Vězeňská služba se nebude rozrůstat. Počet vězňů klesne

ČTK ČTK
14. 11. 2012 16:02
Vláda souhlasila, že příslušníků Vězeňské služby ČR bude v příštím roce nejvýše 7227
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo spravedlnosti nebude zvyšovat počty pracovníků vězeňské služby i ostatních zaměstnanců věznic.

Očekává, že se problémy s financováním vězeňství podaří vyřešit legislativními změnami, které by měly přinést méně odsouzených. Příslušný materiál ve středu vzala vláda na vědomí, řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vláda tak souhlasila s tím, že příslušníků Vězeňské služby ČR bude v příštím roce nejvýše 7227 a na jejich platy bude vyčleněno přes 2,1 miliardy korun. Občanských zaměstnanců pak má být až 4119 s tím, že na jejich platy budou vyčleněny necelé dvě miliardy.

Podle ministerstva prostředky na platy zaměstnanců odpovídají přípravě návrhu státního rozpočtu na rok 2013. "Tento přístup vychází z očekávání, že se skutečně a pozitivně projeví opatření, především legislativního charakteru, ke snižování počtu vězněných osob," píše se ve zprávě.

Cílem je snížit přeplněnost věznic

Pokud ale bude vězňů dále přibývat, plánovala vězeňská služba vyšší počty pracovníků nakonec navrhnout, především převedením například vychovatelů z pracovního do služebního poměru. Proti se ale postavilo ministerstvo financí.

Ministr spravedlnosti podle Kalouska získal od vlády příslib, že pokud dojde k dalšímu navyšování počtu vězňů, bude s ním ministr financí situaci řešit. "Bude-li víc vězňů, musí být více příslušníků vězeňské služby," podotkl Kalousek. Ze zprávy byla nakonec podle něj vypuštěna část zmiňující možné přeřazení vězeňských vychovatelů z pracovního do služebního poměru.

Sněmovna nedávno navzdory vetu prezidenta Václava Klause prosadila novelu, která má za cíl snížit přeplněnost věznic. Řešit ji má častější využívání domácího vězení nebo podmínečné propouštění za méně závažné zločiny.

Norma má také zkrátit lhůty pro možné předčasné propuštění. Podle statistiky ministerstva zavedení domácího vězení v roce 2010 ušetřilo 73 milionů korun. Zatímco den pobytu ve vězení stojí u jednoho odsouzeného zhruba tisíc korun, u domácího vězení je to 165 korun denně.

Klaus a prezidentské veto. Letos už po šesté

O přeplněnosti věznic se v ČR mluví již několik let. Počty vězňů rostou nepřetržitě od roku 2002. V současnosti je ve věznicích přes 23.200 vězňů, celková ubytovací kapacita je ale pouze 20.700 míst. Podle odborníků je to tím, že soudy pachatele častěji odsuzují a ukládají nepodmíněné tresty. Zároveň se také v posledních dvou letech prodloužila délka trestů.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy