Stát plánuje další Temelíny. Na Ostravsku a u Pardubic

Pavel Baroch
13. 10. 2009 14:55
V Česku by mohla být i továrna na jaderné palivo
ZÓNA 2008 se netýká pouze jaderné elektrárny Dukovany. Do cvičení se zapojí také čtyři obce v takzvané zóně havarijího plánování: Vémyslice, Kubšice, Mohelno, Kožichovice.
ZÓNA 2008 se netýká pouze jaderné elektrárny Dukovany. Do cvičení se zapojí také čtyři obce v takzvané zóně havarijího plánování: Vémyslice, Kubšice, Mohelno, Kožichovice. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Jaderná energetika by se v následujících desetiletích měla stát nejvýznamnějším zdrojem energie v Česku. Počítá s tím návrh novelizované energetické koncepce, kterou v úterý představil ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

Už v roce 2030 by se reaktory měly podílet z jedné čtvrtiny na výrobě energie a jádro by poprvé v historii mělo "přeskočit" dosud dominantní uhlí.

Vedoucí úlohu by měla jaderná energetika dosáhnout tím, že se v Temelíně postaví další dva bloky, prodlouží se životnost Dukovan a postaví se nový blok. Další jaderné elektrárny by pak mohly vzniknout v Blahutovicích mezi Ostravou a Olomoucí a pak i v Tetově u Pardubic.

Více proudu z jaderných elektráren by podle Tošovského mělo přispět k tomu, že bude Česko i v následujících letech ve výrobě elektřiny soběstačné, respektive bude mít mírný nadbytek energie jako "polštář" pro případné krize.

"Na dovoz se spolehnout nemůžeme, okolní země se dostávají do deficitu," poznamenal Tošovský, jehož návrh energetické koncepce počítá rovněž s tím, že by se teplem z jaderných elektráren i topilo v bytech. Už dnes přitom část Týna nad Vltavou vytápí Temelín.

 

Uran se zpracuje doma

Ministerstvo průmyslu plánuje i otevření dalších dolů na uran, který by se už nevozil na zpracování do zahraničí, protože v Česku není žádná továrna na jeho zpracování.

"Energetická koncepce počítá s těžbou uranových zásob a vybudováním tuzemského závodu na výrobu jaderného paliva," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský.

V současnosti je jediným místem, kde se v Česku i celé Evropské unii uran těží, Rožná na Vysočině. Zdejší těžba by mohla pokračovat, případně se otevřít další doly v okolí.

Další variantou je obnovit těžbu ve Stráži na Liberecku, kde bylo chemické dobývání uranového koncentrátu před lety zastaveno a dnes se území zamořené kyselinou sírovou postupně čistí.

Více energie z jádra a pokračování těžby uranu je součást Tošovského plánu maximálně využít domácí zdroje energie. Proto chce i prolomit těžební hranice v severozápadních Čechách.

Kdo nesouhlasí s jádrem

K plánům na rozšiřování jaderné energetiky je opatrné ministerstvo životního prostředí. Zásadně proti jsou ekologické organizace.

"Další rozšiřování jaderné energetiky musí být předmětem velmi vážné veřejné debaty. Jde o zásadní politické rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Zcela proti obnovení těžby uranu jsou lidé na Liberecku, kde jsou velké zásoby uranové rudy. "Je to nezodpovědné," řekl Aktuálně.cz Josef Jadrný, jeden z hlavních organizátorů protestních akcí proti uranovým plánům. Připomněl, že chemická těžba ve Stráži by byla velkým rizikem pro místní zdroj pitné vody.

"Patří mezi pět největších zásobáren v Evropě," konstatoval Jadrný. Dodal, že pod zemí je stále až pět milionů tun kyseliny sírové z těžby uranu z minulosti. Zamořeno je na 380 milionů kubíků podzemní vody.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 49 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy