Vedení policie vyzvídalo, koho vyšetřujeme, říká Šlachta. A pořád jsem slyšel: Dávejte si pozor

Vojtěch Blažek Lukáš Prchal Vojtěch Blažek, Lukáš Prchal
Aktualizováno 7. 7. 2016 14:03
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, který minulý týden kvůli reorganizaci policie odešel do civilu, tvrdí, že se v posledním roce vedení policejního prezidia zajímalo o kauzy, které jeho útvar vyšetřoval. Podle Šlachty například náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube na společných jednáních několikrát varoval, ať jeho útvar některé kauzy nedělá. Laube, který je hlavním mozkem reformy, jakékoli tlaky nebo vyzvídání popírá. "Nic jsem vyzvídat nepotřeboval a pan Šlachta to dobře ví. Řešili jsme různé věci související s výkonem služby," reagoval Laube. Policejní prezidium se proti Šlachtovým výrokům ostře ohradilo a nevylučuje, že podnikne další právní kroky, které by se týkaly nařčení.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha - Bývalý ředitel protimafiánské jednotky Robert Šlachta tvrdí, že poslední rok byl pod velkým tlakem nadřízených. Vedení policejního prezidia se podle něj neustále snažilo zjistit, na jakých - hlavně politicky citlivých kauzách - detektivové pracují. Nebo po kterých lidech naopak nejdou.

Šlachta, který minulý pátek odešel do civilu na protest proti chystaným změnám v jeho Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), tvrdí, že ho například náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube na společných jednáních několikrát varoval, ať jeho útvar některé kauzy nedělá.

"Ano, takhle natvrdo. Dokonce zaznělo ze strany náměstka Laubeho: My jsme se za vás zaručili, že neuděláte žádný průser," uvedl Šlachta ve velkém rozhovoru pro Hospodářské noviny, který vyjde v pátečním vydání.

Proti mně byli zločinci i šéfové

Šlachta prý pochopil, že prezidium šlo na ruku politikům, dodává ale, že žádná jména nepadla.

"Vedlo to k tomu, že jsem byl pořád znervózňovaný, tak abych vůbec neměl klid. Všechno probíhalo v náznacích: Dávejte si pozor, ať nemáte problém. Pořád nás udržovali v napětí. Já jsem si z toho na druhou stranu dělal legraci, člověk v mé funkci se nemůže podělat. Takže jsem bojoval nejenom se zločinci, ale i s nadřízenými," tvrdí Šlachta.

Vyvozuje z toho, že tohle byl skutečný záměr spěšně připravené reorganizace, při níž se od 1. srpna spojuje ÚOOZ a protikorupční policie. Přičemž nový vyšetřovací "superúřad" s 900 zaměstnanci dostane nové vedení - už ale bez Šlachty.

Náměstek policejního prezidenta Laube, mimochodem hlavní mozek reformy, jakékoli tlaky nebo vyzvídání popírá. "Nic jsem vyzvídat nepotřeboval a pan Šlachta to dobře ví. Řešili jsme různé věci související s výkonem služby," reagoval.

"Jeho upovídanost a osočování mě mrzí, ale není to již můj problém," dodal Laube na adresu bývalého ředitele ÚOOZ.

Ve čtvrtek odpoledne se proti Šlachtovým výrokům ostře ohradilo i policejní prezidium. "Jakýkoliv nátlak na vedení tohoto útvaru ze strany vrcholných představitelů policie, stejně tak jako snahu o neoprávněné získání informací z trestních spisů, kategoricky vylučujeme," reagoval v tiskové zprávě mluvčí Jozef Bocán.

Podle vedení policie je zarážející, že Šlachta nic neudělal v době, kdy na něj údajně byl nátlak činěn a nenahlásil to Generální inspekci bezpečnostních sborů. "Nabízí se tedy otázka, proč údajné nezákonnosti policejního vedení vyplouvají napovrch až teď a ke všemu opět cestou médií a nikoliv oficiálním postupem," dodal Bocán. Vedení policie nevylučuje, že podnikne další právní kroky, které by se týkaly nařčení.

Hledám nový smysl života

Na druhou stranu platí, že vedení policie oznámilo chystané změny v policii až poté, co o nich několik týdnů informovala média. Oficiálně o slučování dvou klíčových policejních útvarů nevěděl nejen Šlachta, ale třeba ani vysocí státní zástupci, kteří řídí vyšetřování kauz.

Ti upozorňovali, že není jasné, co bude s rozpracovanými kauzami nebo jak bude zabezpečeno, aby z tak velkého úřadu neunikaly tajné informace.

Když měl policejní prezident Tomáš Tuhý vysvětlit reformu poslancům bezpečnostního výboru, rozdal jim materiály o koncepci policie do roku 2022 - v nichž však o slučování nebyla ani čárka. Přitom ke změně mělo původně dojít už od 1. července, nakonec termín vedení policie stanovilo na 1. srpna.

Šlachta se na vzniku "superúřadu" odmítl podílet a zažádal o propuštění do civilu.

Výzvu, ať policejní prezidium reorganizaci zastaví, podepsalo navíc i 238 ze 450 policistů ÚOOZ. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přesto vytvoření nového útvaru nakonec schválil.

Šlachta je teď oficiálně nezaměstnaný, opakuje ale, že chce dál pracovat pro stát - jen zatím nepřišla žádná nabídka. "Hledám nový smysl života," přiznal. 

Bývalý šéf ÚOOZ u policie sloužil 25 let. Ministr Chovanec v pondělí řekl, že v jeho resortu pro Šlachtu žádná vhodná pozice není.

Reorganizace ÚOOZ a UOKFK už je připravovaná několik let, mluvili jsme o ní i se Šlachtou nejméně rok, říká bývalý náměstek ministra vnitra Hruška. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy