Jeden legální automat, deset nelegálních. Tady bují hazard

Radek Nohl Radek Nohl
11. 9. 2015 5:30
V Česku bují nelegální hazard. Reportér Aktuálně.cz byl v hernách, kde vedle ministerstvem povoleného automatu stojí řada těch nepovolených. A nejde rozhodně o výjimku. Náměstek ministra financí Ondřej Závodský uvedl, že podobných případů registrují desítky až stovku. Jednotlivé provozovatele však již prošetřuje policie. Úřad ministra Andreje Babiše kvůli nelegálním automatům podal řadu trestních oznámení.
Kvízomat má budit dojem, že se od klasického automatu liší.
Kvízomat má budit dojem, že se od klasického automatu liší. | Foto: Radek Nohl

Praha - U dveřích herny poblíž náměstí Míru v Praze 2 stojí muž s postavou zápasníka. Když vejdu dovnitř, ukazuje mi dvě místnosti. V jedné je osm kvízomatů, ve druhé dalších deset výherních automatů. Ty tu ještě před několika týdny nebyly a místnost byla zhasnutá. Majitel herny má povolení jen na jediný přístroj.

Teď u jednoho z automatů sedí muž v důchodovém věku a právě do něj vložil svých dvě stě korun. Když po pár minutách peníze prohraje, jde zkusit štěstí k jinému hracímu přístroji.

Tato herna ukazuje to, jak v Česku vedle sebe funguje legální a nelegální hazard. Podle webu ministerstva financí má její provozovatel povolení pouze k jedinému automatu. Peníze, které hráči naházejí do těch ostatních, tak jejich majitel nepřiznává.

Navíc kvízomatů, o kterých provozovatelé heren tvrdí, že se na ně nevztahuje regulace hazardu, a neplatí z nich daně, je ve vedlejší místnosti osm. "Stačí, když budete mačkat tady," ukazuje muž na tlačítko, kterým v kvízomatu roztočí čtyři válce s různými symboly. "Těch otázek si nevšímejte," dodává vzápětí. V herně hráčům rozměňuje také peníze a nabízí něco k pití.

Právě tyto otázky mají budit dojem, že se kvízomaty odlišují od jiných výherních automatů. Ale jen tehdy, když se na obrazovce objeví několik stejných symbolů, může hráč vyhrát větší objem peněz.

Babišův úřad: Není to výjimka

Zástupci úřadu ministra financí Andreje Babiše říkají, že heren podobných této, kde jsou vedle legálního automatu i ty nelegální, zaznamenali více. Nejde tedy o výjimečný případ.

Podle ministerstva financí je provozování kvízomatů nelegální. Fungují na podobný způsob jako klasické výherní automaty, jen se hráče ptají na jednoduché otázky.
0:56
Podle ministerstva financí je provozování kvízomatů nelegální. Fungují na podobný způsob jako klasické výherní automaty, jen se hráče ptají na jednoduché otázky. | Video: Radek Nohl

"Na místech, kde radnice přistoupily k plošnému zákazu hazardu, se ministerstvo často setkává s touto situací," uvedla Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení.      

Babišův náměstek Ondřej Závodský upřesnil, že podobných případů registrují desítky až stovku. "Je to trend. Velmi často doplňují legální automaty ty ilegální. Když to zjistíme, tak podáváme trestní oznámení na provozovatele ilegálů," řekl Aktuálně.cz Závodský.

Dodal, že tuto praxi zjistili i v herně jednoho z členů Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů (SPELOS). V něm působí firmy, které představují více než padesát procent tuzemského loterijního trhu.

"My bojujeme proti nelegálním provozovatelům," prohlásil v DVTV šéf SPELOS Petr Vrzáň. "Já předpokládám, že to naši provozovatelé nedělají. Samozřejmě ale nemohu vědět vše," tvrdil.

Spolek k policii: Nechte nás být

Stačí jít po Praze 2 jen o pár set metrů dál a i v další herně jsou nelegální automaty. Také v této provozovně blízko náměstí Míru mají od ministerstva financí povolení k jedinému zařízení.

Další hrací přístroj je hned vedle něj. Navíc automaty lze vidět i za zhruba metrovou stěnou. Hráč se k nim však dostane, jen když se stane členem spolku Život je hrou a od barmanky dostane čip. Ten dřevěná dvířka otevře.

Na zdi herny visí i stanoviska spolku, ve kterých se uvádí, že si jeho členové nepřejí, aby do jejich činnosti jakkoliv zasahovala policie. Uvnitř baru je zhruba deset hracích přístrojů, které nemají povolení. Jejich majitel z peněz, které do nich lidé nahází, tedy neodvádí daně.

Pražští advokáti Jan Drobný a Karel Polák, kteří podle zmíněného stanoviska spolek Život je hrou zastupují, ale na otázky Aktuálně.cz neodpověděli. Nebrali telefon a nereagovali ani na zaslané dotazy.

Kvízomaty přepisují na Ukrajince

Deník Aktuálně.cz před několika týdny uvedl, že hazardníci přišli na novou fintu, jak se skrýt policii. Kvízomaty začali přepisovat na neznámého Ukrajince. Jde podle nového zjištění o Viktora Voropay, který má trvalé bydliště v ukrajinském městě Černovicích a je jediným akcionářem společnosti Gletran.

Policisté v současné době prošetřují desítky případů, které se týkají buď kvízomatů, nebo spolků. A v již uzavřených případech dokázali rozkrýt, kde peníze z nelegálních heren končí. "Dá se říci, že finanční toky končily u provozovatelů heren a barů," prohlásil ředitel Úřadu kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Zatím poslední velký zátah spustili policisté začátkem letních prázdnin v Českých Budějovicích. V desítkách heren zabavili přes 150 kvízomatů a zhruba jeden milion korun v hotovosti. Ministerstvo financí opakuje, že v boji s nelegálním hazardem s policií aktivně spolupracuje. Podalo již například řadu trestních oznámení.

 

Právě se děje

Další zprávy