Zeman na Rhodu: S kanibaly nejde diskutovat, jsme pro ně jídlem, řekl o IS

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2016 22:36
Český prezident Miloš Zeman vystoupil na řeckém ostrově Rhodos na konferenci pořádané ruským podnikatelem Vladimirem Jakuninem, stoupencem prezidenta Putina. Tématem nepřekvapil - hovořil hlavně o Islámském státu, používal výrazy jako "kanibalové", "sociální rakovina" či "anticivilizace". Kvůli ruské akci na Rhodu vynechal pohřeb bývalého izraelského prezidenta a premiéra Šimona Perese.
Prezident Zeman a Vladimir Jakunin
Prezident Zeman a Vladimir Jakunin | Foto: ČTK

Rhodos (Řecko) - Český prezident Miloš Zeman v pátek označil takzvaný Islámský stát (IS) za "anticivilizaci" a přirovnal ho ke kanibalům, se kterými nelze vést dialog. Na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos řekl, že IS je něco jako "sociální rakovina", která se nadále šíří mimo Irák a Sýrii a chce zničit existující civilizace.

Zeman vystoupil na konferenci v době, kdy se v Izraeli konal pohřeb bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese, na který se sjela řada světových státníků. Česko zastupovali premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zeman zaslal do Izraele kondolenční telegram, adresovaný prezidentovi Reuvenu Rivlinovi.

"Připomenu vám příklad z minulého století, příklad nacismu, který se nejprve snažil zničit Židy, potom Slovany a postupně další a další," řekl Zeman v ruštině na akci, kterou pořádá podnikatel Vladimir Jakunin, stoupenec a blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Podle Zemana nelze diskutovat s kanibaly, protože "pro kanibaly jsme my sami jejich jídlem".

Zeman se také zmínil o knize Inside IS - 10 dnů v 'Islámském státě' německého novináře Jürgena Todenhöfera, v níž podle něj jeden z vůdců IS mluví o zabíjení nevěřících. " A jestli bude třeba, zabijeme 100 milionů lidí, 200 milionů lidí, 300 milionů lidí," citoval Zeman z knihy. Dodal, že to je více, než zabili nacisté. "Jistě, můžete říct, že je to šílenství, ale pokud jste si přečetli Mein Kampf Adolfa Hitlera, tak ten také chápali jako úplné šílenství, a ono se skoro vyplnilo," uvedl Zeman.

V rozhovoru s ruskými novináři se český prezident podle serveru Lenta.ru svěřil, že kdyby se v Česku konalo referendum o odchodu z Evropské unie a Severoatlantické aliance, hlasoval by proti. "Jsem proti odchodu z těchto aliancí. Jak říkal Voltaire, nesdílím váš názor, ale jsem připraven zemřít za vaše právo jej hlásat. Tedy jsem pro to, aby Češi mohli sami rozhodnout, zda mají zůstat v NATO a EU," řekl Zeman.

Server poznamenal, že o možnosti uspořádání referenda se Zeman zmínil v reakci na chystaný britský odchod z EU (Brexit) a že podle průzkumů je jen každý čtvrtý Čech spokojen s členstvím své země v unii.

"Češi jsou normální lidi. Myslí vlastním mozkem, a to znamená, že sami hodnotí různé názory. Nepotřebují žádné dodatečné rozumy od jakýchkoli novinářů," řekl Zeman ruské agentuře RIA Novosti. Reagoval tak na otázku, zda je ruská propagada pro Česko opravdu tak nebezpečná, aby ministerstvo vnitra muselo vytvořit speciální jednotku pro boj proti ní.

Vznik specializovaného Centra terorismu a hybridních hrozeb ohlásil v květnu český ministr vnitra Milan Chovanec, aniž by se přitom výslovně zmínil o Rusku. Přibližně 30 odborníků by se podle jeho slov mělo od začátku příštího roku v rámci ministerstva zabývat například obranou proti šíření nepravdivých informací a propagandy.

Konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos se prezident Zeman účastní už poněkolikáté. Předloni za to sklidil kritiku opozice. Tehdy mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Vyslovil se také proti sankcím, které EU a další západní státy v souvislosti s ukrajinským konfliktem přijaly vůči Rusku.

Zakladatel a pořadatel rhodoského fóra a Putinův přítel Jakunin byl po ruské anexi Krymu zařazen na sankční seznam USA. Obchodní aktivity Jakunina byly několikrát terčem stížností a žalob ruského protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného. Jakunin ale jeho obvinění kategoricky odmítl.

Na závěr letošní konference má vystoupit i bývalý český prezident Václav Klaus.

Očekával bych, že prezident a bývalý prezident členské země EU budou v současné době zdrženlivější v přístupu k Rusku, říká novinář Ondřej Kundra. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy