Revoluce v obchodech: I televizor řekne, zda je šetrný

Pavel Baroch
22. 10. 2009 12:05
Miko má plán na razantní snížení skleníkových emisí. Chce zelené štítky i u počítačů či kancelářské techniky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po pračkách, ledničkách či myčkách na nádobí by zákazníci měli v obchodě na první pohled poznat také u televizí, počítačů, monitorů a další kancelářské techniky, nakolik jsou tyto výrobky ekologické.

Návrh aktualizované Politiky ochrany klimatu, který vypracovalo ministerstvo životního prostředí, počítá s tím, že by se takzvané energetické štítky měly objevovat na více elektrických spotřebičích.

Štítky se už osvědčily u zmiňovaných praček nebo ledniček, lidé díky nim z obchodů prakticky "vytlačili" výrobky s vysokou spotřebou. Nízkoenergetické spotřebiče šetří nejen peníze za proud, ale i emise skleníkového oxidu uhličitého - do roku 2020 dokonce o více než milion tun.

Mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský dodal, že na legislativních změnách, které se týkají štítkování elektrospotřebičů, se už pracuje na úrovni Evropské unie.

Foto: Archiv

Nejšetrnější je A, nejžíznivější G

"Zelený" štítek pracuje s jednoduchými symboly, aby se zájemce o novou ledničku či pračku mohl rychle zorientovat.

Písmenem A jsou označeny spotřebiče s nízkou spotřebou energie. Čím vyšší spotřeba, tím i přibývají písmena z abecedy. "Nejžíznivější" výrobky jsou symbolizovány písmenem G.

"Většina nově prodávaných spotřebičů, které podléhají povinnému štítkování, již spadá do třídy A (nebo lepších tříd A+ a A++). Díky tomu dochází k velkým úsporám energie po výměně starých spotřebičů za nové," uvádí se v návrhu Politiky ochrany klimatu, kterou ministerstvo životního prostředí právě rozesílá k připomínkování ostatním resortům.

V budoucnu se bude pravděpodobně i nadále účinnost nově prodávaných spotřebičů zvyšovat," konstatuje se v ministerské zprávě.

Úspory za 10 let provozu staré a nové ledničky
Úspory za 10 let provozu staré a nové ledničky | Foto: uspornespotrebice.cz

Ušetří se, i když je vypnuto

Další oblastí, kde se dá v domácnostech ušetřit, je provoz televizí či počítačů v okamžiku, když jsou vypnuté. I v takových chvílích totiž do přístroje proudí elektřina.

"Snížení spotřeby elektřiny ve stand-by režimu o 65 procent se na celkovém opatření podílí zhruba 10procentním snížením emisí," uvádí dokument.

Nespokojený Miko s Bursíkem

Podle informací Aktuálně.cz ministerstvo životního prostředí práci na novelizované Politice ochrany klimatu urychlilo, a to kvůli návrhu nové Státní energetické koncepce z dílny ministerstva průmyslu.

V energetické koncepci ministr průmyslu Vladimír Tošovský předpokládá s prolomením těžebních limitů uhlí v severozápadních Čechách a stavbou dalších jaderných bloků. Zároveň chce do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů o 35 procent oproti roku 1990.

To se nelíbí ministru životního prostředí Ladislavu Mikovi ani jeho předchůdci Martinu Bursíkovi.

Skleníkové emise můžeme snížit mnohem víc

Tvrdí, že emise je možné omezit o 40 procent - bez prolomení limitů těžby a nových jaderných elektráren. Miko chce, aby se o jeho Politice ochrany klimatu diskutovalo ve stejnou dobu jako s Tošovského energetickou koncepcí.

"Návrh Politiky ochrany klimatu zpracovával rozsáhlý expertní tým, složený z odborníků ministerstva i mimo úřad," řekl ministr Miko.

"Rád bych, aby se o něm vedla seriózní a věcná diskuse, mimo jiném i v souvislosti s návrhem aktualizace Státní energetické koncepce, který minulý týden zveřejnil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský," dodal Miko.

Nezávislý expertní tým pro ministerstvo životního prostředí například vypočítal, že v domácnostech a komerční sféře je možné do roku 2020 ušetřit 6 milionů tun oxidu uhličitého.

"Největší potenciál je ve snižování energetické náročnosti budov, použití úspornějších spotřebičů a instalaci efektivnějších svítidel," uvádí se v návrhu Politiky ochrany klimatu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy