Sedmičku poslanců, která bude prošetřovat konec Šlachty, povede exministr spravedlnosti Blažek

Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček, Lucie Stuchlíková
1. 7. 2016 11:06
Exministra spravedlnosti za ODS Pavel Blažek poslanci zvolili šéfem vyšetřovací komise, která bude zkoumat všechny souvislosti rychlé policejní reorganizace. Vyšetřovací komise má sedm poslanců, kteří budou mít možnost mluvit se všemi, kterých se tato reorganizace týkala, tedy například s dnes už bývalým šéfem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou i policejním prezidentem Tomášem Tuhým.
Exministr spravedlnosti Pavel Blažek
Exministr spravedlnosti Pavel Blažek | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS povede sedmičlenný tým poslanců, kteří budou mít možnost vyšetřovat všechny okolnosti policejní reorganizace, která způsobila největší koaliční krizi nynější vlády a také odchod šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty.

Společně s Blažkem se můžou všemi detaily zabývat poslanci Richard Dolejš z ČSSD, Bohuslav Chalupa z ANO, Jan Bartošek z KDU-ČSL, Daniel Korte z TOP 09, Zdeněk Ondráček z KSČM a Martin Lank z Úsvitu. Všichni byli zvoleni díky 123 hlasům svých kolegů. Jména navrhly poslanecké kluby, podle dohody nominoval každý klub jednoho kandidáta. Vyšetřovací komise začne hned pracovat a do konce října by měla předložit své výsledky.

Volba šéfa celou Poslaneckou sněmovnou ovšem byla dramatická, v prvním kole nebyl nikdo zvolen, do druhého postoupil Blažek s Ondráčkem. V něm ze 163 hlasů získal Blažek 89 hlasů a Ondráček 61 hlasů. 

Blažek patří k výrazným tvářím ODS, od roku 2010 do roku 2014 byl místopředsedou strany a ve vládě Petra Nečase zastával jeden rok od července 2012 post ministra spravedlnosti. 

Ještě než vznikla komise, snažili se především zástupci hnutí ANO, aby hlavní aktéři policejní reorganizace promluvili buď na Bezpečnostní radě státu, nebo na výboru pro bezpečnost či před celou Sněmovnou. Nic z toho ale neprošlo. Stejně tak neprošel návrh Úsvitu, aby před celou Sněmovnou vystoupil i policejní prezident Tomáš Tuhý. Nyní s nimi budou moci mluvit členové vyšetřovací komise.

S návrhy na změny v policii přišel policejní prezident Tuhý zcela nečekaně. Státní zástupce i další velmi překvapil, když oznámil úmysl zřídit velmi rychle Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Za jeho postup se postavil ministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec, který odmítl prosby koaličního hnutí ANO a KDU-ČSL, aby odsunul podpis pod touto reorganizací.

 

Právě se děje

Další zprávy