Jak škodíte Zemi? Spočtěte si na ekologické kalkulačce

Pavel Baroch
8. 10. 2009 6:45
Názorně: Jakou stopu zanechá mytí nádobí či různé pleny
Foto: MŽP

Praha - Je ekologičtější, když dáváte svému dítěti do školy pití v plastové, anebo hliníkové lahvi? Je z čistě zeleného pohledu výhodnější LCD televize, či plazma? A jaký dopad po sobě zanecháte, pokud se pravidelně koupete, nebo sprchujete?

Odpověď dává ekologická kalkulačka, která pracuje s takzvanou ekologickou stopou různých lidských činností, služeb a věci denní spotřeby.

Ekologická stopa názorně ukazuje, jak člověk svou spotřebou elektřiny při koukání na televizi, používáním vody k mytí či cestou do práce různými dopravními prostředky zatěžuje planetu.

Takzvanou kalkulaci ekologické stopy vybraných výrobků a služeb vypracoval pro sdružení ekologických organizací Zelený kruh Viktor Třebický, který se dlouhodobě zabývá indikátory udržitelného rozvoje. Zelená kalkulačka zároveň ukazuje, jakou část své "povolené" roční ekologické stopy člověk různými činnostmi na planetě zanechá.

Například při používání jednorázových plen vyčerpá jedna osoba více než osm procent své ekologické stopy, při pravidelné cestě do práce autem bezmála čtyři procenta své ekologické stopy a při svícení klasickou žárovkou přibližně 1,5 procenta.

Přesné údaje včetně vstupních dat a zdrojů pro výpočet konkrétní ekologické stopy najdete - ZDE. 

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Češi potřebují navíc 1,5 planety

Podle poslední Zprávy o stavu planety (Living Planet Report) má každý v průměru k dispozici na rok 2,1 globálního hektaru, aby nežil na ekologický dluh a vývoj na Zemi byl udržitelný. 

Češi přitom už patří mezi největší ekologické škůdce planety. Může za to především vzrůstající životní úroveň.

"Ekologická stopa průměrného Čecha vyrostla ze 4,9 globálního hektaru na 5,3 hektaru, což už je docela dost. Řadíme se tak mezi 15 států s nejvyšší stopou," řekl Aktuálně.cz Viktor Třebický, který se výpočtem ekologické stopy zabývá.

Svou konkrétní ekologickou stopu si můžete vypočítat - ZDE.

Jedna exotická dovolená zanechá stopu na půl rok

Třebický pro Aktuálně.cz vypočítal, jakou ekologickou stopu zanechá rodina při různém typu dovolené. Zjistil, že stačí jedna exotická dovolená na vzdálené pláži pod palmami a česká rodina po sobě zanechá stopu, která je jí určená na půl rok.

Jen cestou na Seychely a zpět totiž spotřebuje čtyřčlenná rodina asi čtyři globální hektary. "Létání obecně není moc trvale udržitelné," poznamenal Viktor Třebický, který působí v Týmové iniciativě pro místní udržitelný rozvoj.

Pokud ovšem pojede čtyřčlenná rodina autem do Chorvatska, zanechá po sobě ekologickou stopu o velikosti 0,16 globálního hektaru.

A pokud se česká rodina vydá letecky do Španělska, spotřebuje 0,77 globálního hektaru.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy