Rekonstrukce: Co předcházelo ozbrojené šťáře v ČT

Radek Nohl Kateřina Eliášová, Radek Nohl
11. 3. 2011 22:45
Policie si na reportéra České televize počkala na letišti
Snímek je z pátečního zásahu na Kavčích horách.
Snímek je z pátečního zásahu na Kavčích horách. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Co předcházelo páteční obrozejné razii vojenské policie v České televizi?

Celý incident začal ve čtvrtek, kdy se reportér ČT Karel Rožánek vracel z Afghánistánu, kde byl s ministrem obrany AlexandremVondrou.

Policisté na Rožánka, od něhož chtějí získat dokument k údajné kauze bývalého bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, čekali už na letišti.

"Po dohodě s právníkem i Českou televizí jsem jim opakovaně sdělil, že odmítám podat vysvětlení a vydat jim materiály. Stejně jako odmítám sdělit, jak jsem je získal. Chráním své zdroje," řekl Rožánek.

Materiál, který policisté chtějí, vznikl v roce 2007. Týká se právě Krejčíka, který před lety upozornil na korupční praktiky na ministerstvu obrany. Materiál na Krejčíka před čtyřmi roky vypracovali jeho podřízení.

Dokument byl v době svého vzniku označen jako tajný a policie nyní zkoumá, jak unikl. Ačkoli nyní již tajný není, policie případ nadále vyšetřuje.

"Pro trestní řízení je však rozhodující okamžik, kdy informace podléhající režimu utajení byla vyzrazena nepovolané osobě," uvedl mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Kancelář ve čtvrtek odpečetili

Novináři v České televizi byli už ve čtvrtek postupem vojenských policistů pobouřeni.

"Považujeme to za nelegální akt," prohlásil mluvčí televize Ladislav Šticha. "Budeme se proti postupu policistů bude bránit."

Miroslav Krejčík
Miroslav Krejčík | Foto: Aktuálně.cz

Šéfredaktor zpravodajství Karel Novák, který u čtvrteční "přepadovky" byl, označil chování Vojenské policie za skandální. "Chovali se tady jako ve vojenském prostoru," uvedl.

Když nedostali klíče od Rožánkovy kanceláře, zapečetili ji. "Neměli žádné oprávnění, proto jsem je vyhodil," dodal Novák.

Kancelář byla odpečetěna a v pátek v ní novináři pracovali. Čermák řekl, že ten kdo kancelář odpečetil, se mohl dopustit přestupku.

Televize si stěžuje u ministra

Podle Štichy navíc policisté zaměstnancům televize lhali. "Při vstupu do budovy se oháněli jakýmsi písemným pověřením státního zástupce. My dnes víme, že žádné neměli," uvedl.

Mluvčí vojenské policie Čermák tvrdí, že postup policie nebyl v rozporu se zákonem, ale televize se bude bránit.

"Zasíláme Městskému státnímu zastupitelství, Velitelství ochranné služby Vojenské policie a ministrovi obrany dopis, ve kterém vznášíme zcela zásadní nesouhlas s tím, co tady tito tři pánové nezákonně prováděli," dodal Šticha.

Čtyři roky starý odchod Krejčíka před týdnem řešili i poslanci. Po jeho výpovědi vyzvali místopředsedkyni sněmovny a exministryni obrany Vlastu Parkanovou k odchodu z veřejných funkcí.

Krejčík v čele Vojenského zpravodajství odešel poté, co údajně vedl diskreditační materiály na náměstky ministryně. On ale něco podobného popírá a v lednu podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

 

Právě se děje

Další zprávy