Nedostatek lékařů a sester je časovaná bomba. Hrozí zhroucení, varují ředitelé nemocnic

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
16. 2. 2016 14:12
Ředitelé nemocnic si stěžují, že v jejich zařízeních chybějí lékaři a sestry. Leckde hrozí, že bude nutné zavřít některá oddělení. Situaci zhoršuje i to, že řada doktorů odchází "za lepším" do Německa. Podle ředitelů je potřeba skokově zvýšit platy zdravotnických pracovníků. Problémem je i zbytečně dlouhé vzdělávání, kdy třeba plnohodnotná sestra musí nyní studovat sedm let.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Naši lékaři a sestry jsou přepracovaní, a jestli jich bude nadále ubývat, budeme muset zavírat oddělení, shodují se ředitelé českých nemocnic.

V menších zařízeních chybějí lékaři a desítky sester, v Praze se ale mluví až o stovkách sesterských míst, která by nemocnice potřebovaly obsadit. Přesná celostátní čísla ale k dispozici nikdo nemá.

V Karlovarském kraji podle generálního ředitele krajské nemocnice Josefa Märze chybí až padesátka lékařů a desítky sester. Situaci zhoršuje i to, že region sousedí s Německem, kam personál často odchází za lepšími podmínkami. Nemocnice v kraji jsou podle Märze na hranici uzavírání částí oddělení.

"Má to dopady na hospodaření nemocnice, na příjmy od pojišťoven. Zatím se nám daří to, že to nedopadá na pacienty, ale je to za cenu enormního vypětí, řady přesčasových hodin a přepracování zdravotnických pracovníků – jak lékařů, tak sester a asistentů," popisuje März.

Zatím nezavíráme

Nedostatek personálu už pociťuje i nemocnice v Blansku. "Nejsou to zatím čísla, která by nás nutila omezovat provoz a zavírat oddělení, ale faktem je, že je to časovaná bomba. Situace se spíš bude zhoršovat, protože je to otázka jak vzdělávání, tak samozřejmě i otázka finanční," vysvětlila ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

O problémech českého zdravotnictví diskutovali ředitelé z celé republiky se zástupci ministerstva, pojišťoven i profesních organizací na celostátním setkání v Praze. Podle obou ředitelů problém s nedostatkem personálu nevyřeší samy nemocnice – nastoupit musí stát.

"Stát by měl jednoznačně zvýšit odvody za státní pojištěnce, zvýšit platby zdravotnickým zařízením. Protože si musíme přiznat, že do zdravotnictví neteče dost peněz. To je iluze pana ministra financí," říká März a dodává, že letošní pětiprocentní nárůst platů zdravotnických pracovníků problém nevyřeší. "To musí být skokové, o desítky procent. Jinak se zdravotnictví zhroutí," myslí si.

Kromě peněz je podle ředitelů nemocnic důvodem nedostatku lékařů a sester složité a dlouhé vzdělávání. „V situaci, kdy je na plnohodnotnou sestru třeba studovat sedm let, není v tomto státě něco v pořádku,“ dodává März.

Vzdělávání sester se má zkrátit

Vláda minulý týden schválila snížení počtu základních oborů, ze kterých si po promoci budou moci vybírat mladí lékaři. Ministerstvo zdravotnictví také připravuje změnu ve vzdělávání sester – zkrátí se na čtyři plus jeden rok.

„Úplnou kvalifikaci bude moci po střední zdravotnické škole získat sestra nástavbovým studiem na vyšší odborné škole. Dostane všechny kompetence. Opatření směřuje ke zrychlení přesunu lidí ze vzdělávání do praxe,“ popsal za ministerstvo Martin Doležal z odboru koncepcí a strategií.

 

Právě se děje

Další zprávy