Praha - Ředitel vězeňské služby Jiří Tregler rezignoval. Řekl, že ho k tomu vedly osobní důvody. Stalo se tak jen několik chvil poté, co vláda oznámila, že ministerstvo spravedlnosti nebude zvyšovat počty pracovníků vězeňské služby ani ostatních zaměstnanců věznic
Vězeňskou službu Tregler vedl od poloviny roku 2010, kdy nahradil Luďka Kulu. Svou rezignaci Tregler předal prostřednictvím náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka šéfovi úřadu Pavlu Blažkovi.
Podle ministerstva bude na uvolněné místo v nejbližší době výběrové řízení. Vězeňskou službu dočasně povede Treglerův náměstek Marian Prokeš.
Nedostatek financí
Rezignace bude podle Treglera platit od čtvrtka. Osobní důvody nechtěl dále rozvádět, je jich ale prý celá řada, včetně zdravotních. V nejbližších dnech se rozhodne, zda skončí i ve vězeňské službě. "Zatím zvažuji nějaké varianty, až se rozhodnu, tak to eventuálně sdělím," řekl Tregler.
Pětapadesátiletý Tregler šéfoval vězeňství od září roku 2010. Kulu tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal kvůli sporným zakázkám.
V poslední době se vězeňská služba potýkala s celou řadou problémů. Těmi největšími byly přeplněnost českých věznic a problémy s financováním vězeňství.
Treglerovi nepřidal ani noční zátah ve věznici Valdice minulý týden. Při něm tu byly nalezeny mobilní telefony a bodné zbraně. Razie nicméně byla podle Generální inspekce bezpečnostních sborů preventivní, přičemž se nepotvrdilo původní bezpečnostní riziko.
Vedení Valdic se s problémy potýkalo i loni. Ministerstvo spravedlnosti totiž odhalilo při kontrole závažná pochybení a podalo několik trestních oznámení pro podvody a nedovolenou výrobu a jiné nakládání s drogami. Například odběry odhalily přítomnost drog v krvi šesti z 307 vytypovaných vězňů. Na vězeňských celách se našly i mobilní telefony. Funkci později opustil ředitel věznice Karel Kocourek a jeho první zástupce Milan Sim.
Fotografie Davida Ratha
Loni musel řešit i problém týkající se údajného pochybení při ostraze muže podezřelého z vraždy devítileté Aničky Janatkové, který se pokusil ve vazební cele o sebevraždu a na následky zranění později zemřel v nemocnici.
Další problém řešila vězeňská služba letos v červnu, když do médií unikly fotografie Davida Ratha a jeho spoluobviněných z vězeňského systému. Ředitel vězeňské služby Jiří Tregler kvůli tomu tehdy odvolal ředitelku odboru informatiky Lenku Stupkovou a zároveň podal trestní oznámení na neznámého pachatele. V souvislosti s tímto případem Generální inspekce bezpečnostních sborů zadržela dva zaměstnance vězeňské služby.
Nedostatek peněz ve vězeňství měly vyřešit legislativní změny, které měly docílit méně odsouzených. Příslušný materiál vzala ve středu vláda na vědomí. Vláda tak souhlasila s tím, že příslušníků vězeňské služby bude v příštím roce nejvýše 7227 a na jejich platy bude vyčleněno přes 2,1 miliardy korun. Občanských zaměstnanců pak má být až 4119 s tím, že na jejich platy budou vyčleněny necelé dvě miliardy.
Končící šéf vězeňské služby se narodil v roce 1957 v Sušici. V institucích Vězeňské služby ČR se pohybuje od roku 1986. První zkušenosti s managementem získal během devítiletého angažmá ve Věznici Horní Slavkov. V roce 1995 přijal místo 1. zástupce ředitele Věznice Pardubice a o pět let později se stal jejím ředitelem. Je absolventem Univerzity Hradec Králové (obory Sociální patologie a prevence, Speciální pedagogika) a držitelem titulu PhDr. Letos v květnu mu prezident Václav Klaus udělil hodnost generála.