Zeman bude o profesurách jednat s rektory, potvrdil Chládek

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
14. 5. 2015 12:34
Prezident se sejde se zástupci vysokých škol 28. května.
Miloš Zeman při jmenování nového rektora ústecké univerzity.
Miloš Zeman při jmenování nového rektora ústecké univerzity. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman se na konci května sejde s rektory vysokých škol kvůli trojici nejmenovaných profesorů.

"Termín schůzky prezidenta s rektory je 28. 5. od 16:00. Bude trvat hodinu," uvedl ministr školství Marcel Chládek s tím, že rektoři o termínu ještě nevědí.

Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů, docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. 

Důvodem, proč prezident odmítl jmenovat profesorem docenta Ivana Ošťádala, byla podle něj jeho spolupráce se Státní bezpečností (StB), tedy komunistickou tajnou policií. Zeman dodal, že existuje takzvaný vázací akt a že s komunistickou tajnou policií spolupracovala i kandidátova manželka. Vázací akt je písemný závazek agenta ke spolupráci.

V případě docenta Jiřího Fajta byly podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka důvodem odmítnutí informace o tom, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Prezident to dnes obecně potvrdil s tím, že tyto informace prý vycházejí ze smlouvy mezi galerií a bankou.

Třetím odmítnutým kandidátem je docent Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů. V jeho případě považuje Zeman podle mluvčího za problém to, že Eichler prý před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády.

Profesoři měli být jmenováni 7. května. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) ale rozhodl o odložení tohoto aktu, který se akademici kvůli Zemanovu přístupu rozhodli bojkotovat. Rozhodnutí prezidenta označují za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod. Podle ministerstva školství všichni nominovaní splnili všechny podmínky nutné ke jmenování.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy