Ubude oborů, mladí doktoři se dostanou dřív do praxe, slibuje Němeček. Nic to neřeší, tvrdí kritici

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
8. 2. 2016 17:46
Vláda schválila návrh zákona ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka na proškrtání seznamu základních oborů, ze kterých si po promoci mohou vybírat mladí lékaři. Podle ministra nový systém povede ke zpřehlednění. Navíc se lékaři dostanou dříve do praxe. Kritici ale poukazují na to, že tak nebudou mít pro péči o pacienty dostatek zkušeností. Navíc se naopak o několik let protáhne vzdělávání ve specializovaných oborech, jako je třeba geriatrie, v nichž už dnes působí nedostatek lékařů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - V seznamu základních oborů, ze kterých si po promoci mohou vybírat mladí lékaři, se nejspíš bude brzy škrtat. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v pondělí přesvědčil vládu, nyní jsou na řadě poslanci.

Podle Němečka povede omezení oborů z nynějších 46 na 33 ke zjednodušení a zpřehlednění systému vzdělávání lékařů. Délka přípravy před atestací se také zkrátí.

„Všechny kroky by měly systém udělat pro lékaře přátelštějším a umožnit, aby postgraduální příprava byla plynulejší a nebyla jedním z důvodů, proč nám odcházejí lékaři do ciziny,“ uvedl ministr s tím, že úprava zajistí univerzálnější vzdělání lékařů a sjednotí český systém s evropským.

Novelu ale kritizují někteří odborníci. Obávají se, že o pacienty budou pečovat nedostatečně zkušení lékaři. Nelíbí se jim ani to, že vzdělávání ve specializovaných oborech, jako je geriatrie nebo cévní chirurgie, se naopak výrazně prodlouží.

Geriatrem o dva roky později

Budoucí geriatři, tedy specialisté na péči o seniory, by totiž nejprve museli získat atestaci z interního lékařství až poté v nástavbovém oboru. Jejich vzdělávání by se tak prodloužilo o dva roky.

„Obava je taková, že by to lidi, kteří by se geriatrií chtěli zabývat, odradilo,“ říká přednostka brněnské Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství Hana Matějovská Kubešová. Geriatrů je přitom v Česku už tak velmi málo, a to ve chvíli, kdy do věkové kategorie 65 let a více stárnou silné populační ročníky z padesátých let.

Podle Němečkovy náměstkyně Lenky Tesky Arnoštové je právě dnešní malý zájem o obor geriatrie jedním z důkazů, že je systém vzdělávání potřeba přenastavit. „Dnes získá atestaci asi deset geriatrů ročně. Je jich takové minimum, že za ně ten obor zřejmě vykonává někdo jiný,“ podotýká Teska Arnoštová.

V léčebnách pro dlouhodobě nemocné nebo domovech pro seniory jsou to často internisté. Ambulantně se o seniory nejvíce starají praktičtí lékaři, kteří jim věnují 80 procent své ordinační doby. Právě tyto dva obory by zákon zachoval jako základní.

Současný systém vzdělávání je pro lékaře nepřátelský, je to po penězích druhý důvod, proč odcházejí do zahraničí, říká Milan Kubek. Nový zákon neřeší podstatu, lékařům chybí praxe, míní Jiří Šedo.
18:39
Současný systém vzdělávání je pro lékaře nepřátelský, je to po penězích druhý důvod, proč odcházejí do zahraničí, říká Milan Kubek. Nový zákon neřeší podstatu, lékařům chybí praxe, míní Jiří Šedo. | Video: Martin Veselovský

Vzdělání kratší o půl roku

Podle předsedy sdružení Mladých lékařů Jiřího Šeda ale novela nic neřeší a vzdělávání v základních oborech ani výrazně nezkracuje. „Zjednodušení bude velmi minimální. V praxi se vzdělání u většiny základních oborů zkrátí jen z pěti na čtyři a půl roku,“ vysvětluje.

Nově by také lékaři po první zkoušce, která přichází po dvou letech od promoce, měli pracovat pod mírnějším dohledem než dosud.

„Obáváme se, že po dvou letech budou nasazování do nočních směn, kde budou muset pracovat vesměs samostatně a budou mít nad sebou jen formální dohled atestovaného lékaře. Hrozí tak, že když přijde pacient do nemocnice, tak ho uvidí jen mladý nezkušený lékař, a ne ten atestovaný,“ vysvětluje Šedo.

Nyní se mladí lékaři po promoci zaškolují pod dohledem zkušených kolegů až sedm let. Kritici proto Němečka viní z toho, že chce rychlejším nástupem lékařů do praxe hasit jejich dlouhodobý nedostatek v nemocnicích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 22 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy