Kampaň nedělám. Lžete a tečka, řekl Zeman ve Zlíně. Na každém kroku ho doprovázel lídr SPO Kruliš

Galerie: Zeman neproměnil vodu ve víno, ale v pivo. Kandidáti SPO pak rozdávali jeho podepsané fotky
První čtvrteční štace Miloše Zemana na Zlínsku: Střední průmyslová škola Otrokovice.
Vyloudilo mu to na tváři úsměv.
Následuje beseda se studenty. Jsou připraveni, mají jeho podobiznu. Papírky s otázkami nikoliv.
Vratislav Mynář, kandidát Strany práv občanů ve Zlínském kraji.
Foto: Tomáš Škoda
Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 6. 10. 2016 19:06
Jen několik hodin předtím, než se otevřou volební místnosti, navštívil Zlínský kraj prezident Miloš Zeman. Na každém kroku ho doprovázel protokolář a organizátor jeho cest po krajích Vladimír Kruliš. Na tom by nebylo nic zvláštního. Kruliš ovšem kandiduje na Zlínsku na hejtmana za „Zemanovu“ Stranu práv občanů. Hrad odmítá, že by načasování návštěvy jakkoliv souviselo. Na besedě s občany Zlína Zeman tvrdí, že žádnou politickou stranu nepodpořil. Podle jeho podporovatelů, kteří na náměstí Míru dorazili, je nejlepší prezident od dob Tomáše Garrigua Masaryka.

Zlín – Že vrcholí volební kampaň, je ve Zlíně patrné doslova na každém kroku. Ulice lemují desítky obřích billboardů s podobiznami slibujících politiků. Jednou z tváří, která na voliče shlíží nejčastěji, je kandidát na hejtmana „prezidentské“ Strany práv občanů (SPO) Vladimír Kruliš. Nyní – jen pár hodin před otevřením volebních místností – se mu dostalo významné konkurenční výhody.

Zlínský kraj, jeden z posledních ostrůvků, kde ještě strana obdivovatelů Hradu drží své pozice, tři dny hostí prezidenta Miloše Zemana. Lídr kandidátky SPO Kruliš pracuje u prezidenta jako protokolář, jeho cestu pořádá a doprovází ho na každém kroku. Spolu s ním i kancléř Vratislav Mynář. Kandiduje i prezidentův ekonomický poradce Martin Nejedlý, dva naposled jmenovaní „muži Hradu“ jsou na nevolitelných příčkách a křesla v krajském zastupitelstvu by jim mohly zajistit jen preferenční hlasy.

Nejlepší prezident od dob Masaryka

Na zlínském náměstí v chladném počasí postávají desítky lidí. Většina z nich přišla Zemana podpořit, další v rukách svírají transparenty symbolizující jeho přešlapy ve funkci. Odpůrci naráží například na Zemanův poslední výrok, že by ekonomičtí migranti měli být odsunuti na neobydlené řecké ostrovy.

"Je to nejlepší prezident od dob Tomáše Garrigua Masaryka. Opravdu si to myslím. Na plnou hubu říká pravdu, ne jako ti ostatní," zdůvodňuje jeden z účastníků Petr Popelář, proč se rozhodl přijít na besedu s občany Zlína, která završuje Zemanovu cestu po kraji. Nedávný verdikt soudu, podle nějž v případě údajného Peroutkova článku lhal, mu nevadí.

"No byl fascinován nacismem, nebo ne? Řekněte. To je přece podstatné. Odmysleme, že článek neexistuje," naléhá Popelář na odpůrce prezidenta s transparenty. Po pár vteřinách se s nimi dostává do sporu a přijít musí člen policejního antikonfliktního týmu.

Foto: Tomáš Škoda

Zeman ví, jak na publikum zapůsobit. Kraje objíždí už od svého zvolení, jen ve Zlíně je počtvrté a má dobře spočítané, co a kdy říct. Na úvod za bouřlivého potlesku vzpomene zásluhy místního rodáka a podnikatele Tomáše Bati. Pak připomene člena SPO, předsedu chlouby socialismu JZD Slušovice Františka Čubu. Prezidentovi podporovatelé přikyvují a někteří se snaží deštníky zakrývat transparenty Zemanových oponentů.

"Migranti se na trhu práce v Evropě neuplatní. Jak už jsem se vyjádřil několikrát, domnívám se, že do Německa chodí kvůli vysokým sociálním dávkám," hřímá Zeman na pódiu. Na diskusi se Zlíňany padne hned několik dotazů týkajících se uprchlické krize. Nejinak to bylo v Otrokovicích, kde prezident besedoval se studenty tamní průmyslovky. Všichni v rukách drželi jeho podepsanou podobiznu.

Zemanovým odpůrcům mimo jeho výroků vadí hlavně načasování návštěvy Zlínského kraje. Tichého protestu, jak pořadatelé akci nazývají, se účastní i lídr krajské kandidátky Strany zelených a Pirátů Michal Berg. "Je to tak trochu kampaň SPO. Každému je to jasné, a kdo to popírá, zesměšňuje sám sebe," tvrdí. "Nemám nic proti volebním kampaním, ale musí být férové a slušné," doplňuje.

Prezidentská kancelář popírá, že by návštěva Zlína jakkoliv souvisela s víkendovými krajskými volbami. Hejtman Stanislav Mišák dokonce Hrad žádal, aby cestu přesunuli na jindy. Neúspěšně.

Tvrdím, že lžete. Tečka

Při besedě na zlínském náměstí nakonec na načasování akce padne poslední dotaz z úst jednoho z protestujících. Zeman ho bagatelizuje. Tvrdí, že při návštěvě kraje žádnou stranu nepodpořil. Ovšem už jen přítomnost čestného předsedy SPO jeho soukmenovcům pomáhá. "Kalendář mých krajských výjezdů je pevně určen. Hejtman, který mě celé tři dny doprovázel, může dosvědčit, že jsem jakékoliv politické straně nebo hnutí nevyslovil podporu," obhajuje se.

Tázající namítá, že každému, kdo nemá "snížené rozumové schopnosti, je jasné, že termín cesty byl vybrán záměrně." Hlava státu zvyšuje hlas: "Kdybyste mi prokázal, že vedu kampaň, tedy přesvědčuji lidi, aby někoho nebo něco volili, dal bych vám za pravdu. Takto tvrdím, že lžete. Tečka."

"Jasná odpověď!" chválí Zemana moderátor besedy a následuje hlasitý potlesk. Vladimír Kruliš se usmívá a přikyvuje hned vedle pódia.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy