Nová finta hazardníků. Automaty patří neznámému Ukrajinci

Radek Nohl Radek Nohl
3. 8. 2015 6:20
Policie vyšetřuje desítky kauz nelegálních heren. Dosud zajistila 379 výherních automatů a 272 kvízomatů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tuzemští byznysmeni s hazardem přišli na nový trik, jak skrýt před policií nelegální herny.

V době, kdy detektivové a úředníci z ministerstva financí začali razantněji zasahovat proti nepovoleným automatům, přebírají nájemní smlouvy na hrací přístroje bílí koně, ideálně cizinci. Například jistý občan Ukrajiny získal od jedné z firem hned několik smluv.

Navenek se tento Ukrajinec tváří, že provozuje kvízomaty - tedy přístroje, za které provozovatelé heren s oblibou schovávají hazard.

Jak je úspěšná policie v boji s nelegálním hazardem?

Lukáš Houdek Herna
 • Do velkého zásahu v Českých Budějovicích, který proběhl 1. 7., bylo či je vedeno 48 samostatných řízení ve věci kvízomatů a 66 ve věci spolků. Téměř vždy je v rámci jednoho řízení prověřováno podezření z nelegálního provozování více zařízení v několika provozovnách.
 • Aktuálně není ukončeno 55 věcí, tedy trestních řízení, která jsou pod přímým dozorem státního zástupce. Z toho:
 1. 26 ve věci spolků, z toho v několika případech je již vedeno trestní stíhání a dále policie eviduje i rozsudky soudu.
 2. 25 ve věci kvízomatů.
 3. 4 ostatní formy (takzvané internetové kiosky – herní zařízení se tváří jako zařízení pro připojení k internetu a fakt, že uživatel si zde najde stránku s on-line hrou, je údajně jeho věc).
 • Bylo již zajištěno:       
 1. 379 výherních hracích přístrojů (ve věci spolků).
 2. 2 000 000 korun v hotovosti (ve věci spolků).
 3. 116 technických zařízení (kvízomatů).
 4. 75 000 korun v trestních věcech souvisejících s kvízomaty.
 5. Při zásahu v Českých Budějovicích bylo zajištěno 156 technických zařízení a téměř 1 milion korun.

Tyto automaty nenabízejí jen hraní, ale položí zároveň gamblerovi i jednoduchou otázku. Díky tomu provozovatelé heren tvrdí, že nejde o klasický hazard, ale zábavu a vědomostní hru, tudíž se na ně nevztahuje regulace loterií a nemusí se z nich platit daně.

Podle ministerstva financí ale jde jen o obcházení zákona a v souvislosti s kvízomaty nyní policie vyšetřuje desítky případů. Zatím ale bez obvinění.

Zatím poslední velký zátah spustili policisté začátkem letních prázdnin v Českých Budějovicích. V desítkách heren zabavili přes 150 kvízomatů a zhruba jeden milion korun v hotovosti. Na akci se připravovali přes měsíc.

Právě tato policejní akce na jihu Čech podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) dokazuje, že vyšetřovatelé nehodlají nelegální hazard tolerovat. Úřad ministra financí Andreje Babiše (ANO) přitom odhaduje, že v Česku se v něm protočí ročně zhruba jedna miliarda korun.

Policie ví, kde končí peníze z nelegálního hazardu

Podle informací online deníku Aktuálně.cz policisté v již uzavřených případech dokázali rozkrýt, kde peníze z nelegálních heren končí. "Dá se říci, že finanční toky končily u provozovatelů heren a barů," prohlásil ředitel Úřadu kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Hazardníci museli současně vymyslet i trik, jak hráče do svých zakázaných heren dostat. Připravili tak pro ně členství v novém spolku, od kterého si provozovatelé barů výherní automaty fiktivně pronajímají.

I tyto podezřelé "kluby" nyní detektivové pod dozorem státního zástupce vyšetřují. Aktuálně mají na stole 26 případů, v některých už dokonce padla první obvinění. A starší kauzy skončily u soudu pravomocnými rozsudky.

Nelegální herny doposud podle ministerstva financí a radnic zneužívaly posudek státního Elektrotechnického zkušebního ústavu, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Na základě tohoto dokumentu majitelé heren tvrdí, že na kvízomaty, které se v těchto hernách také objevují, se nevztahuje regulace hazardu a nemusí se z nich platit daně.

Jenže s tím Babišův úřad nesouhlasí. "Jakýkoliv hazardní přístroj musí ministerstvo financí povolit, a nestalo-li se tak, je to protiprávní aktivita," prohlásil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Oznámení od úřadu Babiše policie odložila

Online deník Aktuálně.cz zjistil, že policie šetří nebo již uzavřela přes stovku případů, které se týkají buď podezřelých spolků, nebo provozu kvízomatů. Téměř vždy je v rámci jednoho řízení prověřováno několik provozoven.

Vyšetřuje se napříč republikou, třeba na jihu Moravy vyšetřují tři případy. "Celkem jsme od ministerstva financí a jeho složky Specializovaného finančního úřadu obdrželi tři podání, kdy jedno z nich je odevzdáno Specializovanému finančnímu úřadu a zbylá dvě se šetří," řekla mluvčí jihomoravské policie Andrea Straková.

Také vedení pražské policie přijalo za poslední půlrok tři oznámení od ministerstva financí. Tady se však zatím policii příliš nedaří. "U dvou z těchto případů se nepodařilo zjistit, že by se trestný čin stal, a věc byla odložena. V jednom z případů stále probíhá prověřování," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Celníci budou moct automaty zničit

Babišův náměstek Ondřej Závodský přitom svou i policejní práci nepovažuje za marný boj. "Jsme na začátku nějakého procesu. Teprve v loňském roce se začala masivně rušit povolení k provozování hazardu na základě vydávání vyhlášek. Řekl bych, že veřejná moc se brzy propojí a bude tomu čelit společně," podotkl Závodský.

Ministerstvo financí navíc v novém loterijním zákoně chce, aby měla jemu podřízená instituce stejné pravomoci, jako má nyní policie. Celní úřad by v budoucnu mohl zabavené kvízomaty zničit, zatímco dnes je může jen prodat v dražbě. 

"Je navrhováno, že propadlé nebo zabrané věci připadnou státu. Stát, respektive Celní úřad tyto propadlé nebo zabrané věci zničí," potvrdila Michaela Tesařová z ministerstva financí.

Tady se hrají šachy, tvrdí spolky

Získat vyjádření spolků - například Život je hrou nebo Hraví dospělí, které herny provozují - se redakci přes opakovanou snahu nepodařilo. Nemají webové stránky a nelze dohledat ani jiné kontakty. Formálně sídlí v bytovém domě a administrativní budově v Praze 3 a 7, ale jejich zástupce tu zastihnout nelze.

Spolky veřejně často tvrdí, že v barech provozují zábavu. Třeba před vstupem do jedné z heren visel na dveřích obrázek s oznámením, že uvnitř se hrají šachy nebo oblíbená dětská hra Člověče, nezlob se!

Kontroloři ale pak za dveřmi narazili na kvízomaty.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy