Kampaň nedělám. Lžete a tečka, řekl Zeman ve Zlíně. Na každém kroku ho doprovázel lídr SPO Kruliš

Galerie: Zeman neproměnil vodu ve víno, ale v pivo. Kandidáti SPO pak rozdávali jeho podepsané fotky
První čtvrteční štace Miloše Zemana na Zlínsku: Střední průmyslová škola Otrokovice.
Vyloudilo mu to na tváři úsměv.
Následuje beseda se studenty. Jsou připraveni, mají jeho podobiznu. Papírky s otázkami nikoliv.
Vratislav Mynář, kandidát Strany práv občanů ve Zlínském kraji.
Foto: Tomáš Škoda
Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 6. 10. 2016 19:06
Jen několik hodin předtím, než se otevřou volební místnosti, navštívil Zlínský kraj prezident Miloš Zeman. Na každém kroku ho doprovázel protokolář a organizátor jeho cest po krajích Vladimír Kruliš. Na tom by nebylo nic zvláštního. Kruliš ovšem kandiduje na Zlínsku na hejtmana za „Zemanovu“ Stranu práv občanů. Hrad odmítá, že by načasování návštěvy jakkoliv souviselo. Na besedě s občany Zlína Zeman tvrdí, že žádnou politickou stranu nepodpořil. Podle jeho podporovatelů, kteří na náměstí Míru dorazili, je nejlepší prezident od dob Tomáše Garrigua Masaryka.

Zlín – Že vrcholí volební kampaň, je ve Zlíně patrné doslova na každém kroku. Ulice lemují desítky obřích billboardů s podobiznami slibujících politiků. Jednou z tváří, která na voliče shlíží nejčastěji, je kandidát na hejtmana „prezidentské“ Strany práv občanů (SPO) Vladimír Kruliš. Nyní – jen pár hodin před otevřením volebních místností – se mu dostalo významné konkurenční výhody.

Zlínský kraj, jeden z posledních ostrůvků, kde ještě strana obdivovatelů Hradu drží své pozice, tři dny hostí prezidenta Miloše Zemana. Lídr kandidátky SPO Kruliš pracuje u prezidenta jako protokolář, jeho cestu pořádá a doprovází ho na každém kroku. Spolu s ním i kancléř Vratislav Mynář. Kandiduje i prezidentův ekonomický poradce Martin Nejedlý, dva naposled jmenovaní „muži Hradu“ jsou na nevolitelných příčkách a křesla v krajském zastupitelstvu by jim mohly zajistit jen preferenční hlasy.

Nejlepší prezident od dob Masaryka

Na zlínském náměstí v chladném počasí postávají desítky lidí. Většina z nich přišla Zemana podpořit, další v rukách svírají transparenty symbolizující jeho přešlapy ve funkci. Odpůrci naráží například na Zemanův poslední výrok, že by ekonomičtí migranti měli být odsunuti na neobydlené řecké ostrovy.

"Je to nejlepší prezident od dob Tomáše Garrigua Masaryka. Opravdu si to myslím. Na plnou hubu říká pravdu, ne jako ti ostatní," zdůvodňuje jeden z účastníků Petr Popelář, proč se rozhodl přijít na besedu s občany Zlína, která završuje Zemanovu cestu po kraji. Nedávný verdikt soudu, podle nějž v případě údajného Peroutkova článku lhal, mu nevadí.

"No byl fascinován nacismem, nebo ne? Řekněte. To je přece podstatné. Odmysleme, že článek neexistuje," naléhá Popelář na odpůrce prezidenta s transparenty. Po pár vteřinách se s nimi dostává do sporu a přijít musí člen policejního antikonfliktního týmu.

Foto: Tomáš Škoda

Zeman ví, jak na publikum zapůsobit. Kraje objíždí už od svého zvolení, jen ve Zlíně je počtvrté a má dobře spočítané, co a kdy říct. Na úvod za bouřlivého potlesku vzpomene zásluhy místního rodáka a podnikatele Tomáše Bati. Pak připomene člena SPO, předsedu chlouby socialismu JZD Slušovice Františka Čubu. Prezidentovi podporovatelé přikyvují a někteří se snaží deštníky zakrývat transparenty Zemanových oponentů.

"Migranti se na trhu práce v Evropě neuplatní. Jak už jsem se vyjádřil několikrát, domnívám se, že do Německa chodí kvůli vysokým sociálním dávkám," hřímá Zeman na pódiu. Na diskusi se Zlíňany padne hned několik dotazů týkajících se uprchlické krize. Nejinak to bylo v Otrokovicích, kde prezident besedoval se studenty tamní průmyslovky. Všichni v rukách drželi jeho podepsanou podobiznu.

Zemanovým odpůrcům mimo jeho výroků vadí hlavně načasování návštěvy Zlínského kraje. Tichého protestu, jak pořadatelé akci nazývají, se účastní i lídr krajské kandidátky Strany zelených a Pirátů Michal Berg. "Je to tak trochu kampaň SPO. Každému je to jasné, a kdo to popírá, zesměšňuje sám sebe," tvrdí. "Nemám nic proti volebním kampaním, ale musí být férové a slušné," doplňuje.

Prezidentská kancelář popírá, že by návštěva Zlína jakkoliv souvisela s víkendovými krajskými volbami. Hejtman Stanislav Mišák dokonce Hrad žádal, aby cestu přesunuli na jindy. Neúspěšně.

Tvrdím, že lžete. Tečka

Při besedě na zlínském náměstí nakonec na načasování akce padne poslední dotaz z úst jednoho z protestujících. Zeman ho bagatelizuje. Tvrdí, že při návštěvě kraje žádnou stranu nepodpořil. Ovšem už jen přítomnost čestného předsedy SPO jeho soukmenovcům pomáhá. "Kalendář mých krajských výjezdů je pevně určen. Hejtman, který mě celé tři dny doprovázel, může dosvědčit, že jsem jakékoliv politické straně nebo hnutí nevyslovil podporu," obhajuje se.

Tázající namítá, že každému, kdo nemá "snížené rozumové schopnosti, je jasné, že termín cesty byl vybrán záměrně." Hlava státu zvyšuje hlas: "Kdybyste mi prokázal, že vedu kampaň, tedy přesvědčuji lidi, aby někoho nebo něco volili, dal bych vám za pravdu. Takto tvrdím, že lžete. Tečka."

"Jasná odpověď!" chválí Zemana moderátor besedy a následuje hlasitý potlesk. Vladimír Kruliš se usmívá a přikyvuje hned vedle pódia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy