Ředitelem policejního "superúřadu" bude kriminalista Mazánek, nikdo jiný se do tendru nepřihlásil

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2016 14:35
Ředitelem Národní centrály proti organizovanému zločinu se stane Michal Mazánek, oznámil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Mazánek, nynější ředitel celorepublikového Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování, do funkce nastoupí 1. srpna. Ve stejný den vznikne i nová policejní složka, pod níž budou spadat protikorupční policie a protimafiánský útvar. Reorganizace způsobila koaliční roztržku mezi ČSSD a hnutím ANO.
Michal Mazánek.
Michal Mazánek. | Foto: Policie ČR

Praha - V čele nového policejního "superúřadu", tedy Národní centrály proti organizovanému zločinu, stane Michal Mazánek. Funkce ředitele protikorupční policie a protimafiánského útvaru se ujme 1. srpna.

Mazánek, jak už psal dříve týdeník Respekt, byl jediným zájemcem o novou funkci, na kterou vedení policie vyhlásilo nabídkové řízení, řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Do tendru se mohli přihlásit ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, ale také například krajští ředitelé nebo jejich náměstci.

Jeho jmenování musel potvrdit náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. "Akceptoval doporučení výběrové komise a rozhodl o ustanovení ředitele nově vznikajícího policejního útvaru," uvedl v pátek Bocán.

Mazánek strávil většinu kariéry ve Středočeském kraji. Vedl například oddělení vražd, do konce loňského roku byl náměstkem krajského policejního ředitele. Od začátku letošního roku je ředitelem celorepublikového Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. V této funkci ho do ustanovení nového ředitele nahradí jeho náměstek Michal Foit.

Plán změn v policejním sboru podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navzdory protestům hnutí ANO, které hovořilo o porušení koaliční smlouvy a hrozilo jejím vypovězením. Reorganizace policie přinesla také změny uvnitř policejních útvarů. Se sloučením elitních policejních útvarů nesouhlasil například šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který na svojí funkci rezignoval a na konci června odešel do civilu.

Reorganizací se bude zabývat také sněmovní vyšetřovací komise, která se poprvé sejde v pondělí. Výsledky vyšetřování by měla mít do konce října.

 

Právě se děje

Další zprávy