Soud nařídil BIS, aby přijala zpátky vyhozeného agenta

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
15. 8. 2014 18:30
Do tajné služby se vrátil důstojník operativy, kterého kontrarozvědka vyhodila kvůli aféře s údajným zneužíváním pohonných hmot.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: bis.cz

Praha – Inspekce Bezpečnostní informační služby koncem roku 2011 téměř rozprášila sledovací odbor kontrarozvědky, když asi desítku jeho operativců obvinila z údajného zneužívání pohonných hmot. Po téměř třech letech se však u soudu ukázalo, že minimálně některá stíhání agentů byla neoprávněná.

Například případ propuštěného důstojníka Petra S. Soud rozhodl o tom, že se může do státních služeb vrátit. A navíc mu kontrarozvědka musela vyplatit polovinu ušlé mzdy.

"Ano, jeden mých z klientů byl vrácen do výkonu služby v BIS a podle zákona má právo na doplatek ve výši poloviny platu," potvrdil deníku Insider advokát Milan Mleziva, který obhajuje hned několik bývalých operativců v kauze zneužívání paliv.

Po návratu si pohoršil

Kolik přesně peněz musela BIS svému staronovému příslušníkovi vyplatit, Mleziva odmítl sdělit s tím, že si to jeho klient nepřeje. Řádově by se však mělo jednat o statisíce korun.

Co Petr S. mezi propuštěním a návratem k BIS dělal, není jasné. Jisté ale je, že si opětovným příchodem k tajné službě pohoršil. Jeho původní místo bylo obsazené, a tak podle zdrojů Insideru musel vzít zavděk nižším platem ve funkci mimo odbor sledování.

BIS zatím kauzu nijak podrobně nekomentovala. Její mluvčí Jan Šubert na otázky Insideru neodpověděl s tím, že je na dovolené. „Pokud se jedná o rozhodnutí soudu, pak je třeba ho respektovat,“ řekl pouze.

Případ hromadných výpovědí začal v roce 2011. Několik příslušníků BIS si podle inspekce nechávalo rozdíly mezi prostředky vyplácenými na benzin a skutečnou spotřebou.

Tankování při cestě domů

Dokazovat to měly účetní doklady staré i několik let. Neseděl například čas, kdy agenti vozidlo oficiálně užívali, a čas tankování. To však podle bývalých zpravodajců způsobil tlak vedení na omezení počtu přesčasů.

Operativci tak do knihy jízd zaznamenali pouze čas do konce pracovní doby, a pokud auto natankovali cestou domů, údaj na stvrzence logicky neseděl.

Zpronevěru se kontrarozvědce zatím v žádném z případů nepodařilo prokázat. Podle advokáta Mlezivy prý kvůli tomu, že v dokumentech, které soudu BIS předložila, je chaos.

"Již byly vyneseny dva pravomocné rozsudky městského soudu, které rozhodly o tom, že nedošlo k žádnému trestnému činu, a naopak soud poukázal na to, že u BIS byl značný nepořádek v evidenci těchto věcí," řekl Insideru Mleziva.

K soudu nešel, zastřelil se

Kauzu zneužívání pohonných hmot, a tedy i osudy dalších obviněných kolegů Petra S., řešil Obvodní soud pro Prahu 4. Nerozhodl ale pokaždé stejně.

"Zdejší soud řešil do současné doby sedm trestních řízení, ve kterých byli bývalí příslušníci BIS souzeni za zneužití pohonných hmot. Z toho bylo skončeno pět trestních řízení, ve třech případech došlo ke zproštění obžaloby, jedna věc byla vrácena Městskému státnímu zastupitelství k došetření a v jedné věci došlo k zastavení trestního stíhání," shrnula Michaela Jirsová ze soudu pro čtvrtý pražský obvod.

Ne všichni obvinění důstojníci se navíc soudu dožili. Jeden z nich se po obdržení výpovědi zastřelil v hotelu za Prahou.

Článek vyšel 15. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy