Revoluce v obchodech: I televizor řekne, zda je šetrný

Pavel Baroch
22. 10. 2009 12:05
Miko má plán na razantní snížení skleníkových emisí. Chce zelené štítky i u počítačů či kancelářské techniky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po pračkách, ledničkách či myčkách na nádobí by zákazníci měli v obchodě na první pohled poznat také u televizí, počítačů, monitorů a další kancelářské techniky, nakolik jsou tyto výrobky ekologické.

Návrh aktualizované Politiky ochrany klimatu, který vypracovalo ministerstvo životního prostředí, počítá s tím, že by se takzvané energetické štítky měly objevovat na více elektrických spotřebičích.

Štítky se už osvědčily u zmiňovaných praček nebo ledniček, lidé díky nim z obchodů prakticky "vytlačili" výrobky s vysokou spotřebou. Nízkoenergetické spotřebiče šetří nejen peníze za proud, ale i emise skleníkového oxidu uhličitého - do roku 2020 dokonce o více než milion tun.

Mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský dodal, že na legislativních změnách, které se týkají štítkování elektrospotřebičů, se už pracuje na úrovni Evropské unie.

Foto: Archiv

Nejšetrnější je A, nejžíznivější G

"Zelený" štítek pracuje s jednoduchými symboly, aby se zájemce o novou ledničku či pračku mohl rychle zorientovat.

Písmenem A jsou označeny spotřebiče s nízkou spotřebou energie. Čím vyšší spotřeba, tím i přibývají písmena z abecedy. "Nejžíznivější" výrobky jsou symbolizovány písmenem G.

"Většina nově prodávaných spotřebičů, které podléhají povinnému štítkování, již spadá do třídy A (nebo lepších tříd A+ a A++). Díky tomu dochází k velkým úsporám energie po výměně starých spotřebičů za nové," uvádí se v návrhu Politiky ochrany klimatu, kterou ministerstvo životního prostředí právě rozesílá k připomínkování ostatním resortům.

V budoucnu se bude pravděpodobně i nadále účinnost nově prodávaných spotřebičů zvyšovat," konstatuje se v ministerské zprávě.

Úspory za 10 let provozu staré a nové ledničky
Úspory za 10 let provozu staré a nové ledničky | Foto: uspornespotrebice.cz

Ušetří se, i když je vypnuto

Další oblastí, kde se dá v domácnostech ušetřit, je provoz televizí či počítačů v okamžiku, když jsou vypnuté. I v takových chvílích totiž do přístroje proudí elektřina.

"Snížení spotřeby elektřiny ve stand-by režimu o 65 procent se na celkovém opatření podílí zhruba 10procentním snížením emisí," uvádí dokument.

Nespokojený Miko s Bursíkem

Podle informací Aktuálně.cz ministerstvo životního prostředí práci na novelizované Politice ochrany klimatu urychlilo, a to kvůli návrhu nové Státní energetické koncepce z dílny ministerstva průmyslu.

V energetické koncepci ministr průmyslu Vladimír Tošovský předpokládá s prolomením těžebních limitů uhlí v severozápadních Čechách a stavbou dalších jaderných bloků. Zároveň chce do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů o 35 procent oproti roku 1990.

To se nelíbí ministru životního prostředí Ladislavu Mikovi ani jeho předchůdci Martinu Bursíkovi.

Skleníkové emise můžeme snížit mnohem víc

Tvrdí, že emise je možné omezit o 40 procent - bez prolomení limitů těžby a nových jaderných elektráren. Miko chce, aby se o jeho Politice ochrany klimatu diskutovalo ve stejnou dobu jako s Tošovského energetickou koncepcí.

"Návrh Politiky ochrany klimatu zpracovával rozsáhlý expertní tým, složený z odborníků ministerstva i mimo úřad," řekl ministr Miko.

"Rád bych, aby se o něm vedla seriózní a věcná diskuse, mimo jiném i v souvislosti s návrhem aktualizace Státní energetické koncepce, který minulý týden zveřejnil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský," dodal Miko.

Nezávislý expertní tým pro ministerstvo životního prostředí například vypočítal, že v domácnostech a komerční sféře je možné do roku 2020 ušetřit 6 milionů tun oxidu uhličitého.

"Největší potenciál je ve snižování energetické náročnosti budov, použití úspornějších spotřebičů a instalaci efektivnějších svítidel," uvádí se v návrhu Politiky ochrany klimatu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy