Zeman: Postoj nezměním, kandidáty na profesory nepodepíšu

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2015 21:48
Rektoři prezidenta požádali, aby jim své rozhodnutí dal písemně. Nyní se chtějí obrátit na premiéra Bohuslava Sobotku, protože jmenování profesorů je sdílenou odpovědností s vládou.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman po čtvrteční schůzce s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) a rektory dotčených vysokých škol svůj postoj nezměnil a dekrety tří kandidátů na profesuru stále odmítá podepsat.

Novinářům to řekl Chládek. Rektoři prezidenta požádali, aby jim své rozhodnutí dal písemně. Poté se obrátí na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), protože jmenování profesorů je sdílenou odpovědností s vládou, řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Zeman odmítl podepsat dekrety Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou. U šéfa Národní galerie Zeman své rozhodnutí zdůvodnil snahou Fajta o dohodu s Komerční bankou na tom, aby část jejího sponzorského daru sloužila jako příspěvek k jeho ředitelskému platu.

V Ošťádalově případě byly důvodem jeho údajné kontakty se Státní bezpečností, u Eichlera pak působení v propagandistických útvarech československé armády. Příslušné dokumenty prezident předal ve čtvrtek rektorům. Hrad je také zveřejnil na svém webu. Rektory prezident navíc nechal nahlédnout i přímo do složek kandidátů na profesuru s informacemi, které dostal od svého bezpečnostního útvaru.

Rektor Zima uvedl, že v Ošťádalově případě tam nebylo nic, co by se nevědělo už dříve. "Bylo tam uvedeno, že v období 1983 až 1989 přijímal několik zásilek. Jinak nebyl využíván a nikdy nebyl honorován," řekl.

Ani rektorku VŠE Hanu Machkovou prezident v Eichlerově případě o své pravdě nepřesvědčil. "Pro mě je zásadní, že má čisté lustrační osvědčení. A doba tehdy byla taková, je to 25 let," uvedla.

Rektoři stále trvají na tom, že byly splněny všechny zákonné podmínky pro jmenování profesorů. "Tento fakt prezident Zeman během našeho jednání nedokázal zpochybnit, natož vyvrátit," uvedl Zima v prohlášení pro média. Bezprostředně po jednání řekl, že u kandidátů se hodnotí primárně odborná a pedagogická úroveň, ale stranou nezůstávají ani lidské faktory. Vůči chování kandidátů během procedury na univerzitách, která trvá až rok a půl, nezazněly žádné výhrady.

O dalším postupu se budou radit na zasedání pléna České konference rektorů (ČKR) příští týden. Podle Zimy se ale jmenovacího ceremoniálu, který se uskuteční 12. června, s největší pravděpodobností zúčastní. "Asi není důvod se toho nezúčastnit," řekl předseda ČKR Zima.

Situace je podle něj odlišná od té na začátku května, kdy postoj Hradu vyšel najevo jen dva dny před slavnostním ceremoniálem naplánovaným na 7. května. "Tehdy to bylo v rozjitřené atmosféře, byla to doba neklidná," řekl Zima. Rektoři byli připraveni slavnostní předávání dekretů bojkotovat. Vzhledem k tomu, že se množily i omluvy řady z 42 nových profesorů, byl ceremoniál odložen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy