Mynář: Kauzy mám na háku, prověrku nepotřebuji, neměl ji ani Schwarzenberg. Ale to nikomu nevadí

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 10. 2016 11:13
Kandidát za Stranu práv občanů v krajských volbách ve Zlínském kraji a hradní kancléř Vratislav Mynář v online rozhovoru odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz. Ti se ptali na situaci kolem jeho bezpečnostní prověrky, kauzu Peroutka, ale i na barvu spodního prádla, které nosí.
Ptejte se Vratislava Mynáře
Rozhovor skončil
Vratislav Mynář bude odpovídat ve středu od 9:00.
Přečíst si rozhovor

PrahaVratislav Mynář, politik, podnikatel, kancléř prezidenta Miloše Zemana a kandidát za Stranu práv občanů ve Zlínském kraji v online rozhovoru odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

Předvolební rozhovory na Aktuálně.cz

Hosty online chatů se čtenáři Aktuálně.cz byli:

Padly dotazy ohledně jeho bezpečnostní prověrky, opětovné kandidatury Miloše Zemana nebo postoji k uprchlíkům. "Provází vás řada kauz," vytkl kancléři jeden ze čtenářů. "Myslíte zřejmě řadu 'kauz', které vykonstruovala média. Ano, tyto mám takzvaně na háku, protože nejsou pravdivé," odpověděl Mynář.

Nejvíc dotazů se týkalo situace kolem bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné, kterou kancléř Mynář nedostal. "Bezpečnostní prověrka není podmínkou pro vykonávání funkce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky," vysvětlil. Zároveň upozornil, že ji v této funkci neměl ani Karel Schwarzenberg. "... ale u toho Vám to zřejmě tolik nevadí," ohradil se. Dodal, že je držitelem prověrky na stupeň vyhrazené, která mu však neumožňuje účast na Bezpečnostní radě.

Čtenáři se ptali také na opětovnou kandidaturu prezidenta Miloše Zemana. "Pořád stejná odpověď – pan prezident se vyjádří v březnu roku 2017," napsal Mynář a zároveň dodal: "Já bych byl rád, aby tuto zemi vedl i nadále." V případě, že by Zeman svůj post neobhájil, z Hradu by Mynář odešel. "V momentě, kdy odejde on, končím i já."

Opět se také vymezil vůči migraci. "Stavíme se proti nelegálním ekonomickým imigrantům," odpověděl. Zároveň vyjádřil podiv nad tím, že vláda schválila investovat půl miliardy na přijetí šesti tisíc imigrantů. "Proč, když se nic nechystá ani nic nehrozí?"

Nevyhnul se ani otázkám na kauzu prezidentových výroků na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. "Nebylo by nejjednodušší se omluvit? Není trapnější se v tom víc a víc patlat?" ptal se jeden z tazatelů. "Byli jsme to my, kteří navrhovali mimosoudní dohodu, neboť jsme věděli o existenci článků s podobnou tematikou od Ferdinanda Peroutky. To, že se nenašel, neznamená, že neexistuje," odpověděl.

Čtenáři se dotazovali i na jeho strašnickou vilu a na to, zda byl její nákup transparentní. "Vilu jsem si pořídil standardně za vydělané peníze uvedené v daňovém přiznání," napsal a spekulace o korupci důrazně odmítl. "Je mi 50 let a od svých školních let pracuji," vysvětlil, jak si na vilu vydělal.

Mynář odpovídal i na osobnější otázky. Prozradil na sebe, že má raději slivovici než becherovku a že rudé trenýrky rozhodně nenosí. "Mé spodní prádlo je klasika – bílé, černé," odpověděl na otázku uživatelky pod přezdívkou "Stylistka".

Ptejte se Vratislava Mynáře

Rozhovor skončil
5. 10. 2016
Ptá se: Štěně

Dobrý den proč chcete ještě další funkci? Práce kancléře, eventuálně správce penzionu vás málo vytěžuje?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Ze 45. (posledního) místa kandidátky kandiduji, protože jsem předseda SPO Zlínského kraje a dostal jsem nominaci od našich členů. Správcem penzionu nejsem a čas a prostor se jím stát bohužel nemám.

5. 10. 2016
Ptá se: Mirka

Dobrý den, kdo platí vaši kampaň? Nemyslím tím nynější cestu prezidenta do Zlínského kraje, tu platíme všichni.

Odpovídá: Vratislav Mynář

Pokud myslíte krajskou kampaň SPO Zlínského kraje, tak jako všechny strany ji platíme z příspěvku za mandáty za uplynulé období.

5. 10. 2016
Ptá se: Vaclav Novotny

Dobry den, pokud byste uspeli i pristi rok v parlamentnich volbach, budete iniciovat vystoupeni z EU? Dekuji.

Odpovídá: Vratislav Mynář

Nebudeme.

5. 10. 2016
Ptá se: Vendelin Novotny

Jakou skolu jste vystudoval, s jakym prospechem a jak dlouho vam to trvalo?

Odpovídá: Vratislav Mynář

VUT v Brně, Fakulta stavební, obor ekonomika a řízení stavebnictví. Ve standardní době 5 let a s normálním prospěchem.

5. 10. 2016
Ptá se: Karel Arnold

Nebylo by podle vas lepsi se vice primknout k rostoucimu a stabilnimu Rusku nez k rozpadajicimu se projektu Evropske unie? Co pro to udelate?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Myslím, že je správné být zadobře se všemi - na všechny světové strany, tak, jak to dělá i pan prezident.

5. 10. 2016
Ptá se: Obcan Osvetiman

Jak budete pracovat ve zlinskem kraji pri prip. zvoleni, kdyz zijete a pracujete v Praze? To budete kazdy den dojizdet?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Post zastupitele nevyžaduje každodenní přítomnost, naopak vidím výhodu svého propojení Prahy a Zlínského kraje.

5. 10. 2016
Ptá se: osmicka

Jak muze kandidovat clovek, ktery nebyl schopen obdrzet bezpecnostni proverku, poridil si vilu a pritom nedolozil, kde na ni vzal, provedl rekonstrukci vily aniz by neporusil platne zakony? Nepripadate si s takovym profilem jako minimalne moralni gangster?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Jsem držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň "V", vilu jsem si pořídil standardně za vydělané peníze uvedené v daňovém přiznání a rekonstrukce není hotová. Kdybych porušoval zákony, tak ani nebude a věřím, že mé pravdivé odpovědi změní Váš názor na můj profil.

5. 10. 2016
Ptá se: Radeg

Kvůli údajným bezpečnostním rizikům jste na Hradě zavedli osobní prohlídky návštěvníků. V této souvislosti bych se chtěl zeptat, jestli kancléř bez prověrky nepředstavuje daleko větší bezpečnostní riziko?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Mám dostačující bezpečnostní prověrku na stupeň "V" a bezpečnostní rizika každý normální člověk vnímá všude kolem nás. Asi jste dlouho neopustil ČR, protože pak byste se po navštívení exponovaných míst v zahraničí nepodivoval opatřením na Pražském hradě.

5. 10. 2016
Ptá se: Bezpecnostni Proverka

Dobry den, chodite taky na jednani bezpecnostni rady bez bezpecnostni proverky na stupen prisne tajne jako sef bezpecnostniho odboru Hradu Novak? Jak muze delat sefa bezpecnostniho odboru clovek bez proverky? Nebo tam mate vsichni proverku od FSB a GRU?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Na Bezpečnostní radu státu chodí ze zákona pouze lidé s patřičným bezpečnostním oprávněním.

5. 10. 2016
Ptá se: David Krejčí

Senátor vaší strany František Čuba přednesl za dva roky v Senátu sedm vystoupení, vždycky šlo o několikaslovné formální informace o tom, že jako zpravodaj doporučuje ke schválení nějaký bod. Nic jiného v Senátu neudělal. Za co bere takový senátor svůj plat?

Odpovídá: Vratislav Mynář

František Čuba udělal a dělá pro Zlínský kraj obrovské množství práce - tu nelze hodnotit podle četnosti vystoupení v Senátu.

5. 10. 2016
Ptá se: Honza

Kde berete čas a peníze na skupování vil (Praha, Brno)? Neměl byste se spíš specializovat na realitní trh, než fušovat do politiky?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Nemám žádnou vilu v Brně a vilu v Praze jsem koupil pro bydlení sebe a své rodiny. Je mi 50 let a od svých školních let pracuji.

5. 10. 2016
Ptá se: Bruno

Umite se stydět?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Ano.

5. 10. 2016
Ptá se: Lihovy Myslitel

Kdy budete zase organizovat prohlidku Hradu s obcerstvenim pro lidove masy?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Prohlídek na Pražském hradě se účastní stovky a tisíce občanů každý rok, možnost požádat o ni má každý.

5. 10. 2016
Ptá se: Jan

Nemyslíte si, že kdyby článek Hitler je gentleman existoval, už by ho někdo našel? Nebylo by nejjednodušší se omluvit? Není trapnější se v tom víc a víc patlat ?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Byli jsme to my, kteří navrhovali mimosoudní dohodu, neboť jsme věděli o existenci článků s podobnou tématikou od Ferdinanda Peroutky. To, že se nenašel, neznamená, že neexistuje.

5. 10. 2016
Ptá se: Pozorovatel

Dá velkou práci uhlídat Miloše Zemana, aby zase na veřejnosti nechytil nějakou těžkou virózu?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Vůbec ne.

5. 10. 2016
Ptá se: Petr Pakandl

Dobrý den. Co pro vás znamená čest? Proč jste nerezignoval z funkce kancléře, když nemáte bezpečnostní prověrku? Díky předem za odpovědi na obě otázky. PP

Odpovídá: Vratislav Mynář

Bezpečnostní prověrka NENÍ podmínkou pro vykonávání funknce vedoucího KPR. Neměl ji ani pan Schwarzenberg, ale u toho Vám to zřejmě tolik nevadí.
Jsem držitelem bezpečností prověrky na stupeň "V".
Čest beru jako významnou charakterovou vlastnost.

5. 10. 2016
Ptá se: Bublavá

Stydíte se za svého "čestného" předsedu?Pokud ne, jste pro občany neviditelný.A spolupráce s Okamžitou to jen nádobí.Odejděte,děkuji za sebe, své děti a budoucí generace.

Odpovídá: Vratislav Mynář

Nerozumím vůbec Vaší otázce, přeji Vám hezký den.

5. 10. 2016
Ptá se: Fero

Stavite se proti imigrantum? Pokud ano, zasadite se o odsun Tomia Okamury?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Stavíme se proti nelegálním ekonomickým imigrantům.

5. 10. 2016
Ptá se: Josef Eger

Provází vás řada kauz. Sám očividně nemáte dostatek sebereflexe nebo morálního kreditu se k nim postavit čelem a vypořádat se s nimi nebo je máte takzvaně na háku. Zajímá mne, zda vás ani jako člověka netrápí, že vás společnost má za řekněme lidský nemorální odpad - neumím si upřímně představit, co bych musel dostat jako protihodnotu, abych byl ochoten tuto cenu zaplatit.

Odpovídá: Vratislav Mynář

Myslíte zřejmě řadu "kauz", které vykonstruovala média. Ano, tyto mám takzvaně na háku, protože nejsou pravdivé.

5. 10. 2016
Ptá se: Stylistka

Dobry den, jake nosite spodni pradlo? Nosite take rude trenyrky?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Rudé trenýrky jsem měl naposledy na základní škole v hodinách tělocviku. Mé spodní prádlo je klasika - bílé, černé.

5. 10. 2016
Ptá se: Tomáš Adamec

Nelze pochybovat o tom, že vaše strana kandiduje v krajských volbách jen kvůli tomu, aby její členové a podporovatelé lépe dosáhli na eurodotace. Koneckonců, i váš čestný předseda nevidí v EU jiný smysl než peníze, jak o tom rád zpívá. Není ani překvapující, že jste za leitmotiv kampaně zvolili uprchlíky, on je v ČR sice ještě nikdo neviděl, ale hezky se tím straší. Nicméně, když už máte heslo typu "Zastavíme imigranty" (Pan Jaromír Dušek, který mimo jiné schvaluje srpnovou intervenci z roku 1968, má na plakátě, že je dokonce již zastavil), jak to chcete z pozice krajů udělat, když tyto správní jednotky o imigrační politice nerozhodují?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Vy jste je možná ještě neviděl, ale vláda schválila půl miliardy na přijetí 6000 uprchlíků během dvou let. Proč, když se nic nechystá ani nic nehrozí? Správní jednotky sice nerozhodují, ale mají právo se vyjadřovat ke stavbám a jejich účelům na svém území. Nabízí se také otázka krajských referend, díky kterým občané mohou o těchto věcech rozhodnout. A chci věřit, že ani vláda nepůjde proti vůli občanů!

5. 10. 2016
Ptá se: pepa malý

Je to náhoda, že jste se sešli Pražském hradě v tak odporném složení v čele s nemoudrým Zemanem, nebo to byla perfektní práce GRU & spol.?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Neb jsem slušně vychovaný, přeji hezký den.

5. 10. 2016
Ptá se: Petr

Jak jdou zrušit televizní poplatky pro seniory? Myslím, že by se to hodilo všem...

Odpovídá: Vratislav Mynář

Jednoduše. Hlasováním krajského zastupitelstva a následně krajskou zákonodárnou iniciativou do Poslanecké sněmovny PČR. Ano, souhlasím s Vámi, v druhém kroku je zrušit všem.

5. 10. 2016
Ptá se: Emil

Jak se dari panu prezidentovi. Spektralni analyzator vyuziva kazdy den?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Děkuji za zeptání, daří se mu dobře.

5. 10. 2016
Ptá se: Jarda

Jakymi jazyky mluvite?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Česky, moravsky, slovensky, rusky, anglicky.

5. 10. 2016
Ptá se: Milda

Dobrý den, už víte, jestli bude pan prezident znovu kandidovat? Děkuji!

Odpovídá: Vratislav Mynář

Pořád stejná odpověď - pan prezident se vyjádří v březnu roku 2017. Já bych byl rád, aby tuto zemi vedl i nadále.

5. 10. 2016
Ptá se: Ruda

Budete iniciovat vystoupeni z EU?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Ne.

5. 10. 2016
Ptá se: Radek

Rád bych se zeptal,

zda se budete ucházet o post na hradě, poté co již nebude prezidentem M.Zeman. Například jako mluvčí, hradní stráž nebo purkrabí. Člověka Vašich kvalit je nutné na Hradě zaměstnat.

Děkuji

Odpovídá: Vratislav Mynář

Nabídku dělat vedoucího KPR jsem přijal jen na přání prezidenta Miloše Zemana. V momentě, kdy odejde on, končím i já.

5. 10. 2016
Ptá se: Karel Nesnídal

Vážený pane Mynáři, kdy už konečně vypadnete z toho Hradu, kde nemáte co dělat?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Děkuji za doporučení, ale nechám to na svém šéfovi, ne na Vás.

5. 10. 2016
Ptá se: Ludva

Proc si myslite, ze pana prezidenta zvou na navstevu jen predstavitele obskurnich diktatur postsovetskych republik?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Asi jstě zapomněl na jeho návštěvu ve Francii, Německu, Rakousku atd.

5. 10. 2016
Ptá se: Martin K.

Podle informace poskytnuté Kanceláří prezidenta jste měl za rok 2014 průměrný měsíční plat 178 000 Kč, což je víc, než má předseda vlády. Vážně si myslíte, že si tyto peníze zasloužíte, když například nemůžete vykonávat část své agendy, která podléhá režimu utajení? Co mimořádného jste v roce 2014 dokázal, že jste měl tak vysoký plat?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Můj základní plat je tabulkový. Část agendy, o které mluvíte, neexistuje.

5. 10. 2016
Ptá se: Josef Vavřínek

co ta vila? korupce co?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Už jsem odpovídal výše.

5. 10. 2016
Ptá se: Franta

Nemohl byste trochu zapracovat na image? Pusobite trochu jako Svejk s broukem Pytlikem dohromady. Nosite taky rude trenyrky?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Jsem rád, pokud moje image je taková, že ji přirovnáváte k takto známým osobnostem.

5. 10. 2016
Ptá se: Lenon

Kdy budete opet poradat prohlidku Hradu s pohostenim? Rad bych se zucastnil.

Odpovídá: Vratislav Mynář

Požádejte oficiální cestou jako každý, prosím.

5. 10. 2016
Ptá se: Jarda

Co si myslíte o panu Ovčáčkovi? Nepřipadá Vám jeho urážení všech v souvislosti s tím článkem Hitler je gentleman jako trapné?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Myslím si, že to je profesionál.

5. 10. 2016
Ptá se: Radmil

Pojedete na zabijacku k senatorovi Velebovi, kdyz vas pozve?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Nevím o tom, že by pan senátor pořádal zabijačku, ale určitě pojedu na zabijačku do Osvětiman - tu dělám pravidelně.

5. 10. 2016
Ptá se: Dotaz

Jak to dopadlo po navsteve Ruska, kde se pan prezident chlubil, ze odblokoval pohledavku na stavbu elektrarny ve vysoke vysi? Zaplatil rusky zakaznik nakonec ceske strane? Jak se divate na fakt, ze rusky vlastnik chce prenest vyrobu letadel z Kunovic do Ruska? Uz jste mluvil s tamnimi zamestnanci?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Pan prezident jednal v pondělí s ministrem průmyslu Janem Mládkem, který informoval, že ruský majitel neplánuje přenést výrobu z Kunovic do Ruska. Díky panu prezidentovi se rýsuje možnost vstupu čínského kapitálu a tím dlouhodobé řešení problému zaměstanců. O tomto kroku je vedení podniku informováno.

5. 10. 2016
Ptá se: Vilém

Dobrý den, kdy se budete stěhovat do své nové vily?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Rekonstrukce probíhá standardně v souladu se zákony, ale nedokážu odhadnout přesný termín.

5. 10. 2016
Ptá se: Petr Tůma

Jste věřící člověk?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Jsem pokřtěn a vážím si každého, kdo má v sobě vnitřní víru.

5. 10. 2016
Ptá se: Ladislav

Máte raději slivovici nebo becherovku?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Slivovici.

5. 10. 2016
Ptá se: Stella

Pane Mynář,odpovíte na všechny položené otázky?

Odpovídá: Vratislav Mynář

Ano, pokud to čas umožní.

 

Právě se děje

Další zprávy