Snížím emise o polovinu, slibuje ministr. Je to dost?

Pavel Baroch
14. 10. 2009 9:05
Podle ekologických organizací to je ale málo
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministr průmyslu Vladimír Tošovský v návrhu nové energetické politiky počítá s tím, že stát sníží své emise skleníkových plynů do roku 2050 o polovinu oproti roku 1990.

"Považuji to skutečně za velmi ambiciózní cíl," prohlásil Tošovský, podle něhož už v roce 2020 dokáže Česko omezit oxid uhličitý o 35 procent.

"Považuji to za důležitý vzkaz České republiky před prosincovým jednáním o nové klimatické dohodě v Kodani," tvrdí Tošovský. Ačkoli Tošovský je na svůj plán hrdý, u ekologických organizací i některých politiků moc nadšení nevyvolal. Spíše naopak. Pokládají Tošovského návrh za málo ambiciózní.

"S tímto návrhem by se republika na prosincové konferenci v Kodani raději neměla ukazovat," konstatoval Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku.

"Svět debatuje o redukci emisí oxidu uhličitého do poloviny století pro průmyslové země v rozmezí 80 až 95 procent a my přicházíme s návrhem o třicet procent nižším," dodal Jeřábek.

Foto: MŽP

I pro Bursíka je to málo

Ke kritice Tošovského návrhu se připojil i exministr životního prostředí Martin Bursík, který ještě před svým odchodem z ministerstva připravil návrh státní Politiky ochrany klimatu.

Z ní vyplývá, že už v roce 2020 může Česko snížit skleníkové emise víc, než plánuje ministr průmyslu Tošovský.

"Bez potíží se můžeme dostat k číslu minimálně mínus 40 procent oproti roku 1990," řekl Aktuálně.cz Bursík, který se spolu se současným vedením ministerstva životního prostředí pozastavuje nad tím, že ministerstvo průmyslu chce zároveň prolomit těžební limity v severozápadních Čechách a spálit ohromné zásoby hnědého uhlí.

Uhlí ze severu zamíří do oblak

Tím by se dostalo do ovzduší značné množství oxidu uhličitého. "To přece nedává smysl," řekl Bursík.

"Státní energetická koncepce musí vzít v potaz, že prožíváme také klimatickou krizi. Jak jde deklarace o padesátiprocentní redukci skleníkových plynů dohromady s návrhem na vyuhlení severních Čech?" řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Dodal, že vedení jeho úřadu chce s ministerstvem průmyslu o návrhu energetické koncepce ještě diskutovat. Podle Bursíka by se měl návrh energetické koncepce projednávat spolu s jeho Politikou ochrany klimatu.

Úspory, úspory, úspory

Podle nevládních organizací i ministerstva životního prostředí by se ke snížení skleníkových plynů mělo Česko dostat především energetickými úsporami a využívám obnovitelných zdrojů.

"Příležitosti v energetické efektivitě jsou tak enormní, že debaty o uhelných dolech nebo nových atomových reaktorech vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou," řekl Martin Sedlák z Hnutí Duha.

Ministr průmyslu Vladimír Tošovský s úsporami a obnovitelnými zdroji v návrhu nové energetické koncepce také počítá. Už v roce 2020 by se energetická náročnost měla snížit o 40 procent, do roku 2050 dokonce až o 70 procent.

Podíl obnovitelných zdrojů, především biomasy by měl z nynějších asi čtyř procent narůst na patnáct procent v roce 2050.

 

Právě se děje

Další zprávy