Praha - Autoři zdravotní reformy nejspíš dosáhli jednoho ze svých cílů. Pojišťovny budou méně utrácet za léky a výdaje na sebe vezmou pacienti.
V lednu se v českých lékárnách prodalo výrazně více volně prodejných léků než loni v prosinci.
"Počet prodaných balení léků, které jsou vydávány pouze na předpis, poklesl o 18,1 procenta, počet prodaných balení léků, které mohou být vydávány bez předpisu, vzrostl o 22,7 procenta," řekl Aktuálně.cz Radek Procházka, ředitel české a slovenské divize společnosti IMS Health.
Oslovení lékárníci se shodují, že lidé skutečně nakupují léky typu paralen či ibalgin raději za své. S třicetikorunovým poplatkem za recept, případně i u lékaře, se jim to vyplatí. Ušetřené stovky milionů chtějí pojištovny použít na nákladné léky u pro vážně nemocné.
Čtěte více: Lidé hromadí léky, za svých 30 korun chtějí co nejvíce |
Půvab starých zásob
Největší česká zdravotní pojišťovna VZP, u které je pojištěno šedesát procent Čechů, vydala za leden za léky asi 1,6 miliardy korun. To je 83,6 % oproti stejnému období roku 2007.
Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod ale upozorňuje, že tak razantní pokles je daný hlavně tím, že se lidé koncem loňského roku léky hromadně předzásobili a pojišťovna si tak vlastně léky "předplatila".
"Tomu také odpovídá čerpání za poslední čtvrtletí 2007, kdy se náklady za léky na recept v říjnu a listopadu pohybovaly prakticky na stejné úrovni (měsíční čerpání okolo 2,1 mld. Kč), ale v prosinci vzrostly náklady proti předcházejícím měsícům cca. o 200 mil.Kč ( na 2,3 mld. Kč)," uvedl.
Podle experta na léčiva Josefa Suchopára ovlivní domácí zásoby prodej léků ještě i v březnu. "Pak se lidé začnou k lékařům vracet."
Méně léků za více peněz
I přesto, že se lidé léky předzásobili a v lednu celkově klesl počet balení, která distributoři prodali lékárnám (o 3,6 procent), náklady ná léky nejspíš znovu mírně vzrostly.
"Celkový obrat prodejů distributorů do lékáren měřený v cenách výrobců vzrostl v lednu 2008 o 1,9 procenta v porovnání s prosincem 2007," vyplývá z údajů IMS Health.
U léků, které nejsou na předpis, vzrostl obrat o víc než čtvrtinu (25,9 %). U léků na recept pak naopak klesl o 1,7 procenta.
Vyšší cena = vyšší kvalita?
Růst nákladů na léky předpokládá i Josef Suchopár. Hlavní důvod je, že se stále více uživají nové a dražší léky.
"Je tu evidentní snaha dostat se k co nejúčinnějším lékům," říká Suchopár. Spotřeba starších (a levnějších) generací léků se prokazatelně snižuje.
"Příkladem mohou být starší antidepresiva, která měla nepříjemné vedlejší účinky jako sucho v ústech nebo zácpu," vysvětluje Suchopár.
Čtěte více: Změna: Většina receptů na léky platí místo týdne 14 dnů |
Česká lékařská komora před časem upozornila, že v Česku jsou výdaje za léky vysoko nad průměrem zemí EU a na balíku zdravotnických výdajů se podílejí více než čtvrtinou.
K celkovému nárůstů výdajů za léky přispívají právě "vzácné", velmi drahé léky. "Tuto skutečnost by bylo možné chápat pozitivně případě, že k nárůstu spotřeby dochází ne u "léků moderních", ale u léků skutečně účinných a nákladově efektivních," říká prezident komory Milan Kubek.