat," komentoval změnu na českých sjezdovkách Pavel Jirsa z oblasti Krkonoše.

Kdy a zda vůbec může umravnit některé sjezdaře, si nyní netroufne odhadovat. "Je pravda, že v neděli bylo úrazů míň, ale to s tím samozřejmě nelze spojovat," konstatuje s nadsázkou. "Lidi se nezmění ze dne na den."

Také on připomíná, že ke zklidnění neukázněných sjezdařů záchranářům chybí pravomoci. Naopak, spolupráci s vlekaři si Pavel Jirsa z Horské služby pochvaluje.

"Občas se stále ještě mohou objevit místa, kde se stává úrazů více. Pokud se tak stane, majitele upozorníme, a máme zkušenost, že se to rychle vyřeší."

 

Právě se děje

Další zprávy