Vystěhujme ekonomické uprchlíky na pusté ostrovy, navrhl Zeman. Řecko by tak splácelo dluh

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 10. 2016 12:38
Podle prezidenta Miloše Zemana existuje "pevné spojení" mezi přílivem imigrantů a "vlnou džihádistů" v Evropě. Řekl to v rozhovoru s britským listem Financial Times. Podle deníku Zeman hovoří nejotevřeněji ze všech evropských politiků – a jde ještě dál než maďarský premiér Viktor Orbán. Kdyby byly na řeckých ostrovech "hotspoty", mohlo by to být určitým splácením zahraničního dluhu, dodal český prezident.
Český prezident Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman | Foto: Reuters

Londýn – Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru s britským listem Financial Times (FT) doporučil deportovat ekonomické uprchlíky z Evropy do "prázdných míst" v severní Africe nebo na "neobydlené řecké ostrovy".

Řekl také, že kultura muslimských uprchlíků je zásadně neslučitelná s evropskou společností.

K návrhu odsunout uprchlíky na neobydlené řecké ostrovy prezident doplnil, že by si tím Řecko mohlo postupně snížit zahraniční dluh.

Na vyjádření českého prezidenta reagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vláda takové doporučení dávat nebude, řekl v diskusním pořadu České televize.

"Toto není oficiální politika České republiky. My samozřejmě nebudeme nikomu doporučovat, aby si dal na ostrovy migranty," uvedl šéf české diplomacie.

"Jako v 30. letech"

Podle Zemana existuje "pevné spojení" mezi přílivem imigrantů a "vlnou džihádistů" v Evropě. Extremisté mezi uprchlíky mohou prý zradikalizovat umírněné muslimy, podobně jako tomu bylo v případě nacistů a Němců v 30. letech.

Zeman podle Financial Times hovoří nejotevřeněji ze všech evropských politiků – a jde ještě dál než maďarský premiér Viktor Orbán, který si výroky zaměřenými proti imigraci zvýšil domácí popularitu, avšak zkomplikoval vztahy s evropskými partnery.

Maďaři právě dnes hlasují v referendu o kvótách na rozdělování migrantů.

Forma splátky řeckého dluhu

Zeman rozhovor poskytl na Rhodu, kde byl na konferenci Dialog civilizací, pořádané spojencem ruského prezidenta podnikatelem Vladimirem Jakuninem.

Řekl, že jediné řešení migrační krize v Evropě je deportace lidí, kteří neutíkají před válkou.

"Jsme v Řecku a Řecko má mnoho neobydlených ostrovů a velký zahraniční dluh. Kdyby byly na řeckých ostrovech 'hotspoty', mohlo by to být určitým splácením zahraničního dluhu. Jsem pro deportaci všech ekonomických uprchlíků," uvedl český prezident.

Dodal, že "samozřejmě respektuje krutost civilní války v Sýrii, Iráku a podobně". "Ale o těch lidech nemluvíme, mluvíme o ekonomických uprchlících," vysvětlil.

Prohlásil, že uprchlíků je "méně než třetina" z více než milionu lidí, kteří přišli do Evropské unie, což znamená deportovat stovky tisíc ekonomických migrantů. "Jestliže přicházejí, mohou i odejít," řekl.

"Jsem si jist, že existuje pevné spojení mezi vlnou uprchlíků a vlnou džihádistů. Existují zprávy německého ministerstva vnitra o počtu džihádistů v Německu. Lidé, kteří toto spojení popírají, se mýlí," řekl Zeman.

FT k tomu napsal, že Zemanovy výroky mohou znamenat problém pro vládu premiéra Bohuslava Sobotky, která je také proti uprchlickým kvótám, ale nedávno se distancovala od výroků Orbána i vůdce polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského.

Zemanovy výroky podle FT odrážejí nepopularitu navrhovaných uprchlických kvót v bývalých komunistických státech střední Evropy, které mají jenom malou zkušenost s neevropskou imigrací. Zeman také tlumočí názory svých stoupenců.

Vlivný list dále připomíná, že Zeman je od svého zvolení v roce 2013 šiřitelem provokativní rétoriky. Když ukrajinskou krizi označil za "chřipku" a vyslovil se proti evropským a americkým sankcím proti Moskvě, začali ho jeho oponenti označovat za obhájce ruského prezidenta Vladimira Putina.

Financial Times zmiňují také Zemanovu kritiku německé kancléřky Angely Merkelové, když její "Willkommenskultur" (vítací kulturu) vůči uprchlíkům označil za "naprostý omyl", protože Evropa nemůže takové množství lidí absorbovat.

"Nejsem proti migrantům ve své zemi z Ukrajiny, Vietnamu, Ruska, Běloruska, Srbska a podobně. Jsem pouze proti islámské migraci, protože si myslím, že je zde naprostá neslučitelnost kultur – jako příklad uvádím chování islámských uprchlíků k ženám. Je to naprosto odlišné od evropské kultury," citoval FT Zemana.

Předtím se na Rhodu podle listu označil za "proroka", když varoval před možnou radikalizací uprchlíků. "Pamatujete si na osud Kasandry. Varovala před koněm v Tróji. Měla pravdu," řekl.

Společný výlet Miloše Zemana a Václava Klause na ostrov Rhodos za peníze ruského oligarchy Jakunina stvrzuje staré přátelství a to, o co jim vždy šlo. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy