Šéfem nového policejního "superúřadu" by mohl být Mazánek. Je to kariérní sebevražda, tvrdí Pelikán

Domácí ČTK Radek Bartoníček Domácí, ČTK, Radek Bartoníček
Aktualizováno 29. 6. 2016 16:23
Šéfem nového policejního "superúřadu" - Národní centrály proti organizovanému zločinu - by se mohl stát plukovník Michal Mazánek. Ten se totiž jako jediný ze zhruba sedmdesáti policistů, kteří splňují zadaná kritéria, přihlásil do nabídkového řízení, které vyhlásilo policejní prezidium.
Michal Mazánek.
Michal Mazánek. | Foto: Policie ČR

Praha - Do výběrového řízení na post šéfa připravované Národní centrály proti organizovanému zločinu se přihlásil pouze jediný kandidát. Tím je šéf celostátní kriminálky, plukovník Michal Mazánek. Podle časopisu Respekt je pravděpodobné, že bude komisí vybrán a jmenován do čela útvaru, který sloučí protimafiánskou policii, které šéfoval Robert Šlachta, a protikorupční policii Jaroslava Vilda.

Kritérium pro výběrové řízení "superúřadu" vyhlásilo policejní prezidium. Policisté, kteří se chtějí přihlásit, musí být v nejvyšší policejní platové třídě. Těch je asi sedm desítek.

O Michalu Mazánkovi jako o možném šéfovi nového policejního útvaru média spekulovala již před měsícem. Údajně si ho policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube už dopředu vybrali.

Mazánek nechtěl potvrdit, zda se o novou pozici uchází. "Omlouvám se, ale toto nebudu s ohledem na vyhlášené nabídkové řízení komentovat," napsal.

Výhrady proti Mazánkovi mají politici z hnutí ANO, kteří se pozastavují nad tím, že o Mazánkově angažmá se spekulovalo už v minulosti. Ministr financí Andrej Babiš není překvapen, protože o novém šéfovi dvou útvarů policie četl už před měsícem.

"To jen potvrzuje, že to je účelová akce, někdo má strach z protimafiánského útvaru, že bude vyšetřovat korupci. Je také s podivem, že pana Šlachtu nechce nikdo vyslechnout, ani na Bezpečnostní radě státu, ani na výboru pro bezpečnost," řekl deníku Aktuálně.cz vicepremiér.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána je slučování útvaru policie komedie. "Kandidátem je člověk, o kterém se to říkalo už před měsícem. Ukazuje se, že nikomu rozumnému se na takovou funkci nechce, protože to je sebevražda," řekl Pelikán.

Podílel se na vyšetřování orlických vražd

Mazánek strávil většinu kariéry ve Středočeském kraji, kde byl do konce loňského roku náměstkem krajského ředitele. Podílel se například na vyšetřování takzvaných orlických vražd, vedl také speciální tým vyšetřovatelů, který se zabýval neobjasněnými případy vražd.

Od začátku letošního roku je ředitelem celorepublikového Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Ve funkci nahradil Milana Pospíška, který rezignoval loni v říjnu po vypuknutí údajné korupční kauzy Vidkun.

Do nabídkového řízení se mohli přihlásit stávající ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, ale také například krajští ředitelé. Tyto podmínky prezidium uvedlo začátkem června.

Reorganizace policie vyvolala nedávno ostrý spor mezi ČSSD a hnutím ANO. Plánem na přeměnu se bude od pátku zabývat sněmovní vyšetřovací komise, výsledky by měla mít do konce října. Ve čtvrtek skončí u policie dosavadní ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy