Praha - Mnohaletý sen primátora Prahy Pavla Béma (ODS) uspořádat v Česku olympiádu pro něj není ztracen.
Mezinárodní olympijský výbor v pátek večer oznámil, že v roce 2016 se letní hry odehrají v Riu de Janeiru. Černý kůň hlasování nakonec vyhrál termín, o nějž původně rovněž usilovala právě Praha.
Co je však - zejména kvůli finanční krizi - jisté: Praha upustila od ambice utkat se už o následující termín, tedy rok 2020.
"V tuto chvíli pro hry není vhodná doba. Pokud ta doba nazraje a přijde, tak tu myšlenku znovu zvednu," nevzdává se svého snu Bém.
Čtěte také: Rio de Janeiro přepsalo historii, bude hostit OH 2016 Neúspěch Chicaga? Doplatí na něj i Obama, míní tisk Jak se právě slaví v Riu? Podívejte se na Golgově blogu Podívejte se: Jak se brazilský sen o OH stal realitou |
A.cz: Je to definitivní? Pavel Bém neoznámí, že se přece jen o rok 2020 pokusíme?
Není to tak dávno, co pražské zastupitelstvo na základě doporučení městské rady zastavilo přípravu kandidatury hlavního města Prahy na olympijské hry (OH) v roce 2020. Připomenu jen, že rok 2016 byl hrou na zkušenou. Chtěli jsme se naučit plavat v olympijských diplomatických vodách, nechat zpracovat ekonomické studie, zjistit, zda zvládneme hry pořádat. Nemrzí nás, že jsme nebyli ve finálním rozhodování, nechtěli jsme tam být.
A.cz: Zastavila pražské sny o hrách finanční krize nebo to byla malá podpora Čechů?
Aktuální ekonomická krize podle všech rozumných prognostických úvah nepomine ani v příštím, ani v přespříštím roce.
Samozřejmě že olympiáda v roce 2020 zastihne českou ekonomiku v úplně jiné situaci, v té době může prosperovat nebo naopak může být ve větší krizi, než je v současné době. Praha ale v době příprav na rok 2020 prostě nebude mít finanční prostředky v řádu stovek milionů korun na to, aby je mohla investovat do přípravy, protože jsou jiné priority.
A.cz: A co dosud chladný přístup českých politiků?
Ano, důvod číslo dvě pro NE olympiádě, byla absence politické podpory, byť jsem se snažil pro tuto myšlenku získat podporu lídrů politických stran, vlády, ministrů, poslanců i zastupitelů.
A.cz: Květnový výzkum STEMu ukázal, že olympiádu si nepřejí tři z pěti Čechů...
To je ten třetí důvod. Nepodařilo se mi prostě přesvědčit výrazně nadpoloviční část české veřejnosti o tom, že je to projekt pro Prahu a Českou republiku výhodný. Proti vůli veřejnosti se olympiáda pořádat nedá.
A.cz: A co v budoucnu? 2024 a dál?
V mém přesvědčení se nic nemění. Racionální, ekonomické a i sportovně-infrastrukturní argumenty pro to, aby se Česká republika ucházela prostřednictvím Prahy o pořádání OH, jsou pro mne nezpochybnitelné.
V tuto chvíli pro hry není vhodná doba. Pokud ta doba nazraje a přijde, tak tu myšlenku znovu zvednu. Jsem přesvědčen že olympiáda se jednou v České republice a v Praze odehraje.
A.cz: Komu jste vlastně fandil, z oněch čtyř finalistů?
Fandil jsem svému kolegovi a starostovi partnerského města Chicaga. Občané Chicaga olympijskou myšlenku nesmírně podporují.
Blog Jany Hybáškové: Kde je Praha, Olympijská? |