Kraj chtěl kvůli volbám posunout Zemanovu návštěvu, Hrad odmítl. Vadí to jen médiím, řekl Mynář

Michael Švec Lukáš Werner Michael Švec, Lukáš Werner
Aktualizováno 6. 10. 2016 18:09
Prezidentská kancelář odmítla žádost zlínského hejtmana, aby prezident kvůli blížícím se volbám odložil svou návštěva kraje. Prohlásil to ve čtvrtek hejtman Stanislav Mišák (ČSSD). „V kanceláři prezidenta mi sdělili, že je možný jen tento termín,“ dodal. V kraji přitom za Stranu práv občanů kandiduje prezidentův kancléř Vratislav Mynář a pracovník protokolu Vladimír Kruliš. Oba prezidenta při cestě doprovázeli. Kromě nich za někdejší Zemanovce ve Zlínském kraji kandiduje i prezidentův poradce Martin Nejedlý.
Kancléř Vratislav Mynář a protokolista Vladimír Kruliš (vpravo) rozdávají lidem ve Zlínském kraji Zemanovy fotografie.
Kancléř Vratislav Mynář a protokolista Vladimír Kruliš (vpravo) rozdávají lidem ve Zlínském kraji Zemanovy fotografie. | Foto: Tomáš Škoda

Zlín – Zlínské hejtmanství žádalo, aby prezident Miloš Zeman kvůli blížícím se volbám odložil návštěvu kraje. Prezidenta při jeho cestě doprovázejí dva zlínští kandidáti Strany práv občanů (SPO) – kancléř Vratislav Mynář a protokolista Vladimír Kruliš. Hrad ale odklad odmítl. Informace Reportérů ČT na tiskové konferenci ve Zlíně potvrdil hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

"Požádal jsem, zda by to mohlo být přesunuto," řekl Mišák, který se prý obával, aby načasování návštěvy nevrhlo na prezidenta špatné světlo. "V kanceláři prezidenta mi sdělili, že je možný jen tento termín," dodal.

Podle Zemana není na tom, že doprovází těsně před volbami dva kandidáty v kraji, kde se ucházejí o hlasy voličů, nic nenormálního.

"Po mém boku jsou kancléř a pracovník protokolu," řekl prezident. "Přijde mi to jako naprosto normální, protože každý občan má právo kandidovat," dodal. Jenže Kruliš je lídrem krajské kandidátky SPO a Mynář se uchází o hlasy voličů na 45. místě. Kromě nich za někdejší Zemanovce ve Zlínském kraji kandiduje i prezidentův poradce Martin Nejedlý.

Jiný termín nešlo najít, tvrdí Mynář

Kancléř Mynář hejtmanův dopis potvrdil, Mišák se podle něj obával reakce médií. "Žádost pana hejtmana byla koncipována tak, že by to mohlo vadit České televizi a zástupcům médií, ne že to bude vadit sociální demokracii. Nebylo to ani doporučení, to je příliš silný název, ale spíš lehké upozornění, že některá média mohou spekulovat tímto způsobem," řekl Aktuálně.cz.

Kvůli prezidentovým možnostem podle něj cestu odložit nešlo. "Kdybychom to odložili, návštěva by nebyla. Rozhodnutí bylo jednoduché: buď se budeme bát výstupů České televize, nebo tak jako každý rok, čtyři roky po sobě zhruba ve stejném termínu navštívíme Zlínský kraj, bez ohledu na to, jestli jsou volby, nebo ne," prohlásil.

Mynář odmítl, že by přítomnost Zemana byla podporou pro jeho kampaň. "Pokud kandiduji z 45. místa, tak prezidentovu návštěvu opravdu jako doping neberu. A aby novináři lidem určovali, jestli mají přijímat nebo nepřijímat určité nominace, to mi přijde nefér. Aby občané Zlínského kraje přišli o návštěvu pana prezidenta jen proto, že se to médiím nelíbí, mi přijde jako slabý argument," dodal.

Kruliš: Jen jsem dělal svou práci

Kruliš naopak podle svých slov o hejtmanově žádosti netušil. "Nevím, o co (Mišák) žádal, nebo nežádal, mě určitě nežádal," řekl Aktuálně.cz. Zdůraznil, že prezidenta doprovázel jako pracovník protokolu, nikoli jako politik.

"Nebyl doprovázen kandidáty SPO, ale zaměstnancem protokolu, který tu návštěvu protokolárně řídí, a vedoucím kanceláře, odlišujme tedy. Jinak byste také mohl říct, že byl doprovázen kandidátem na hejtmana Stanislavem Mišákem," prohlásil.

"Rozhodně jsem nikde nestál na pódiu a nekřičel: volte SPO! Dělal jsem svou práci tak, jak ji dělám v každém jiném kraji, nikde jsem se neukazoval, dělal jsem to, co mám," uzavřel Kruliš.

 

Právě se děje

před 40 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy